Рангирање на најдобрите 87 слободни агенти на МЛБ, од Арон Џаџ до Кори Дикерсон

emalia
0

 Ако бејзболот од големата лига е навистина копирана индустрија, ова би требало да биде профитабилна зима за слободните агенти.


Пет години откако извршната рамнодушност доведе до застрашувачка, повеќегодишна депресија за врвните играчи, една година откако 99-дневниот локаут го подели жестокиот пазар на половина и доведе до бесен период на потпишување само неколку дена од Денот на отворањето, се врати некаков привид на стабилност на безбол.


Откажувањата и ограничувањата за COVID-19 од 2020-21 година во голема мера исчезнаа. Беше склучен петгодишен колективен договор, иако тешката понуда за квалификации сè уште ќе се држи до неколку слободни агенти.


И 2023 година би требало да наликува на нешто блиску до „нормална“ сезона за прв пат од 2018 година, лишена од работни судири, сок од бејзбол и заразна болест во зародиш. Уште повеќе, бидејќи многу агресивните Сан Диего Падрес и Филаделфија Филис им се придружија на цврстите Хјустон Астрос и Њујорк Јенкис во фајналфорот на бејзболот, сопствениците добија не толку суптилен потсетник: агресијата помага. Трошењето помага.


СВЕТСКА СЕРИЈА: Пријателите и семејството на Дасти Бејкер учествуваат во радоста на Светската серија


БИЛТЕН: Добијте ги најновите спортски вести директно во вашето сандаче!


Со тоа, поглед на најдобрите 87 слободни играчи, од елитата до оние кои разумно се очекува да потпишат договор за голема лига. Рангирање врз основа на проектираните идни перформанси и согледаната пазарна вредност:


Арон Џаџ го постави рекордот во Американската лига со 62 домашно трчање во 2022 година.

(Возраст од 1 април 2023 година; тим од 2022 година)


1. Арон Џаџ (30, ОФ, Јенкис)

Тој не ја игра најпремиум позицијата во играта, но судијата има многу фактори во негова корист: потенцијална двокрајна наддавачка војна, франшиза на Јенките која треба да биде многу мотивирана да го задржи и, о, да, рекордот на АЛ со 62 хомери. забавен минатата сезона. Судијата можеби нема да го добие долготрајниот договор што може да го добие помладиот шпиц на оваа листа, но високата годишна вредност и неговата поголема привлечност треба да го стават на врвот на пазарот оваа зима.2. Карлос Кореа (28, СС, Близнаци)

Една година откако беше на врвот на оваа листа, Кореа се врати, откако го прифати договорот за откажување, оптоварен со блокирање, кој му плати 35,5 милиони долари минатата сезона. Откако го удвои својот основен процент (,366), го зголеми приспособениот OPS (140), но забележа пропуст во некои одбранбени метрики, Кореа е една година постар, но исто толку добар. Ако 10 години, 350 милиони долари беа бројка за небото минатата година, зошто да не девет години, овој пат 315 милиони долари?


3. Треа Тарнер (29, СС, Доџерс)

Ако Кореа е број 1 меѓу шорцевите, Тарнер е многу 1А, една година постар, но побрз, покажувајќи подобро поле, но со помала моќност, помалку сигурен во стапката на одење и OBP, но исто така и легитимен менувач на играта. Дали затајувачите ќе сфатат колку е посебна нивната моќна тројка Тарнер-Муки Бетс-Фреди Фримен или ќе се вратат на „фискалната одговорност“ и ќе го заменат Тарнер внатре? Како и да е, тој ќе привлече огромен интерес од Фили до Фриско и има добар шут да ја скрши бариерата од 300 милиони долари.4. Ксандер Богаертс (30, СС, Ред Сокс)

Како и Џаџ, Богаертс има значаен фактор во негова полза: Огромен пазар кој брзо расте нетрпелив со својата предна канцеларија и подготвен да завива во знак на протест доколку главниот играч замине преку бесплатна агенција. Заминувањето на Богаертс само ќе го засили гневот во Бостон една година пред бесплатната агенција на Рафаел Деверс. О, и тој може да игра: Богаертс произведе 6.1 fWAR минатата сезона и ги предводеше сите шорцеви со 0,377 OBP.5. Денсби Свонсон (29, СС, Бравес)

Ако не го сметате Свонсон за „играч на франшиза“ како што би го сметале Кореа или Тарнер, можеби е неопходно дополнително испитување. Свонсон го издигна полето со шорцеви во аути над просекот (21) и заостанува само Франциско Линдор со 6,4 ВОЈНИ. Сега, кога тој е старее во поголема моќ, со просек од 26 домови во изминатите две сезони, има многу повеќе за опиплива љубов кон Свонсон надвор од фактот дека тој освои пет последователни шампиони во дивизија.


Џејкоб деГром ја освои наградата NL Cy Young во 2018 и 2019 година.

6. Џејкоб деГром (34, СП, Мец)

Дали има понестабилен играч на пазарот? ДеГром ги носи добрите страни на двократниот добитник на наградата „Си Јанг“ и на момчето кое погоди 14,3 удари на девет ининги секоја од последните две сезони - а негативната страна на бокалот ограничен на 26 започнува во текот на тие две години поради разни повреди. Можеби Метс го прават тоа едноставно, му нудат договор што го отсликува неговиот партнер Макс Шерцер (три години, 130 милиони долари) и секој го нарекува секој ден со 43 милиони долари годишно. Но, дали deGrom ќе сака повеќе гарантирани пари? Дали тимот кој е гладен за пичинг ќе ги игнорира црвените знамиња и ќе го плати како стартер во неговиот најдобар врв?7. Џастин Верландер (40, СП, Астрос)

Телото на Верландер можеби влегува во својата петта деценија, но неговиот лакт е стар само една година, а тој беше електричен во првата сезона отстранет од операцијата на Томи Џон. Додека Верландер сè уште ќе биде подложен на безброј старци – како што е повредата на потколеницата што го исфрли неколку недели пред крајот на сезоната – неговата нова рака произведе 1,75 ЕРА и 185 удари. Сега, ќе агресивен суSource Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies