Специјално за празниците „Чувари на галаксијата“: сите велигденски јајца што можеби сте ги пропуштиле

emalia
0

 Како самостоен специјален часовник за помалку од 45 минути, би помислиле дека нема да има тон простор за велигденски јајца во Специјалното празнично издание на „Чуварите на галаксијата“, објавено денес на Дизни+. Но, писателот/режисерот Џејмс Ган и компанијата сè уште успеваат да внесат голем број референци на Марвел, итри шеги и скриени камео меѓу целиот празничен хаос. Еве список на сите јајца што ги најдовме расфрлани низ специјалот.


Avengers Bucky RocketImage преку Marvel Studios

Различни ликови на MCU и Disney

Најпрво е вообичаеното мешање на референци за MCU воопшто. Како што се испостави, голем број херои на Марвел се појавуваат во специјалното издание на Гардијанс -- само наместо самите Одмаздници, тоа се холивудските улични изведувачи облечени како хероите и се сликаат со обожавателите пред Кинескиот театар на Грауман, кој Дракс (Дејв Баутиста) и Мантис (Пом Клементиеф) во посета. Има изведувачи кои играат како Капетан Марвел, Ант-Ман, Црна вдовица и Капетан Америка (последниот од кои Мантис прави смешни грешки за самиот Стив Роџерс). Во сцената се појавува и еден лик кој не е на Марвел Дизни - капетанот Џек Спароу. Има дури и човек облечен како GoBot, кој беше линија на играчки и цртан филм во облик на Transformers од 1980-тите. Дракс веднаш го напаѓа GoBot бидејќи, според Мантис, GoBot го убил својот братучед. Ова го покренува чудесното прашање: Дали GoBots постојат во кинематографскиот универзум на Марвел?!


Дополнително, се појавува и Баки Барнс, познат како зимскиот војник. Па, во ред, дел од Баки се појавува. Кога Гардијан разменува празнични подароци на крајот од специјалното, откриено е дека Небула (Карен Гилан) некако можела да ја набави механичката рака на Баки за Ракета (Бредли Купер), ставка по која озлогласениот тинкер копнее откако двајцата се бореле. до рамо во Avengers: Infinity War. И додека повеќето од ликовите од Marvel's Eternals сè уште се надвор од мрежата, можете да забележите постер надвор од барот што го посетуваат Мантис и Дракс рекламирајќи божиќен специјал од Кинго, супермоќната боливудска ѕвезда на Кумаил Нанџиани. (Кинго неодамна се огласи и во серијата Marvel Disney+, г-ѓа Марвел.)


ПОВРЗАНИ:

Специјален преглед „The Guardians of The Galaxy Holiday“: Џејмс Ган дава смешен и трогателен подарок


Џејмс Ган Кевин Бејкон Шон Ган Специјален празник за чувари на галаксијата-1Слика преку Џејмс Ган

Има и некои DC Shout-outs

Незадоволно само да прикажува велигденски јајца на Марвел, Ган, кој неодамна беше именуван за главен извршен директор во DC, упатува неколку извици до актерите со кои соработувал на страната на нештата на DC. Флула Борг, која ја играше Javelin во сопствениот „The Suicide Squad“ на Ган, всушност накратко се појавува како шанкер, а ако внимателно ја погледнете „Map to the Stars“ што ја користат Мантис и Дракс, ќе забележите фотографии од колегите актери од Squad. Џон Сина и Маргот Роби. Покрај тоа, Бетмен и Брус Вејн во еден момент се омаловажуваат, потсетувајќи нè дека и Бетмен и Супермен канонски постојат (барем како измислени ликови) во MCU.


Тоа е Кевин Бејкон!

Првиот трејлер откри дека херојот на Питер Квил, Кевин Бејкон, ќе игра улога во најновата авантура на Гардијанс, а актерот навистина е многу застапен во Специјалното издание за одмор. Откако беше киднапиран од Дракс и Мантис, тие го влечат до назад до Knowhere каде Бејкон излезе на сцената со Old 97's (вонземски верзии на кои очигледно се хаус бендот Knowhere) за преработка на празничната песна на алт-кантри бендот „Here Божиќ е“. Бејкон одамна имаше споредна кариера како професионален музичар, особено како половина од The ​​Bacon Brothers со неговиот брат Мајкл, па претпоставуваме дека бил воодушевен што бил на снимањето на таа секвенца. Дополнително, името на вистинската сопруга на Бејкон, актерката Кира Седгвик, се појавува на неговиот телефон кога ќе добие повик од неа за време на филмот. Исто така, еве еден забавен факт: ова не е прв пат Бејкон и Ган да соработуваат, бидејќи актерот играше споредна улога во Супер, мрачниот комичен филм за суперхерои на режисерот од 2010 година.


чувари на специјален празник на галаксијатаСлика преку Дизни+

Специјални велигденски јајца за други чувари

Има уште неколку слатки референци сокриени во специјалното издание на „Чувари на Галакси“. Повторно, тој бенд на Knowhere е вистински човечки бенд -- Old 97's, кои силно се лулаат од 1992 година (и издадоа одличен божиќен албум пред неколку години). Може да забележите и неколку секунди од празничната култна класика на режисерот Николас Вебстер, Дедо Мраз ги освојува Марсовците како играат на ТВ во куќата на Бејкон. (Барем во универзумот на Марвел, Бејкон се чини дека е голем обожавател.) Космо, зборувачко, психичко руско вселенско куче кое им е омилено на читателите на стрипови, конечно го прави своето полноправно деби во MCU. И ако мислите дека го препознавате нејзиниот глас, тоа е затоа што ја игра Марија Бакалова од Борат Следниот филмски филм, која ќе претпоставиможат да имаат уште поголем удел во претстојниот Guardians of the Galaxy Vol. 3.

*Thirteen 2022 FullMovie Online Streaming Free on 123"Movies *Drishyam 2* (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Vikram Vedha (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Prey for the Devil (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Matilda the Musical (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Hridayam (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Chathuram (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Bhediya (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Nocebo (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Disenchanted (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Us X Her (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies *Us X Her (2022) FullMovie Online Streaming Free on 123Movies

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies