Рангирање на колеџ фудбал: патеката за плејофот на УСЦ е отворена, доколку ја искористи предноста на теренот

emalia
0

 Кој е најинтересниот тим на ранг-листата на колеџот за фудбалски плејоф?


USC е одговорот. Тројанците се број 7 во третиот сет на ранг-листата за колеџ фудбалски плејоф, која беше објавена во вторникот. Тројанците се единствениот тим на Pac-12 со еден пораз кој оди во натпреварот со највисока видливост од 12-та недела на бр. 17 UCLA. УСЦ (9-1) е вториот највисок тим со еден пораз на рангирањето зад бр.5 Тенеси (9-1).Дали Тројанците го имаат она што е потребно за да му го дадат на Pac-12 својот плејоф тим од Вашингтон во 2016 година? Патот вели дека тие можат да го направат тоа - но прашањето сè уште стои. Дали можат да го направат тоа?


Да, патот е отворен. Да го одиграме тоа сценарио со шесте екипи пред нив. Тоа ги вклучува четирите тима 10-0 во бр. 1 Џорџија, бр. 2 државата Охајо, бр. 3 во Мичиген и бр. 4 ТЦУ, Тенеси и бр. 6 ЛСУ (8-2).


ПОВЕЌЕ: Топ 25 избори против ширењето за 12-та недела


Да речеме дека Грузија победи. Тоа го нокаутира ЛСУ во првенството на ДИК. TCU победува. Добро е и тоа. Некој мора да ја загуби играта на државата Охајо и Мичиген, и колку е поголема разликата, толку подобро.


Тоа би го оставило USC во разговор со Тенеси и губитникот на државата Охајо-Мичиген во тој момент за последното место. Во тој момент, Тројанците би имале сè што имаат тие тимови - и нешто што немаат.


Што имаат сите тие тимови? Бекови со трофеј на Хајсман. Кејлеб Вилијамс ја менува играта во разговорот со Си Џеј Строуд, Хендон Хукер и Блејк Корум.


Огромна привлечност на брендот. USC има бренд кој се спротивставува на државата Охајо и Мичиген. Тенеси можеби е во ДИК, но Тројанците сè уште спаѓаат под „добрите за колеџ фудбал кога се добри“. УСЦ имаше 4-8 минатата сезона.


Како се редат резимеите? УСЦ сè уште нема победа против рангиран противник, но ќе ја затвори сезоната со три последователни натпревари против рангирани тимови, претпоставувајќи дека бр. 18 Нотр Дам ќе го победи Бостонскиот колеџ во 12-та недела. Единствениот тим со повеќе во тој момент ќе биде Тенеси .Дали Vols имаат подобра биографија? Пит, Флорида и Кентаки повеќе не се рангирани, но победите во топ-10 против бр.8 Алабама и ЛСУ се силни. Но, USC ќе има конференциски шампионат во тој момент, и тоа ќе резонира повеќе со комитетот на CFP. Колку пати слушате за тоа дека е сепараторот?


На крајот на краиштата, претходно го видовме Линколн Рајли како го прави ова. Тој има 22-2 во регуларниот дел од сезоната во ноември/декември и ги водеше тимовите на Оклахома со еден пораз во CFP три години по ред од 2017-19 година. Да, тие беа исфрлени од тимовите на SEC секој пат, но Sooners сепак стигнаа таму. УСЦ може, и апсолутно ќе го добие тој аргумент ако трча на табелата против Бруинс, Ирец и веројатно или бр. 10 Јута или бр. 12 Орегон во шампионатот Pac-12.


ПОВЕЌЕ: Џорџија против Тенеси и повеќе проекции за боул


Сега, дали можат да го направат тоа?


Тоа е вистинското прашање. Ако сè уште не сте продадени на USC, тоа е во ред. Проверете ја оваа статистика од фудбалскиот уредник на колеџот Sporting News, Бил Троки:Тоа 17-14 клинци беше против Орегон Стејт на 24 септември. USC го загуби својот единствен натпревар против рангиран противник кога тие паднаа 43-42 против тогашниот бр. 20 Јута на 15 октомври. УСЦ може да добие шанса да го поправи тоа, нешто што Рајли го направи во Оклахома во 2018 година против Тексас во натпреварот од шампионатот Биг 12.


Одбраната на УСЦ ќе биде тестирана од UCLA овој викенд, а комбинацијата на Доријан Томпсон-Робинсон и Зак Шарбонет ги запали Тројанците со 62-33 минатата сезона.


Нотр Дам победи на последните четири средби во таа ривалска серија, а Ирците цела сезона играа против рангирани противници.


УСЦ, исто така, има 1-2 во натпреварот од шампионатот Pac-12, а последниот пораз доаѓа во 2020 година од Орегон. Патките можеби ќе бидат на другата страна ако се работи за тоа.


Така, да, Тројанците имаат долг пат само да стигнат до финалната табела со силен случај во плејофот. Токму затоа тие можат - или можеби не можат - да го направат тоа.


Фудбалски плеј-оф на колеџ

– ДИК задржа четири тима во најдобрите осум, вклучувајќи ги LSU на број 6 и Алабама. Тигрите сè уште се на пат да бидат првиот тим со два порази што ќе влезе во CFP ако можат да го освојат шампионатот во ДИК. Загубата од TCU во следните три недели ќе ја отвори вратата уште повеќе. Алабама сè уште нема да влезе во плејофот, но фактот дека тие се пред број 9 Клемсон (9-1) може да ги задржи Тигрите надвор.


– На државата Охајо и Мичиген им треба број 11 на Пен Стејт за да победат. Тоа би ги ставило Nittany Lions на 10 победи и веројатно во топ-10 во финалната ранг-листа. Тоа е „другата“ победа на која висат и двата тима и се упатуваат кон натпреварот на 26 ноември.


- Број 13 Северна Каролина (9-1) е најнискиот тим со еден пораз, и се чини дека е несоодветно оставајќи ги зад бр. 10 Јута (8-2), Пен Стејт (8-2), бр. 12 Орегон (8-2). „Катранските штикли“ очигледно се казнети за одбраната која се наоѓа на 110-то место во ФБС што дозволува 31,3 поени по натпревар. Тие сепак треба да бидат рангирани пред тимовите со два порази.


Колеџот Ф

SOurce Link SOurce Link SOurce Link SOurce Link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies