Судири во Шангај како протести поради политиката на нулта Ковид ја зафатија Кина

emalia
0

 Стотици демонстранти и полицајци се судрија во Шангај додека протестите поради строгите ограничувања на Ковид во Кина се разгореа трет ден и се проширија во неколку градови, што е најголемиот тест за претседателот Кси Џинпинг откако го обезбеди историскиот трет мандат на власт.


Бранот на граѓанска непослушност е без преседан во континентална Кина во изминатата деценија, бидејќи фрустрацијата се зголемува поради потписната политика на Кси за нулта Ковид, речиси три години по пандемијата.


Протести предизвикани од смртоносниот пожар во стан на крајниот запад од земјата минатата недела се одржаа во неделата во градовите како Шангај, Пекинг, Ченгду, Вухан и Гуангжу.


Во понеделникот Кина објави нов дневен рекорд на нови инфекции со Ковид-19, со 40.347 случаи. Градовите Гуангжу и Чонгкинг, со илјадници случаи, се борат да ги задржат епидемиите. Стотици инфекции се регистрирани и во неколку други градови низ земјата.


Кинеските акции остро паднаа бидејќи инвеститорите ја зголемија загриженоста за влијанието на протестите врз втората по големина економија во светот.


Во раните утрински часови во понеделникот во Пекинг, две групи демонстранти од вкупно најмалку 1.000 луѓе беа собрани долж третата обиколница на кинескиот главен град во близина на реката Лиангма, одбивајќи да се разотидат.


Во неделата во Шангај, полицијата имаше силно присуство на патот Вулумуки, кој го носи името на Урумчи, и каде бдеењето со свеќи претходниот ден се претвори во протести.


„Ние само ги сакаме нашите основни човекови права. Не можеме да ги напуштиме нашите домови без да направиме тест. Несреќата во Ксинџијанг беше таа што ги турна луѓето предалеку“, рече 26-годишен демонстрант во Шангај кој одби да биде анонимен.


„Луѓето овде не се насилни, но полицијата ги апси без причина. Се обидоа да ме грабнат, но луѓето околу мене толку силно ме фатија за раце и ме повлекоа назад за да можам да избегам“.


До недела навечер, стотици луѓе се собраа во областа. Некои се тепаа со полицијата обидувајќи се да ги растера. Луѓето држеле празни листови хартија како израз на протест.


Во саботата, луѓето во Шангај извикуваа „Нема ПЦР тестови, сакаме слобода! проследено со рунди повторени повици за „Слобода! Слобода!“Оглас


Протестите избувнаа во петокот во Урумчи, регионалниот главен град на крајниот западен регион Ксинџијанг, откако снимката од пожар во станбена зграда во која загинаа најмалку 10 луѓе еден ден претходно, доведе до обвинувања дека заклучувањето на Ковид е фактор за бројот на загинати. .


Официјалните претставници на Урумки ненадејно одржаа прес-конференција во раните утрински часови во саботата за да негираат дека мерките на Ковид го попречиле бегството и спасувањето. Многу од 4-те милиони жители на Урумчи се под некои од најдолгите заклучувања во земјата, на кои им е забрането да ги напуштат своите домови дури 100 дена.


Доцна во неделата, новинар на Би-Би-Си беше виден на камера како „претепан и клоцан од полицијата“ пред да биде уапсен во Шангај. На снимките на социјалните мрежи се гледа како Едвард Лоренс е влечен на земја со лисици, додека тој на друго видео вели: „Јави се во конзулатот сега“.


Портпаролот на БиБиСи рече: „Би-Би-Си е крајно загрижен за третманот на нашиот новинар Ед Лоренс, кој беше уапсен и со лисици на рацете додека известуваше за протестите во Шангај.


„Тој беше задржан неколку часа пред да биде ослободен“, рече портпаролот, додавајќи дека тој ги покривал протестите како акредитиран новинар.


Лоренс, висок новинар и оператор на камера за кинеското биро на Би-Би-Си, твиташе од местото на протестот во Шангај во неделата наутро по Обединетото Кралство.


Тој напиша: „Јас сум на местото на синоќешниот вонреден протест против Ковид-нула во Шангај. Многу луѓе се собрани овде и тивко гледаат. Многу полицајци“.


Во централниот град Вухан, каде што започна пандемијата пред три години, видеата на социјалните мрежи покажаа дека стотици жители излегуваат на улиците, кршејќи низ металните барикади, превртувајќи ги шаторите за тестирање „Ковид“ и барајќи крај на заклучувањата.


Други градови кои забележаа јавно несогласување го вклучуваат Ланжу на северо-запад, каде што жителите во саботата ги превртија шаторите на персоналот Ковид и ги искршија кабините за тестирање, се чини дека покажуваат објавите на социјалните мрежи.


Широко распространетиот јавен протест е редок во Кина, каде просторот за несогласување е целосно елиминиран под Кси, принудувајќи ги граѓаните главно да ја искажат својата фрустрација на социјалните мрежи, каде што играат мачка и глушец со цензори.


луѓето држат бели листови хартија на демонстрации против ограничувањата на Ковид

Во Пекинг, луѓето држат бели листови хартија - симболичен протест против цензурата - на демонстрации против ограничувањата на Ковид. Фотографија: Томас Питер/Ројтерс

Оглас

Кина се задржа на политиката на Кси за нулта Ковид, дури и кога голем дел од светот ги укина повеќето ограничувања. Иако е низок според глобалните стандарди, бројот на случаи во Кина достигна рекордно високо ниво со денови, со скоро 40.000 нови инфекции во саботата, што предизвика уште повеќе заклучувања во градовите низ целата земја. Пекинг ја бранеше политиката како животоспасувачка и неопходна за претходнаго отежнуваат здравствениот систем.


Фрустрацијата врие нешто повеќе од еден месец откако Кси обезбеди трет мандат на чело на кинеската Комунистичка партија, а голем дел од гневот е насочен кон кинескиот лидер.


Во видеото на социјалните мрежи, демонстрант го обвини Кси дека ги затвора луѓето и ги затвора во нивните домови.


„Си Џинпинг отстапи, Комунистичката партија отстапи“, вели тој во објавата што беше широко споделена.


„Ова ќе изврши сериозен притисок врз партијата да одговори. Има добри шанси дека еден одговор ќе биде репресија, и тие ќе уапсат и гонат некои демонстранти“, рече Ден Метингли, доцент по политички науки на Универзитетот Јеил.


Сепак, рече тој, немирите се далеку од оние што беа забележани во 1989 година, кога протестите кулминираа со крвавото задушување на плоштадот Тјенанмен.


Тој додаде дека се додека Кси ја има кинеската елита и војската на негова страна, тој нема да се соочи со значаен ризик за неговата контрола на власта.


Ројтерс придонесе за овој извештај


… бидејќи ни се придружувате денес од Индонезија, имаме мала услуга да побараме. Десетици милиони ја положија својата доверба во бестрашното новинарство на Гардијан откако почнавме да објавуваме пред 200 години, свртувајќи се кон нас во моменти на криза, неизвесност, солидарност и надеж. Повеќе од 1,5 милиони поддржувачи, од 180 земји, сега нè напојуваат финансиски - држејќи нè отворени за сите и жестоко независни. Дали и вие ќе направите разлика и ќе не поддржите?


За разлика од многу други, Гардијан нема акционери и нема сопственик милијардер. Само решителност и страст да се испорача глобално известување со големо влијание, секогаш ослободено од комерцијално или политичко влијание. Ваквото известување е од витално значење за демократијата, за правичноста и за барање подобро од моќните.


И сето тоа го обезбедуваме бесплатно, за секој да го прочита. Ова го правиме затоа што веруваме во еднаквост на информациите. Поголем број луѓе можат да ги следат настаните кои го обликуваат нашиот свет, да го разберат нивното влијание врз луѓето и заедниците и да бидат инспирирани да преземат значајни активности. Милиони можат да имаат корист од отворениот пристап до квалитетни, вистинити вести, без оглед на нивната способност да платат за тоа.

tealfeed11 tealfeed22 tealfeed33 tealfeed44 tealfeed55 tealfeed66 tealfeed77 tealfeed88

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies