Либералите сугерираат дека Лиз Чејни треба да биде претседател на Домот, но не сите се согласуваат

emalia
0

 Демократите изразуваат загриженост додека Лиз Чејни навестува можна претседателска кандидатура

Неколку политички експерти на Твитер се расправаат за тоа дали соборената републиканска партија, пратеник од Вајоминг, Лиз Чејни треба да добие гласови за да биде претседател на Домот, доколку демократите ја задржат контролата врз Долниот дом.


Џенифер Рубин, колумнистка на Вашингтон пост, на Твитер објави дека е продадена поради идејата Чејни да стане претседател на Претставничкиот дом.


„Во ред, продадена сум. Лиз Чејни за спикер“, твитна Рубин во петокот.


Џон Дин, совет на Белата куќа на поранешниот претседател Никсон и соработник на Си-Ен-Ен, ја нарече идејата брилијантна.


„Колумнистката на WaPo, Џенифер Рубин, сугерираше дека доколку Републиканската партија ја добие контролата врз Домот, демократите треба да ја номинираат Лиз Чејни за спикер. Брилијантна идеја на многу начини!“, напиша тој на Твитер.


Зак Чајковски, организатор на терен за кампањата за реизбор на поранешниот претседател Обама и регионален директор за гласање за поранешниот гувернер на Вирџинија, Тери Мекалиф, исто така ја поддржа идејата.


„Зошто да не е Лиз Чејни како претседател на Претставничкиот дом. Тоа ќе ги налути и демократите и републиканците. Таа е одговорна возрасна личност со конзервативно гласачко досие, докажана способност да работи низ целата патека и што е најважно има неприкосновена морална храброст под притисок“, напиша Чајковски на Твитер.


Идејата не доби топла поддршка од другите.


Пратеничката Марџори Тејлор Грин рече дека Чејни наскоро ќе бара работа, но тоа не би требало да биде во Конгресот.


„Нема да има претседател на Лиз Чејни. Таа бара работа, но нема да ја добие. Секој републиканец кој би гласал за Лиз Чејни би гласал за агендата на Бајден“, напиша таа на Твитер.

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies