НАТО се обврзува на идното членство на Украина, бара помош

emalia
0

 БУКУРЕШТ, Романија (АП) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во вторникот ја потврди посветеноста на воената алијанса кон Украина, велејќи дека земјата разорена од војна еден ден ќе стане членка на најголемата светска безбедносна организација.


Забелешките на Столтенберг дојдоа кога американскиот државен секретар Антони Блинкен и неговите колеги од НАТО се собраа во Романија за да ја подигнат итно потребната поддршка за Украина со цел да се осигура дека Москва нема да ја победи земјата додека ја бомбардира енергетската инфраструктура.


„Вратата на НАТО е отворена“, рече Столтенберг. „Русија нема право на вето“ на земјите што се приклучуваат, рече тој во врска со неодамнешното влегување на Северна Македонија и Црна Гора во безбедносната алијанса. Тој рече дека рускиот претседател Владимир Путин „наскоро ќе ги добие Финска и Шведска за членки на НАТО“. Нордиските соседи поднесоа барање за членство во април, загрижени дека Русија може да ги таргетира следната.


ОГЛАС

„Ние стоиме на тоа, исто така, за членството на Украина“, рече поранешниот норвешки премиер.


Во суштина, Столтенберг го повтори ветувањето дадено од лидерите на НАТО во Букурешт во 2008 година - во истата распространета Палата на Парламентот каде што се состануваат министрите за надворешни работи оваа недела - дека Украина, а исто така и Грузија, ќе се приклучат на алијансата еден ден.


РУСКО-УКРАИНА ВОЈНА

Немирно спокојство ја зафати Украина додека Западот подготвува зимска помош

Обвиненијата за тортура се зголемуваат по окупацијата во Керсон

Центрите за „Непобедливост“ на Украина нудат засолниште, издржливост

На рускиот опозиционер Јашин му се суди

Некои официјални лица и аналитичари веруваат дека овој потег - притиснат врз сојузниците во НАТО од страна на поранешниот американски претседател Џорџ В. Буш - е делумно одговорен за војната што Русија ја започна против Украина во февруари. Столтенберг не се согласува.


„Претседателот Путин не може да им забрани на суверените нации да донесат свои суверени одлуки кои не се закана за Русија“, рече тој. „Мислам дека она од што се плаши се демократијата и слободата и тоа е главниот предизвик за него“.


И покрај тоа, Украина нема да влезе во НАТО во скоро време. Со анексија на Кримскиот Полуостров, а руските трупи и промосковските сепаратисти кои држат делови од југот и истокот, не е јасно како воопшто би изгледале границите на Украина.


Многу од 30-те сојузници на НАТО веруваат дека фокусот сега мора да биде единствено на поразување на Русија, а Столтенберг истакна дека секој обид да се продолжи напред кон членството може да ги подели.


„Ние сме среде војна и затоа не треба да правиме ништо што може да го поткопа единството на сојузниците за да обезбеди воена, хуманитарна и финансиска поддршка за Украина, бидејќи мора да го спречиме претседателот Путин да победи“, рече тој.


ОГЛАС


За време на дводневниот состанок, Блинкен ќе објави значителна американска помош за енергетската мрежа на Украина, изјавија американските власти. Украинската мрежа е погодена низ целата земја од почетокот на октомври со целни руски напади, како што американските власти ја нарекуваат руска кампања за оружје за претстојниот зимски студ.


„Сите ние плаќаме цена за руската војна против Украина. Но, цената што ја плаќаме е во пари“, рече Столтенберг во вторникот, „додека цената што ја плаќаат Украинците е цена платена со крв“.


На состанокот во Романија - која ја дели најдолгата копнена граница на НАТО со Украина - најверојатно НАТО ќе даде нови ветувања за несмртоносна поддршка за Украина: гориво, генератори, медицински материјали, зимска опрема и уреди за блокирање дронови.


ОГЛАС

Поединечни сојузници, исто така, веројатно ќе објават нови резерви на воена опрема за Украина - главно системи за противвоздушна одбрана што Киев толку очајно се обидува да го заштити своето небо - но НАТО, како организација, нема да го стори тоа, за да избегне да биде вовлечен во поширока војна со нуклеарната - вооружена Русија.


Министрите во вторник навечер ќе одржат работна вечера со својот украински колега Дмитро Кулеба.


Министрите за надворешни работи на кандидатите за НАТО Финска и Шведска се приклучуваат на разговорите. НАТО е желен да ги додаде двете нордиски нации во одбранбените сили наредени против Русија. Турција и Унгарија се оние кои чекаат да ги ратификуваат нивните апликации. Другите 28 земји-членки веќе го направија тоа.


Во среда, министрите ќе се осврнат и на начините за засилување на поддршката за партнерите за кои официјални лица велат дека се соочуваат со руски притисок - Босна, Грузија и Молдавија.

kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook kloook

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies