Иванка ја прескокна најавата на Трамп од 2024 година: „Не планирам да се занимавам со политика“

Regiana Adela
0

 Иванка Трамп беше советник во Белата куќа за време на администрацијата на нејзиниот татко. Нејзиниот сопруг, Џаред Кушнер, навистина присуствуваше на објавувањето.


Иванка Трамп, која беше висок советник во Белата куќа за време на администрацијата на Трамп, вели дека се одмора од политиката.


Најстарата ќерка на поранешниот претседател Доналд Трамп не присуствуваше на неговиот говор во вторникот вечерта во неговиот Мар-а-Лаго на Флорида, каде што ја објави својата кандидатура за Белата куќа во 2024 година. Таа подоцна рече дека нема да учествува во неговата трета претседателска кампања.


„Многу го сакам татко ми. Овојпат избирам да им дадам приоритет на моите мали деца и приватниот живот што го создаваме како семејство. Не планирам да се занимавам со политика“, рече таа во изјавата.


„Иако секогаш ќе го сакам и ќе го поддржувам татко ми, понатаму ќе го правам тоа надвор од политичката арена“, додаде таа. „Благодарен сум што ја имав честа да му служам на американскиот народ и секогаш ќе бидам горд на многу достигнувања на нашата администрација“.


ABC News најпрво ја објави нејзината изјава, која подоцна ја објави на Инстаграм.


Не беше јасно дали нејзиниот сопруг, Џаред Кушнер, кој исто така беше висок советник во Белата куќа, ќе има улога во кампањата. Кушнер (41) присуствуваше на говорот во вторникот вечерта.


Кушнер беше висок советник на претседателот во Белата куќа на Трамп и директор на Канцеларијата за американски иновации.


Иванка Трамп (41) беше директорка на Канцеларијата за економски иницијативи и претприемништво.


Кушнер и Трамп имаат заедно три мали деца.


Откако ја напуштија владата минатата година, и Кушнер и Иванка Трамп до одреден степен останаа во политичкото внимание. И двајцата сведочеа со часови оваа година пред истражителите на Комитетот на Претставничкиот дом што го истражуваше бунтот на 6 јануари.


Во видео-сведочењето објавено за време на последната јавна расправа, во октомври, Иванка Трамп рече дека го прифатила заклучокот на тогашниот јавен обвинител Вилијам Бар дека немало широко распространета измама на изборите во 2020 година. Еден ден подоцна, поранешниот претседател ја критикуваше својата ќерка на својата платформа Truth Social, велејќи: „Иванка Трамп не беше вклучена во гледањето, ниту проучувањето на резултатите од изборите. Таа одамна проверуваше и, според мене, само се обидуваше да имајте почит кон Бил Бар и неговата позиција како државен обвинител (тој цицаше!).

source link

source link

source link

source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies