Жирито му порача на режисерот Пол Хагис да плати вкупно 10 милиони долари во тужба за силување

Regiana Adela
0

На сценаристот во понеделникот му беше наредено да плати дополнителни 2,5 милиони долари отштета во тужба за силување, со што вкупниот износ ќе достигне 10 милиони долари за жена која рече дека сексуално ја нападнал пред речиси една деценија.

Сценаристот на оскаровецот Пол Хагис во понеделникот беше наредено да плати дополнителни 2,5 милиони долари отштета во тужба за силување, со што вкупниот износ ќе достигне 10 милиони долари за жена која рече дека сексуално ја нападнал пред речиси една деценија.

Додека адвокатите на тужителот Хали Брест ја нарекоа пресудата праведна, Хагис инсистираше на тоа дека тој бил лажно обвинет и дека бил финансиски уништен од борбата против граѓанскиот случај. Тој вети дека ќе поднесе жалба.

„Не можам да живеам со вакви лаги. Ќе умрам чистејќи го моето име“, рече тој додека го напушташе судот.

Брест, публицист, рече дека Хагис ја силувал и ја принудил на орален секс во неговиот стан во Њујорк на 31 јануари 2013 година. Тој вели дека имале консензуална средба.

Поротата застана на страната на Брест минатата недела, ѝ додели 7,5 милиони долари како компензација за страдање и одлучи дека и таа треба да добие казнена отштета. Поротниците се вратија на суд во понеделникот за да го слушнат сведочењето за финансиите на Хагис и да одлучат колку повеќе тој ќе треба да плати.

Тие добија брз курс за финансирање на филмови бидејќи Хагис беше испрашуван за неговата заработка од филмови како што се добитниците на Оскар за најдобар филм „Crash“ и „Million Dollar Baby“, а Џејмс Бонд ги прикажува „Casino Royale“ и „Quantum of Solace“.

Објаснувајќи ја сложеноста на компензацијата за сценариото, тој процени дека во текот на неговите четири децении во ТВ и филмови, заработил дури 25 милиони долари - пред даноците, таксите на агентите и другите претставници и имотот да се подели со неговите две поранешни сопруги.

69-годишниот режисер изјави за време на сослушувањето во понеделникот дека претрпел различни финансиски загуби во текот на годините - вклучително и уништување на слабо осигуран дом во земјотресот во Нортриџ во 1994 година - но дека тужбата на Брест го збришала. Тој рече дека неговите правни сметки надминале 2,6 милиони долари, додека неговата кариера нагло пресушила.

„Ги потрошив сите пари што ги имам на располагање. Го уништив мојот пензиски план, живеев на заеми, за да го платам овој случај со многу наивно верување во правдата“, рече тој пред судот.

Адвокатите на Брест ги преиспитаа тврдењата на Хагис дека е скршен.

„Не може да му се верува на ништо што вели Пол Хагис“, рече адвокатот Илан Мазел.

По пресудата, тој рече дека поротата „ја направи вистинската работа“. Поротниците го напуштија судот без да коментираат.

Брест (36) рече дека претрпела и професионална и психолошка штета од она што се случило откако ја прифатила поканата за пијачка во неговиот стан по премиерата на филмот.

Таа одби да коментира во понеделникот. Во изјавата по првичната пресуда во четвртокот, таа рече дека ја цени „можноста да се бара правда и одговорност на суд - и дека поротата избрала да ги следи фактите - и ми верувала“.

Таа тужеше за неутврдена отштета. Хагис не беше кривично обвинет за ова прашање.

Асошиетед прес генерално не ги идентификува луѓето кои велат дека биле сексуално нападнати, освен ако не се изјаснат јавно, како што тоа го направи Брест.

source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies