Белата куќа ја продолжи паузата за плаќање на студентски заем

emalia
0

 Администрацијата на Бајден рече дека ќе се откаже од наплатата на плаќањата, по правните битки кои го блокираа планот на претседателот да поништи значителни износи на студентски долг.


Администрацијата на Бајден ја продолжи паузата за исплатата на федералните студентски заеми во вторникот, откако републиканските правни предизвици привремено го стопираа планот на претседателот Бајден да го откаже долгот до 20.000 американски долари за милиони должници.


Плаќањата, кои требаше да продолжат на 1 јануари, сега би можеле да бидат одложени до 1 септември, бидејќи Белата куќа се обидува да ги одврати тужбите за програмата, за која непартиската канцеларија за буџет на Конгресот проценува дека може да чини 400 милијарди долари.


„Републиканските специјални интереси и избраните функционери тужеа за да го негираат ова олеснување дури и за нивните избирачи“, рече претседателот Бајден во видеото објавено на Твитер. „Не е фер да се бара од десетици милиони должници кои имаат право на олеснување да продолжат со исплатата на нивниот студентски долг додека судовите ја разгледуваат тужбата“.


Според Одделот за образование, кој го поседува и управува со портфолиото на државниот студентски долг, должниците ќе продолжат со исплатите 60 дена откако ќе се решат судските случаи. Доколку судовите не го решат проблемот до 30 јуни, исплатите ќе продолжат 60 дена потоа.


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


Низ Соединетите држави, 45 милиони луѓе должат 1,6 трилиони долари за федерални заеми земени за колеџ - повеќе отколку што Американците должат за кој било потрошувачки долг освен хипотеки.


Одлуката за продолжување на паузата на плаќањата е последното поглавје во она што стана една од поинтензивните дебатирани политики на Белата куќа на Бајден - онаа за која г-дин Бајден рече дека е неопходна за решавање на економските разлики, но која критичарите ја опишаа како нефер подароци што ќе поттикнат инфлација.


Ви благодариме што го прочитавте „Тајмс“.

Претплатете се на Тајмс

Планот на г-дин Бајден се заглави во тужби поддржани од републикански политичари и конзервативни групи за застапување. Администрацијата минатата недела побара од Врховниот суд да го преземе ова прашање. Налогот издаден од Апелациониот суд на САД за осмиот круг - како одговор на тужбата поднесена од шест држави предводени од републиканците - ја блокираше владата да продолжи со планот на г-дин Бајден.


Дневни деловни ажурирања Најновата покриеност на бизнисот, пазарите и економијата, испратена по е-пошта секој работен ден. Испратете го во вашето сандаче.

Претседателот во вторникот рече дека е „целосно уверен“ дека неговиот план е правен. Неговата администрација рече дека тој има овластување да даде отпис на долгот според Законот за херои од 2003 година, кој му дозволува на секретарот за образование да се откаже од прописите поврзани со студентските заеми за време на војна или национална вонредна состојба.


Но, државите кои ја оспоруваа акцијата се спротивставија во судските поднесоци дека планот на г-дин Бајден „не е далечински скроен за да се справи со ефектите од пандемијата“ и дека неговата извршна акција ги надминува неговите овластувања.


Избори на уредниците


„Love and Rockets“, серијата која помогна да се редефинира стрипот, наполни 40 години


Џереми Поуп си вели „да“


Што ако не можете да ја пронајдете сребрената обвивка во вашата болест?

Продолжете да ја читате главната приказна


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


Јавниот обвинител Даг Петерсон од Небраска, една од шесте држави кои тужат за запирање на планот, рече дека елиминирањето на студентскиот долг од стотици милијарди долари „се заканува сериозна штета на економијата што не може да се врати“.


„Важно е да се спречи администрацијата на Бајден од таква незаконска злоупотреба на моќта“, рече тој.


Г-дин Бајден во август објави дека ќе избрише долг од 10.000 долари за поединци кои заработуваат помалку од 125.000 долари годишно и 20.000 долари за оние кои добиле грантови од Пел за семејства со ниски приходи.


Повеќе од 26 милиони луѓе аплицирале за олеснување, а досега се одобрени 16 милиони апликации. Но, судските наредби го блокираа Одделот за образование да го избрише секој долг. Овој месец, одделот престана да прифаќа апликации, наведувајќи ги законските блокади на патиштата.


Позајмувачите останаа да чувствуваат удар со камшик.


Каз Казор има долг од 21.000 американски долари од нивните додипломски студии на Универзитетот во Висконсин-Милвоки - што ќе биде речиси целосно избришано според планот на г-дин Бајден. Поранешниот студент, кој ги користи заменките тие/тие, ги поднесе своите документи еден ден откако владата почна да прифаќа апликации.


„Постојаното продолжување на паузите - иако, се разбира, го сакав - ме нервираа бидејќи секогаш се чувствува како да оди до линијата“, велат тие. „Но, мило ми е што Бајден го објави овој план за помош. Фактот дека тој го направи она што го направи и се обидува да се бори за тоа, е одличен“.


Во деновите пред објавувањето, администрацијата на Бајден се слушна со групите за застапување, вклучително и N.A.A.C.P., кои повикуваа на пауза.


„Влијанието што ова продолжување ќе го има во животите на оние кои биле цел на предаторски студентски заеми не може да се прецени“, рече Дерик Џонсон, претседател на N.A.A.C.P. „Трече, продолжувањето не го решава коренот на проблемот за милиони Американци кои се дават во сметки и зголемени камати“.


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


Федералниот мораториум на исплатите на студентски заеми започна во март 2020 година во времето на поранешниот претседател Доналд Џ. Трамп како напор за помош од пандемијата, а сега е продолжен девет пати, опфаќајќи се во две претседателски администрации. Последното продолжување е шесто наметнато од г-дин Бајден.


Претставниците на администрацијата претходно оваа година тврдеа дека завршувањето на паузата за плаќање ќе помогне да се намали инфлацијата - ефикасно да се поништат инфлаторните ефекти од планот за олеснување на долгот на г-дин Бајден. Тие сега велат дека продолжувањето на паузата нема да ја зголеми инфлацијата, се додека отписот на долгот се задржува на суд. Но, тие не спорат дека ако г-дин Бајден дозволеше да заврши паузата пред да стапи на сила планот за олеснување на долгот, резултатот ќе беше мало намалување на инфлацијата.


Должината на последната пауза е знак дека администрацијата ја очекува долготрајна судска борба, рече Скот Бјукенан, извршен директор на Алијансата за сервисирање на студентски заеми, трговска групација за компаниите ангажирани од Одделот за образование за сервисирање заеми во негово име. .


„Едноставно не знам како планирате неодреден датум за рестартирање, или на страната на сервисерите или на страната на заемопримачите“, рече г-дин Бјукенан.


Врховниот суд - кој се очекува на крајот да донесе одлука за планот за студентски долг на г-дин Бајден - сè уште не одговорил на барањето на Белата куќа да ја поништи забраната на Осмиот круг.


Судијката Ејми Кони Барет, без коментар, отфрли два претходни предизвици на планот за отпишување на долгот на Бајден. Минатиот месец, таа го отфрли случајот што го покрена здружението на даночни обврзници во Висконсин, а овој месец таа ја отфрли жалбата од позајмувачите во Индијана. Во двата случаи, пониските судови претходно ги отфрлија оспорите.

Devotion (2022) WATCH FULLMOVIE Bones and All (2022) WATCH FULLMOVIE She Said (2022) WATCH FULLMOVIE Ticket to Paradise (2022) WATCH FULLMOVIE Glass Onion A Knives Out Mystery (2022) WATCH FULLMOVIE Lyle, Lyle, Crocodile (2022) WATCH FULLMOVIE The Fabelmans (2022) WATCH FULLMOVIE Prey for the Devil (2022) WATCH FULLMOVIE

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies