Да, статистиката на Џоел Ембиид е луда, но почекајте да видите како центарот на 76ers се споредува со Вилт Чембрлен

emalia
0

 Ако дрвото падне во шумата и никој нема да го слушне, дали тоа испушта звук? Слично на тоа, ако Вилт Чембрлен блокираше куп снимки и никој немаше да ги сними, дали тие навистина се случија?


Такви се прашањата што се поставуваат по парот изведби на Џоел Ембиид, слични на Вилт, за време на викендот. По релативно скромниот почеток на сезоната 2022-23, најдоминантниот центар во НБА категорично го најави своето доаѓање.



Прво дојде саботното мезе: 42 поени, 10 скока и шест асистенции во победата над Хокс. Потоа следеше главниот курс на бис во неделата на кој тој постигна 59 поени, 11 скока, осум асистенции и седум блокади.


Специјалното издание на Фили во неделата особено го предизвика светот на НБА во лудило кога кошаркарската заедница се прашуваше на што сведочеа. Ако ви е тешко да се сетите кога последен пат сте виделе такво нешто, простено ви е од едноставна причина.



Добро тогаш!


Се разбира, ѓаволот е во деталите и во овој случај, „историјата на НБА“ се однесува само на „од 1973-74 година“, кога блоковите станаа официјализирани.


Тоа, исто така, се случи да биде годината откако Вилт Чембрлен се пензионираше, обезбедувајќи погодна „пост-Вилт“ ера. Но, иако официјалните книги на рекорди не ја препознаваат Големата Мечка кога станува збор за блокови, оние кои го видоа од прва рака знаат дека одбранбените подвизи на Чембрлен се совпаѓаат или можеби дури и ја надминуваат неговата моќ за постигнување.


ПОВЕЌЕ: Пет работи што не сте ги знаеле за играта на Вилт од 100 поени


Благодарение на непроценливите дневници за игри на nbastats.net - кои ги вклучуваат сите негови натпревари во Канзас, па дури и предсезонските натпревари во НБА - имаме многу посеопфатен поглед на неговата кариера од она што е зачувано во книгите на рекорди.


Земете го, на пример, достигнувањето на Ембиид во неделата.


Официјално, тоа беше првиот натпревар во историјата на НБА во кој играч забележал најмалку 50 поени, 10 скока, пет асистенции и пет блокади. Неофицијално, знаеме дека Чембрлен сам го направил тоа неверојатни 22 пати... барем!


Тоа не е единствениот начин на кој Ембиид ги спомна спомените на Вилт.


Две игри. Два дена. 101 поен, 21 скок. 14 асистенции. Девет блокови. Не се лоши 24 часа! Не сме виделе таков тип на изведба во деновите одново повеќе од 50 години. Всушност, според Статхед, Ембиид стана првиот играч со најмалку 100 поени и 20 скока во два последователни дена од Чембрлен во 1967 година.


ПОВЕЌЕ: Сите нераскинливи рекорди на Вилт


Ембиид е само третиот играч што го направил тоа дури еднаш. Елгин Бејлор го направи тоа три пати. Чембрлен, бидејќи се разбира дека го сторил тоа, нанижал 35 такви случаи.


Кога станува збор за постигнување 100 поени на кој било период од два натпревари, без оглед на деновите помеѓу натпреварите, Ембиид е само петтиот центар што го постигнал тоа, придружувајќи им се на ДеМаркус Казинс, Дејвид Робинсон, Боб Мекаду и — погодувате — Чембрлен. Додека Казинс, Робинсон и Мекадо го направија тоа по еднаш, Чембрлен не еднаш, ни два, ни три пати... туку 85 пати!


Ништо од ова не е наменето да истури вода врз доминацијата на Ембиид. Актуелниот шампион во НБА во стрелките и второпласираниот МВП вицешампион конечно го наоѓа својот ритам, страшна мисла за остатокот од НБА.


Но, ако изминатиов викенд се покажа некоја поголема поента, тоа е дека сите рекорди во НБА официјално - и неофицијално - водат назад до Вилт Чембрлен.

Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies