Студент од УВА обвинет за смрт на тројца фудбалери застрелал една жртва во сон, соопшти обвинителот

Regiana Adela
0

Осомничениот е обвинет за три точки за убиство од втор степен за смртта на Д’Шон Пери, Девин Чендлер и Лавел Дејвис Џуниор, соопштија властите.


Студент од Универзитетот во Вирџинија, обвинет за смртоносно застрелување на тројца фудбалери по екскурзија за време на викендот, пукал во една од жртвите додека спиел и се чини дека цели кон „одредени луѓе“, соопштија обвинителите во средата.


Кристофер Дарнел Џонс Јуниор (22) се појави преку видео врска од затвор на своето прво појавување на суд во средата наутро. Не беше поставена обврзница.


Џонс се појави без емоции, облечен во црно-бела затворска униформа, за време на сослушувањето. Тој беше назначен за бранител на привремена основа и рече дека планира да побара приватен бранител.


„Ќе барам свој бранител“, рече тој пред судот.


Обвинителот Џејмс Хингели од обвинителството на округот Албемарл ги опиша фактите во случајот, истакнувајќи дека сите пет лица биле застрелани.


Тој рече дека Џонс ја застрелал жртвата Девин Чендлер додека спиел, според сведок, и тој се лизнал на подот.


Сведокот изјави дека Џонс цели кон „одредени луѓе“ и „не пукаше случајно“, рече Хингели.


Џонс е обвинет за три точки за убиство од втор степен, пет точки за употреба на огнено оружје во извршување на кривично дело и две точки за злонамерно ранење во врска со масакрот во кампусот, покажуваат судските записи.


Неговиот следен судски датум е закажан за 8 декември.


Во пукотницата во неделата вечерта беа убиени Чендлер, Д’Шон Пери и Лавел Дејвис Џуниор. Ранети се уште двајца студенти. Еден остана хоспитализиран во тешка состојба, а друг беше отпуштен во вторник, изјави портпаролот на Универзитетот во Вирџинија за здравство, Ерик Свенсен.


Престрелката се случила околу 22:30 часот. Во неделата, откако Џонс и дваесетина соученици се вратија во кампусот од екскурзија за да гледаат претстава во Вашингтон, изјави портпаролот на универзитетот Брајан Кој.


Пукање било пријавено на паркинг гаража во близина на драмската зграда на училиштето кога учениците се вратиле во кампусот, соопштија официјални лица.

source link

source link

source link

source link

source link

source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies