Херсон во Украина се трка за враќање на струјата, водата по руското повлекување

Regiana Adela
0

КЕРСОН, Украина, 13 ноември (Ројтерс) - Комуналните претпријатија во Керсон работеа на обновување на критичната инфраструктура оштетена и минирана од руските сили кои бегаат, при што повеќето домови во јужниот украински град сè уште се без струја и вода, соопштија регионалните власти во неделата.

Гувернерот на регионот Керсон, Јарослав Јанушевич, изјави дека властите одлучиле да задржат полициски час од 17 часот. до 8 часот и забрана за напуштање или влез во градот како мерка на безбедност.

„Се обидуваме да се сретнеме во рок од неколку дена и (потоа) да го отвориме градот“, рече тој, додавајќи дека се надева дека мобилните телефонски оператори би можеле да ја обноват услугата наскоро.

Украинските војници пристигнаа во центарот на Керсон во петокот, откако Русија го напушти единствениот регионален главен град што го зазеде од почетокот на нејзината инвазија во февруари. Повлекувањето го означи третото големо руско повлекување од војната и првото што вклучува попуштање на толку голем окупиран град пред големата украинска контраофанзива која повторно зазеде делови од истокот и југот.

Шефот на украинската државна железница рече дека железничките услуги за Керсон се очекува да продолжат оваа недела.

Друг регионален функционер, сепак, рече дека додека расчистувањето на мините е во тек и властите работат на обновување на критичните услуги, во хуманитарна смисла ситуацијата во градот „останува многу тешка“.

„Повеќето куќи немаат струја, немаат вода и имаат проблеми со снабдувањето со гас“, изјави за украинската телевизија Јуриј Соболевски, прв заменик-претседател на регионалниот совет на Керсон.

Претседателот Володимир Зеленски во видео обраќање во саботата рече дека „пред да побегнат од Керсон, окупаторите ја уништија целата критична инфраструктура: комуникации, вода, топлина, струја“.

Додека радосните жители ги пречекаа пристигнатите украински војници во Керсон, украинскиот генералштаб објави дека продолжуваат жестоките борби долж источниот фронт во регионите Доњецк и Луганск.

Во текот на изминатите 24 часа, нивните сили ги одбија руските напади долж неколку населени места во двата региони, се вели во утринското ажурирање, истовремено известувајќи го рускиот ракетен и артилериски оган во источните области Бахмут, Авдиевка, Новопавливка и Запорожје.

source link source link source link source link source link source link source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies