Тајванскиот претседател Цаи Инг-вен поднесе оставка од функцијата претседател на партијата по локалните избори

emalia
0

 Тајванскиот претседател Цаи Инг-вен поднесе оставка на чело на владејачката Демократска народна партија (ДПП) по лошите резултати на локалните избори.


Опозицијата Куоминтанг (КМТ) победи на неколку големи трки во саботата, вклучително и во главниот град Тајпеј.


Гласањето го привлече глобалното внимание бидејќи Тајван станува поголема геополитичка точка меѓу Кина и САД.


Претседателот Цаи ги постави изборите како глас за демократијата во услови на зголемени тензии со Кина.


„Резултатите од изборите не беа како што се очекуваше... Јас треба да ја преземам целата одговорност и веднаш да поднесам оставка како претседателка на ДПП“, им рече на новинарите г-ѓа Цаи, која ќе продолжи како претседател на самоуправниот остров.


Изборите за локални совети и градоначалници теоретски имаат домашен фокус, покривајќи прашања како што се криминалот, домувањето и социјалната заштита, а избраните нема да имаат директен збор за политиката на Тајван во однос на Кина.


Сепак, г-ѓа Цаи и владините претставници ги повикаа гласачите да ги искористат изборите за да испратат порака за залагање за демократијата, бидејќи Пекинг го зголемува притисокот врз островот.


Што се крие зад кинеско-тајванските тензии?

Гласачите, исто така, го отфрлија намалувањето на старосната граница за гласање од 20 на 18 години, на референдумот што се одржа заедно со локалните избори.


Кинеската влада го гледа Тајван како отцепена провинција која, на крајот, ќе биде дел од земјата.


Но, многу Тајванци сметаат дека нивниот самоуправен остров - со свој облик на владеење и демократски систем - е посебен.


Тензиите достигнаа врв во август кога Пекинг организираше огромни воени вежби околу Тајван во знак на протест против посетата на претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси на островот.


Соединетите држави одамна одеа по јаже над Тајван. Официјално, таа нема формални врски со Тајван, но исто така вети дека ќе го снабдува островот со одбранбено оружје и нагласи дека секој напад од Кина ќе предизвика „голема загриженост“.


Две партии, два погледи

Постојат две главни политички партии во Тајван и тие имаат различни пристапи кон Кина.


Куоминтанг (КМТ), партија на конзервативни бизнис шампиони, традиционално се сметаат за прокинески „гулаби“.


Тие се залагаа за економски ангажман со Кина и се чини дека се за обединување, иако силно негираат дека се про-кинески.


Нивниот главен ривал е владејачката Демократска народна партија (ДПП) на г-ѓа Цаи. Г-ѓа Цаи победи со убедлива победа на националните избори во 2020 година.


Таа зазеде силен став кон Кина, велејќи дека Пекинг треба да покаже почит на Тајван и дека Тајпеј нема да потклекне пред притисокот.


Таа беше реизбрана со ветување дека ќе му се спротивстави на Пекинг. Локалните жители тогаш за Би-Би-Си изјавија дека протестите во Хонг Конг и последователното задушување на граѓанските права од Пекинг предизвикале загриженост во Тајван.

yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo yglo

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies