Полицијата соопшти дека иследниците на Универзитетот во Ајдахо за четирикратно убиство разгледале повеќе од 1.000 совети, но сè уште нема осомничени

emalia
0

 Инспекторите за фаталните прободувања со нож на четворица студенти од Универзитетот во Ајдахо поминале низ повеќе од 1.000 совети кои пристигнале во 10-те дена од пронаоѓањето на телата, изјавија властите за новинарите на прес-конференцијата во средата попладне.


Кол.


Официјални лица за спроведување на законот остануваат цврсто затворени, одговарајќи на неколку прашања во врска со случајот само велејќи дека информацијата е дел од истрагата, која започна откако телата на Итан Чапин (20), Кејли Гонкалвес (21), Ксана Кернодл (20) и Медисон Моген , 21, беа пронајдени на 13 ноември.


Началникот на московската полиција Џејмс Фрај рече дека секој совет ќе се следи и тие веруваат дека има уште повеќе информации да се соберат. Тој ја повика јавноста да користи совет или онлајн портал кој прифаќа видео или фотографски докази.


Кејли Гонкалвес, Итан Чапин, Ксана Кернодл и Медисон Моген

Тие беа „неверојатни луѓе и беа сакани толку многу“

„Ниту една информација не е премала“, рече тој. „Досега, (доставените информации) им помогнаа на иследниците да направат слика за областите на интерес и односите што овие четворица ги имаа едни со други и со нашата заедница“.


Властите не исклучуваат дека повеќе од едно лице можеби биле вмешани во убиствата, рекоа тие. Полицијата верува дека нападот бил цел и дека убиецот или убијците користеле нож со фиксно сечило.Повратни информации за рекламите

Повеќе од 45 истражители од ФБИ, државната полиција и московската полиција се вклучени во случајот со убиството, прв во Москва од 2015 година.

Семејните грижи недостигот на информации ги подгрева гласините

Стив Гонкалвс, таткото на Кејли, е „малку негиран“ по убиствата, изјави тој за Си-Ен-Ен во средата, и е фокусиран на обезбедување правда за својата ќерка, и покрај недостатокот на информации.


„Сите сакаме да играме удел во помагањето и не можеме да играме ако немаме вистински суштински информации од кои можеме да работиме“, рече тој, на кој им се придружија другите негови деца, Аливеа и Стивен.


Аливеа изрази фрустрација со временската линија - велејќи дека знае дека нејзината сестра се вратила дома околу 11 минути подоцна отколку што вели полицијата - како и со гласините што кружат среде вакуумот на информации. Таа ги отфрли тврдењата дека нејзината сестра била следена, повторувајќи ја изјавата на полицијата во вторникот дека „не биле во можност да потврдат или идентификуваат демнат“.


„Беше крајно свесна“, рече сестрата. „Таа беше многу будна. Мислам дека таа навистина би забележала нешто“.Повратни информации за видео реклама

Сестрата на жртвата споделува детали за заклучувањето на тастатурата во домот во Ајдахо

02:20 - Извор: CNN

Аливеа Гонкалвес понатаму ја опиша нејзината сестра како глупак кој „не се задржува на ниту една од негативните страни“. Таа уживаше да се смее и да си игра мајтап со саканите, рече таа.


„Таа би ме блокирала на Инстаграм ако позајмувам кошули без да прашам - тоа не беше невообичаено“, рече Аливеа, насмевнувајќи се.


Кејли, исто така, беше вреден работник, рече нејзиниот брат, и таа би сакала тој да се бори за неа.


„Само да седам во мојот кревет и да плачам за да спијам, нема да ја почитувам правдата, и тоа не би сакала да го правам“, рече Стивен Гонкалвес.


Кејли Гонкалвес беше популарна и ги познаваше сите, рече нејзиниот татко, а таа често организираше забави, како и многу млади луѓе на нејзина возраст.


На прашањето што слушнал од локалната полиција, Стив Гонкалвес рече: „Тие не споделуваат многу со мене“ и сугерираше дека московската полиција можеби е ограничена во она што може да го сподели.


Училиштето вели дека учениците можат да изберат опции за учење

Убиствата во домот за изнајмување каде што четворицата живееле со уште две лица го потресоа кампусот од 9.300 студенти, при што една колешка му кажа на Си-Ен-Ен дека нема да се врати додека осомничениот не биде во притвор.


Фрај не ја отфрли можноста дека сè уште постои закана за заедницата, рече тој минатата недела, повикувајќи ги жителите и студентите да останат будни, да ги пријават сите сомнителни активности и да бидат свесни за нивната околина.


Некои професори ги откажаа часовите минатата недела, вклучително и Захари Турпин, кој на социјалните мрежи напиша дека „не може со чиста совест да држи часови“ додека полицијата не објави повеќе информации или не идентификува осомничен.Повратни информации за видео реклама

Нови детали во истрагата за убодите со нож во Ајдахо

02:26 - Извор: CNN

Претседателот на Универзитетот Скот Грин испрати белешка до студентите и вработените во вторникот за можностите за учење. Учениците се на есенски распуст. Кога наставата ќе продолжи, ќе останат уште две недели од семестарот.


„Од факултетот беше побарано да подготват можности за лично учење и учење на далечина, така што секој студент може да го избере својот метод на ангажирање“, напиша тој. „Преместувањето на курсевите целосно онлајн не се претпочита, но може да биде неопходно во ограничени ситуации“.


Дипломските церемонии остануваат закажани за 10 декември.


Повеќе државни војници ќе бидат на кампусот во догледна иднина, рече Грин. Зголемена е и големината на безбедносните сили на училиштето, рече тој.

IKERD IKERD IKERD IKERD IKERD IKERD IKERD IKERD

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies