По 3 масовни пукања, Денот на благодарноста со 14 празни столчиња

emalia
0

 Домар кој работи во својата смена во Вирџинија Волмарт. 40-годишна жена се враќа дома во Колорадо Спрингс за празниците. Млад човек покрај својата девојка, ја гледа нејзината пријателка како настапува во драг-шоу.


Тројца фудбалери од колеџ. Мајка која работеше да им помогне на згрижените деца. Еден шанкер кој се сети на твојот пијалок и друг што танцуваше.


Бело и црно, геј и стрејт, старо и младо. Колекцијата на новоумрените од само три од масовните пукања овој месец е самата слика на идеалите - инклузивност, отфрлање на разликите - со кои Америка се гордее во ова време секој ноември. Четиринаесет луѓе кои не го знаеле нивниот последен Денот на благодарноста веќе бил зад нив.


Дивеењето во вторникот, во кое беа убиени шест лица во Волмарт во Чесапик, Вирџинија, беше 33-то масовно пукање само во ноември, а 606-то во нацијата оваа година, според Архивата за огнено насилство.


Тоа пукање се случи откако тројца студенти беа убиени на Универзитетот во Вирџинија на 13 ноември, а пет лица беа убиени во саботата вечерта во геј клуб во Колорадо Спрингс.


Вчерашните родители, деца и пријатели станаа празни столчиња во четвртокот.


ImageМажите и жените стојат надвор во темнината со тажни погледи на нивните лица. Една жена држи марамче на лицето додека плаче.

Бдение надвор од Клуб Кју во Колорадо Спрингс во понеделник. Заслуга...Даниел Бренер за Њујорк Тајмс

„Таа требаше да биде кај мене дома за Денот на благодарноста“, рече Натали Скај Бингам за нејзината пријателка, Кели Ловинг, родена во Мемфис, која вети ширење на јужна храна - ѓаволски јајца, зеленило и печен мек и сирење.


„Таа едвај чекаше да готви за мене“, рече г-ѓа Бингам. „И едвај чекав да готвам за неа“.


Наместо тоа, таа беше убиена во клубот Кју за време на ноќта што требаше да ја расположи. „Сега, има еден човек помалку на мојата маса“, рече г-ѓа Бингам.


Сите три пукања беа извршени на места кои, за оние внатре, се чувствуваа топло познато. Безбедно.


Клуб Q беше широко опишан како „семејство“ на L.G.B.T.Q. и стрејт покровители кои дојдоа таму на пијачка и на шоу. Спортистите од Универзитетот во Вирџинија биле застрелани во автобус кој се враќал од претстава што ја гледале на час. И сега продавница на Walmart, место веднаш препознатливо низ Америка, оваа лоцирана во поранешна колонија постара од самата земја. Државниот печат на Вирџинија е создаден од потписник на Декларацијата за независност. Нејзиното мото: „Sic Semper Tyrannis“. Така Секогаш на тираните.


„Тоа е мал град, а тоа е Walmart веднаш до улицата“, рече Сапора Воткинс (28), која живее во близина. „Или сте работеле во Walmart, или пријател на пријател, или како и да е случајот. Тоа е неочекувано. Дефинитивно.”

Од лево, Девин Чендлер, Лавел Дејвис Џуниор и Д'Шон Пери.Кредит...Универзитет во Вирџинија, преку Ројтерс

На Универзитетот во Вирџинија, убиените фудбалери - Девин Чендлер, Лавел Дејвис Џуниор и Д'Шон Пери, „живи, убави млади мажи“ - беа прославени на комеморацијата која привлече околу 9.000 луѓе.


Страшни на теренот, играчите останаа запаметени како слатки млади момчиња. Г-дин Дејвис, широк приемник во тимот, на раката му беше истетовиран бројот на излезот од автопатот што води до неговиот роден град, Риџвил, С. .


Неговиот соиграч, г-дин Пери, еднаш се облекуваше како црвен Пауер Ренџер за Ноќта на вештерките како дете, толку земен со неговиот костим што го соблече дури по Денот на благодарноста. И семејството на г-дин Чендлер сè уште имаше видео од него на 10-годишна возраст, како танцува напуштено на паркинг.


„На моите тројца млади кралеви, вечно сум ви благодарен“, рече нивниот тренер Тони Елиот за време на службата. „Ти благодарам што си светлина за светот“.


Слика

Бдение на Универзитетот во Вирџинија. Заслуги...Езе Амос за Њујорк Тајмс

Половина земја подалеку, во Клуб Кју, со ноќите со бинго и караоке и викенд-драг-шоуа, Дерик Рамп и Даниел Астон беа популарни шанкери.


„Даниел ја имаше оваа насмевка што ќе ја видите од другата страна на клубот“, рече пријателката и колешката, Шадавија Грин (38), „и вие буквално ќе бидете како: „Дозволете ми да најдам причина да одам таму“. да бидам поблизок со Даниел“.


Г-дин Астон, 28-годишен трансродов маж, сакаше да настапува на ревиите.


„Тој добиваше луди перики и облека, скокаше преку сцената и можеше да се лизне на колена“, изјави неговата мајка Сабрина Астон за Асошиетед прес. „И тој беше доста забавен. Сите почнаа да пукаат и да урлаат“.


Тиара Кели, изведувач на драг, рече дека и г-дин Рамп и г-дин Астон ја пречекале во семејството на Клуб Кју пред еден месец, секогаш подготвени со шот виски Fireball или некоја друга специјална мешавина за неа по шоуто.


„Тие беа само двајца од најневеројатните луѓе“, рече таа. „Едноставно не е нешто што навистина често го добивате во бар, да ги имате шанкерите толку вклучени и заинтересирани“, рече таа.

the legend maula jatt love today

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies