Елизабет Холмс се соочува со казна по осудата во случајот за измама Теранос

Regiana Adela
0

Холмс беше прогласен за виновен за заблуда на инвеститорите на Theranos за технологијата и финансиската состојба на компанијата. Таа се соочува со затворска казна до 20 години.

Елизабет Холмс, основачот и извршен директор на Теранос, неуспешната компанија за тестирање на крвта во центарот на нејзиниот пад, ќе биде осудена во петок.

Холмс беше осуден во јануари по четири точки од обвинението за измама за заблуда на инвеститорите на Theranos за технологијата на компанијата и нејзиното финансиско здравје. Таа се соочува со потенцијална максимална затворска казна од 20 години.

Казната ќе затвори едно поглавје од сагата за Теранос, во која неуспешната компанија за тестирање на крвта беше проценета на дури 9 милијарди долари пред да пропадне во скандал и измама.

Основана во 2003 година од Холмс, тогаш студент на Универзитетот Стенфорд, Теранос успеа брзо да расте, делумно благодарение на непроверената возбуда и харизмата на неговиот творец. Холмс успешно ги предложи инвеститорите и влијателните членови на општеството, вклучително и двајцата поранешни сенатори и поранешниот државен секретар Хенри Кисинџер, кои станаа членови на одборот, дека технологијата на Теранос може да користи капка крв за инстантно тестирање за мноштво медицински состојби.

Но, технологијата беше погрешна. Секогаш кога некој би прашал како Теранос може да го направи она што наводно го прави, Холмс и другите одговарале дека дискусијата за внатрешната работа на нивните машини ќе открие трговски тајни. Теранос едноставно ја пренаменил комерцијално достапната технологија за анализа на крв за да работи на помали количини крв, откри Волстрит журнал во октомври 2015 година.

За време на судењето на Холмс, поранешните вработени сведочеа дека Теранос, исто така, често ги бришел погрешните резултати од своите тестови за да ги направи неговите машини да изгледаат попрецизни. Директорите на Theranos, исто така, доставија фалсификувани извештаи на компанијата, вклучително и некои кои покажуваат надуени приходи и оној во кој Холмс додаде логоа на големите производители на лекови кои всушност не биле поврзани со компанијата. Компанијата, исто така, ги лажеше инвеститорите дека нејзината технологија е распоредена во Авганистан.

На својот врв, компанијата доби мултимилионски договори со големи компании како Walgreens и Safeway. Тоа доведе до реални случаи на лажни позитиви за клиентите: Ерин Томпкинс, жителка на Аризона, рече за време на судењето дека добила лажно позитивен резултат во Walgreens за антиген на ХИВ, што и предизвикало значителна емоционална вознемиреност. Друга корисничка на Теранос рече дека нејзиниот лек бил променет како резултат на неисправни резултати од тестот, што довело до срцев удар.

Ревизијата на Theranos од 2015 година од страна на Центрите за Medicare & Medicaid Services покажа дека „недостатоците во лабораторијата претставуваат непосредна опасност за здравјето и безбедноста на пациентите“.

„Таа избра измама наместо деловен неуспех. Таа избра да биде нечесна“, рече главниот федерален обвинител Џеф Шенк во својот завршен збор. „Тој избор не беше само бесчувствителен; тоа беше криминално“.

Холмс се изјасни за невин. Нејзината одбрана се фокусираше на обвинувањата против Рамеш „Сани“ Балвани, поранешниот претседател на Теранос и главен оперативен директор со кој имала романтична врска. Балвани беше осуден за измама во јули. Холмс рече дека Балвани ја лажел за финансиските модели на компанијата и ја подложил на злоупотреба од интимен партнер.

source link source link source link source link source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies