Каролин Гарсија ја освои најголемата титула во кариерата на ВТА финалето со победата над Арина Сабаленка

emalia
0

 Каролина Гарсија заврши извонреден период од шест месеци во нејзината тениска кариера бидејќи го освои финалето на ВТА со победата од 7-6 6-4 против Арина Сабаленка во Форт Ворт, Тексас.


Гарсија беше надвор од топ 70 на светската ранг-листа дури во јуни, но оттогаш ужива во одлична форма, кулминирајќи со најголемата титула во нејзината кариера во понеделникот.


„Дефинитивно многу огромна среќа“ вака 29-годишната девојка ги опиша своите емоции по победата над Сабаленка во директни сетови – земајќи го првиот сет во тај брејк, а потоа брејк на противничката во воведниот гем од вториот сет.


ПАРИЗ, ФРАНЦИЈА - 06 НОЕМВРИ: Холгер Рун или Данска слави со победничкиот трофеј откако го победи Новак Ѓоковиќ од Србија во финалето за време на седмиот ден од тенискиот мастерс Ролекс Париз во Palais Omnisports de Bercy на 6 ноември 2022 година во Париз, Франција. (Фотографија на Џулијан Фини/Getty Images)

Тинејџерот Холгер Рун го шокираше Новак Ѓоковиќ да ја освои титулата на Мастерсот во Париз

Победата покажува дека Гарсија стана вториот француски играч кој го освоил турнирот за завршна сезона на ВТА турнејата по Амели Мауресмо во 2005 година.


Тоа, исто така, го гледа нејзиното издигнување на високото место во кариерата на 4-то место на светската ранг-листа и носи 1,57 милиони долари во парична награда.


Во тесниот прв сет, Гарсија имаше немилосрдно сервирање - погоди 10 аса и освои 81,5% од нејзините први поени за сервис - и дојде до мрежата со добар ефект.Повратни информации за рекламите

Тениската икона Били Џин Кинг и модниот дизајнер Тори Бурч ја гледаат Били Сината јакна во Њујорк Сити, Њујорк, САД, 10 октомври 2022 година. НЕМА ПРОДАЖБА. НЕМА АРХИВИ. ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КРЕДИТ

ВИДЕО

Били Џин Кинг откри дека „пивот на миленичиња“ е „ужасната“ политика на сите бели униформи на Вимблдон

Сабаленка, која ја собори светската тенисерка број 1, Ига Свијатек, за да заработи место во финалето во понеделникот, даде три асови како одговор, но, исто така, виде дека нејзиниот сервис стана нејзин поништен со две двојни грешки во тај брејкот, вклучително и една за да му даде на Гарсија првиот сет.


Тоа беше познатата приказна за сезоната на Сабаленка кога Белорусинката забележа вкупно 425 двојни грешки; ниту еден друг играч не ја завршил оваа година во 300-тите, според веб-страницата на ВТА.


Расплаканата Сабаленка и се обраќа на публиката во Тексас по поразот од Гарсија.

Расплаканата Сабаленка и се обраќа на публиката во Тексас по поразот од Гарсија.

Katelyn Mulcahy/Getty Images Северна Америка/Getty Images

Во првиот гем од вториот сет, Гарсија ја разби Сабаленка со моќен форхенд враќање, поставувајќи ја првата брејк точка на натпреварот, а потоа продолжи да го сервира мечот и да ја заврши нејзината четврта титула од јуни.


„Со овој турнир мислам дека од еден натпревар во друг навистина играв се подобро и подобро“, изјави Гарсија за Tennis Channel додека носеше тексашки каубојски шешир.


И покрај поразот од Свиатек минатата недела, Гарсија забележа победи против Коко Гауф, Дарија Касаткина и Марија Сакари на патот да ја победи Сабаленка во финалето.

Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies