10-те работи на Лоу: Џоел Ембиид ги носи тавите Сиксерс и сериозни проблеми во Голден Стејт

emalia
0

 Оваа недела истражуваме вкусен подзаплет во Њу Орлеанс, сериозни проблеми во Голден Стејт, Алексеј Покусевски и Тандер кои се во фокус -- и зошто има толку малку сок околу смешниот Џоел Ембиид.


1. Монументалниот Џоел Ембиид крева мрзлив прекршок

Можеше да гледаш кошарка 30 години и да не видиш пет двонасочни настапи толку доминантни како ремек-делото на Ембиид со 59 поени и седум блока против Јута Џез во неделата.На некои од тие блокови, Ембиид минуваше огромни растојанија, но некако почнаа тие ротации во моментот кога ракувачите со топката ги спуштија главите -- така што не го видоа Ембиид како доаѓа, ниту регистрираа дека оставил некого отворен. Комбинацијата на брзина, тајминг и жестокост е речиси неповторлива во историјата на НБА. Беше зачудувачки.


Наспроти пик-ен-ролот, тој се смести меѓу управувачот со топката и ролерот -- на неговите прсти, раширени раце, закана дека ќе го дувне секој удар или додавање. Тој игнорираше фалсификати. Раководителите на топката на Јута или замрзнаа, или донесоа очајни одлуки. Од она што е нормално позиција на ранливост -- еден играч чува двајца -- Ембиид ја свитка играта на своја волја.


А сепак чувствував речиси еднакви стравопочит и сожалување гледајќи го како ги влече Сиксерси до тесна победа. Без Џејмс Харден, Фили се чини дека има нула план за напад освен да ја крене топката, да ја фрли на Ембиид и да се моли.


О, секако, понекогаш трчаат работи. Тие едноставно не го водат со многу убедување. Тајрис Макси е пристоен плејмејкер, но не е сосема подготвен да оркестрира над 48 минути.


Неколку Сиксери извршуваат залутани, половични резови околу Ембиид. Не сечат за да постигнат гол. Сечат за да се тргнат од патот. Нема сок. Сè е премногу тешко.Сиксерси се рангирани на 17-тото место по дозволени поени по посед, и постигнуваат скоро иста стапка без разлика дали Ембиид е на паркетот -- па дури и кога тој и Харден играат заедно. Само два тима просечно повеќе играња во изолација, по втор спектар. Ембиид се изолира со висока стапка во кариерата. Сиксерси во просек постигнуваат неверојатни 1,2 поени кога Ембиид шутира од изолација или јаде до соиграч кој пука - знак што би го рангирал бр. 2 генерално минатата сезона меѓу играчите со најмалку 100 иса.


Дури и пред повредата на Харден, Фили премногу често наизменично се менуваше помеѓу стагнантната топка на Харден и стагнантната топка Ембиид - со малку сврзно ткиво меѓу нив.


Харден-Ембиид пик-ен-рол би требало да го сочинува тоа сврзно ткиво. Кога Сиксерс го водат со цел, тоа го прави - иако не беше ни приближно толку ефикасен на почетокот на оваа сезона, по втор спектар. Харден и Ембиид треба да го работат со оумф. Сите -- вклучително и Док Риверс -- треба да помогнат да се задржи прекршокот околу таа централна акција.


Она што тие го прават сега нема да го скрати против одбраната на елитата.


2. Алексеј Покусевски и Оклахома Сити Тандер, доаѓаат во фокусот?

Тандер има толку многу млади момци за истражување, што им беше тешко да направат каква било кохерентна ротација или стил. Но, кога тие користат одредени комбинации на играчи, ги гледате контурите на идентитетот.Тоа е Покусевски во центарот, опкружен со четири играчи по периметар -- двајца многу различни ракувачи со топка во Шаи Гилгеус-Александар и Џош Гиди, и уште два комплементарни типа во Лугенц Дорт и Џејлен Вилијамс. Тоа е тим. Тоа има смисла.


Тандер се плус-2 на 100 поседи со Гилгеус-Александар на паркетот и Покусевски како единствен крупен човек, по Чистење на стаклото.


Покусевски отповика некои од неговите повеќе, мм, авантуристички промет. Тој шутира 37% на 3-ки, а неговиот скокач со замрзнато јаже изгледа помек. (Тоа е веројатно Чип Енгелланд на работа.) Пазете се од заштитата на неговиот раб; Покусевски удира по 2,5 шута на 36 минути, што е двојно повеќе од неговата стапка во кариерата.


На полесна нота, дали некој актуелен НБА играч (те гледаме, Виктор Вембањама) покрива повеќе терен на горе-до-под?Дорт конечно почна да удира некои 3-ки. Гиди има длабока вреќа со трикови за да ја неутрализира одбраната „оди под се“. Вилијамс е паметен додавач со камшик и навистина може да ги движи нозете во одбраната. Чет Холмгрен не ни играл.


Громот нема лесно да згасне. Имаат 7-8 со вкупна разлика од плус-1. Тие висат блиску до првите 10 во одбраната, иако премногу се потпираат на принудни промени. (Тие дозволуваат втори удари на работ.)


Се надевам дека Thunder ќе го задржи Gilgeous-Alexander дури и како што другите 29 тимови претпоставуваат (без многу реални докази) тој ќе агитира за трејд во одреден момент. На 24 години, тој е постар од повеќето од овој список, но Тандер немаат кој друг постојано да ја разбива одбраната. Без тој играч, обновата тезга со години. Прашајте го Орландо Меџик.


3. Блејзерс, повикаа во одбраната

Блејзерси немаат голем одбранбен талент. Има мали предупредувачки знаци дека може малку да се лизне; тие се откажуваат од тони 3-ки и истрели во раб, а противниците се мразат на 2-ки.


Но, Портланд пласман бр. 7 во поени дозволено

TDF TDF TDF TDF TDF TDF TDF TDF TDF TDF TDF TDF TDF TDF

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies