Во расправија на републиканците, советникот на сенаторот Рик Скот го повика тимот на Меконел за помош во вториот круг од Џорџија

Regiana Adela
0

Внатрешните борби меѓу водечките лидери на републиканците Мич Меконел и Рик Скот се интензивираат бидејќи демократите ја задржуваат контролата во Сенатот и се движат да ги надминат републиканците во вториот круг од Џорџија.

Тензиите меѓу двајцата врвни републиканци во Сенатот - лидерот на малцинството Мич Меконел и Рик Скот, кој раководи со предизборната група на комората - се зголемуваат поради зголеменото несогласување во партијата околу чеканот на Меконел на највисокото лидерско место.

Снајнерските напади меѓу логорите Скот и Мекконел се појавија во јавноста оваа недела откако демократите ја презедоа контролата во Сенатот, при што сојузниците на двајцата мажи се снајдоа еден со друг на социјалните мрежи и во печатот. Сега, врвен советник на Скот ја доведува во прашање посветеноста на Меконел да победи на вториот круг од изборите во Грузија на 6 декември, кои ќе ги одлучат границите на демократската моќ во Сенатот, наведувајќи го досегашниот недостиг од трошење од страна на подредениот супер PAC на лидерот на Републиканската партија.

„Исклучително чудно. Веќе помина 1 недела, остануваат уште три“, изјави советникот Курт Андерсон за NBC News преку СМС порака. „Би било целосно неправилно работење и прекршување на должноста да се остави Хершел Вокер зад себе“.

Андерсон престана да го обвини Меконел дека целосно го напуштил Вокер, а портпаролот на Фондот за лидерство во Сенатот, усогласен со Меконел, рече дека планира наскоро да купи време за емитување. Тоа ќе ги надополни 700.000 долари што организацијата на Скот, Националниот републикански сенаторски комитет, ги резервира откако минатонеделните избори ги принудија Вокер и демократскиот сенатор Рафаел Ворнок да влезат во вториот круг.

Главниот супер PAC на демократите во Сенатот вели дека планира да потроши повеќе од 4 милиони долари во телевизиски реклами за да го зајакне Ворнок.

Реткиот јавен спор меѓу Скот и Меконел се развива веќе две години и е вкоренет во поделбите околу стратегијата и визијата за партијата, при што поранешниот претседател Доналд Трамп игра централна улога во конфликтот бидејќи го обвинува Меконел за неуспесите на партијата. Скот, кој едвај ги сокри своите поголеми амбиции, се обиде повеќе да се усогласи со крилото на Трамп во партијата.

Трамп го регрутира Вокер да се кандидира, а сојузниците на Меконел и републиканските фигури на естаблишментот првично се спротивставија на изборот, загрижени дека поранешната фудбалска ѕвезда не е проверена и дека прашањата за неговиот личен и професионален живот ќе предизвикаат брутален демократски контранапад. Но, Меконел го поддржа Вокер на прелиминарните избори, по што демократите се растоварија со републиканскиот кандидат во брутална рекламна кампања.

Вториот круг на 6-ти декември во Џорџија меѓу Вокер и Ворнок нема да одлучи за рамнотежата на моќта во Сенатот, сега кога демократите имаат обезбедена контрола. Но, сè уште има многу работи за двете страни. Победата на демократите ќе им даде поголема процедурална моќ, додека победата на републиканците ќе ја стави партијата во посилна позиција да ја преземе контролата врз комората во 2024 година.

Расправијата доаѓа бидејќи некои републиканци веќе се загрижени за повторување на изборите во 2020 година, кога партиските поделби придонесоа за поразот на двајца актуелни републиканци во вториот круг во Џорџија и им ја дадоа контролата во Сенатот на демократите со најмали маргини, овластувајќи го претседателот Џо Бајден.

„Тоа е секогаш страв. Веќе ни се случи. Се надеваме, научивме од тоа“, изјави сенаторот Томи Тубервил, Р-Ала., за NBC News. „Треба да имате план за игра. Јас сум фудбалски тренер. Мора да го промените - треба да видите што функционирало минатиот пат, што не функционирало и бидете сигурни дека овој пат не ги правите истите грешки“.

Поранешниот сенатор Пат Робертс, републиканец од Канзас, беше поостра: „Слон поделен против себе не може да издржи“.

Портпаролот на Сенатот за лидерство на Фондот Џек Пандол истакна дека фондот веќе потрошил 39 милиони долари за да му помогне на Вокер и дека планира да отфрли уште 2 милиони долари за да ја преземе „најдобрата игра на земја“ на гувернерот на Џорџија Брајан Кемп за да тропне на 500.000 врати и да сврти. Републиканските гласачи за Вокер.

„SLF веќе е подготвен да го избере Хершел Вокер во Сенатот“, рече Пандол. „Наскоро ќе направиме рекламни купувања за да ги зајакнеме тие напори“.

Но, дури и лојалистите на Кемп не се сигурни колку „играта на земја“ е важна кога станува збор за победата во Џорџија, каде што гувернерот ја победи демократката Стејси Абрамс за 7,6 процентни поени, додека Ворнок го надмина Вокер за нешто помалку од еден поен, бидејќи ниту еден не беше на врвот на 50-те. % потребни за да се победи целосно.

source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies