Колорадо го избира својот прв латино член на Конгресот, Јадира Каравео

Regiana Adela
0

Каравео, педијатар и ќерка на мексикански имигранти влегува во историјата како прва жена Хиспано која го претставува Конгресот во новоизработениот 8-ми конгресен округ.

Претставничката на демократската држава Јадира Каравео влезе во историјата како првата Латиноамериканка во Колорадо избрана во Конгресот, според проекциите на NBC News.

Со преброени 97 отсто од гласовите, Каравео освои 48,4 отсто од гласовите, а републиканската сенаторка од државата Барбара Киркмајер освои 47,7 отсто, според бирото за одлуки на NBC News.

Каравео ќе го претставува новоизвлечениот 8-ми конгресен округ, северно од Денвер, кој има најголем процент на Хиспанците во државата, со 39%.

Каравео, педијатар и ќерка на мексикански имигранти, беше избрана во Претставничкиот дом на Колорадо во 2018 година. веб-страница.

Таа, исто така, го поддржа нацрт-законот во Колорадо кој го кодифицира пристапот до абортус во државата претходно оваа година.

Првиот шпанско член на Конгресот кој го претставува Колорадо, Џон Салазар, беше избран во Претставничкиот дом на САД во 2004 година и беше до 2011 година.

source link source link source link source link source link source link source link source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies