Една година по убиството на раперот Јанг Долф, четвртиот осомничен се предаде, соопшти полицијата во Мемфис

Regiana Adela
0

 Раперот, чие вистинско име беше Адолф Роберт Торнтон Јуниор, беше смртно застрелан во Мемфис во ноември 2021 година.

Човек осомничен за поврзаност со убиството на хип-хоп уметникот Јанг Долф пред една година се предал на органите на прогонот во петокот, соопшти полицијата.

Џермаркус Џонсон е четвртото лице приведено во врска со фаталното пукање на хип-хоп изведувачот на 17 ноември 2021 година во близина на локалната пекара Makeda’s Homemade Cookies.

Полицијата во Мемфис претходно во петокот соопшти дека Џонсон е осомничен и се бара поради заговор за извршување на убиство од прв степен, и побара помош од јавноста за негово пронаоѓање.

„Тврдиме дека му помогнал на еден од напаѓачите да избега и му помогнал на еден од напаѓачите да добие пари за нарачаното убиство“, изјави окружниот обвинител на округот Шелби, Стив Малрој, за филијалата на NBC WMC од Мемфис.

Онлајн судските записи не покажуваат дека Џонсон има адвокат кој може да зборува во негово име.

Уште три лица претходно беа уапсени и обвинети во врска со убиството.

Корнелиус Смит, 32; Џастин Џонсон, 24; и Хернандез Гован (43) се обвинети за убиство од прв степен и други обвиненија.

Гован е обвинет дека го организирал убиството. Тој се изјасни за невин на своето прво појавување пред судот во четвртокот, објави СМК.

Долф, чие име беше Адолф Роберт Торнтон Јуниор, имаше 36 години кога беше убиен.

Тој беше во Мемфис на неговиот годишен подарок за Денот на благодарноста и застана кај пекарата кога беше застрелан, рече неговиот адвокат во моментот на убиството.

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies