Судија на Шахтјор Доњецк кој загина борејќи се за Украина

emalia
0

 „Далеку од дома“ е серија на подкаст од шест дела што ја следи трагедијата и триумфот на одисејата на Шахтјор Доњецк во Лигата на шампионите додека Русија води војна назад во Украина.


Може да ја слушате серијата бесплатно на Apple Podcasts, Spotify или каде и да ги добивате вашите подкасти.


Слушајте ја серијата овде и претплатете се на доводот за да не пропуштите епизода кога ќе испадне. Епизодите 1-3 од серијата беа објавени минатата недела, а епизодите 4-6 сега се во живо. Интервјуто подолу е пишан извадок од интервју прикажано во серијата.


Како мало момче, Виталиј Сапило живеел живот на едноставна невиност. Според зборовите на неговата мајка, Маријана, тој бил „радосно дете“.


Виталиј се дружеше со своите пријатели, го сакаше фудбалот, а патувањата меѓу таткото и синот го одведоа семејството во локалните езера, каде што заедно одеа на риболов. „Овој пат беше свето“, се насмевнува Маријана.


Зборувајќи од нејзиниот семеен дом, сместен веднаш надвор од градот Лавов, на самиот запад на Украина, Марјана се засолни во носталгијата од детството на нејзиниот син. Но, додека Виталиј секогаш ќе биде нејзиното мало момче, Марјана избра да го направи ова интервју затоа што сака светот да знае за човекот Виталиј, за војникот Виталиј, за Херојот на Украина Виталиј.


Виталиј почнал да игра фудбал на деветгодишна возраст и имал талент за тоа - се истакнал како млад тинејџер во локалниот училишен тим со спорт. Тој се претстави доволно добро за да го привлече вниманието на младинските скаути од украинскиот фудбалски клуб Шахтјор Доњецк, облека лоцирана на истокот на земјата која освои 12 од изминатите 16 украински титули во највисоката лига. Во Шахтјор остави впечаток играјќи на централен бек. Беше забележано дека тој беше брз, силен во справувањето и доминантен во воздухот, и покрај тоа што не беше највисок. Но, конкуренцијата беше голема.


„Тој беше малку издувен“, објаснува неговата мајка за искуството на нејзиниот син. „Но, подоцна, како што помина околу половина година, тој беше поканет во ФК Лавов“.


Како тинејџер, неговата мајка предвидела иднина за Виталиј во фудбалот. Планирал да посетува одредено спортско училиште кога ќе наполни 16 години, а документите биле блиску до формализирани.


Но, пред околу пет години, правецот на неговиот живот судбоно се смени.


„Тој дојде дома еден ден и рече: „Сакам да се приклучам на војската“. Се обидовме да го обесхрабриме. Реков: „Како можеш толку силно да се премислиш?“. Тој рече: „Не, сега е време да одам, да служам“. Тој го избра овој пат за себе“.


„Не знам како да ви кажам, но нашиот Виталиј повеќе го нема“.


Ова е приказната за Виталиј Сапило, судијата на Шахтјор убиен бранејќи ја Украина претходно оваа година.


Сега се излезени епизодите 4-6 од „Далеку од дома“.


🎙️ 𝗔𝗪𝗔𝗬 𝗙𝗥𝗢𝗠 𝗛𝗢𝗠𝗘

Слушајте овде: https://t.co/Ees5GcFBLa pic.twitter.com/VRjltqtNZe


— Атлетик | Фудбал (@TheAthleticFC) 14 ноември 2022 година


Виталиј, како и многумина низ Украина, почувствува зголемена закана за слободата и безбедноста на неговата земја откако руските сили го анектираа Крим и извршија упад во регионот на Донбас во 2014 година.

Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies