Во знак на единство, демократите во Претставничкиот дом го избраа лидерот на малцинството Хаким Џефрис

emalia
0

 Новото трио, вклучувајќи ги претставниците Кетрин Кларк од Масачусетс како бр. 2 и Пит Агилар од Калифорнија како бр. 3, ќе ги преземе уздите во јануари, заменувајќи ја спикерот Ненси Пелоси и нејзиниот тим.ВАШИНГТОН - Демократите во Претставничкиот дом во средата избраа нова генерација лидери кои ќе ја преземат мантијата од тројцата октогодишници кои ги водеа две децении, инсталирајќи трио врвни лидери во кои, за прв пат во историјата на Конгресот, нема белци.


Во знак на единство по среднорочните избори на кои тие го загубија Домот, но имаа посилно од очекуваното прикажување, демократите го прескокнаа гласањето и со акламација го избраа претставникот Хаким Џефрис од Њујорк за лидер на малцинството, што го прави првиот црнец кој тврди дека врвно место. Претставничката Кетрин Кларк од Масачусетс беше избрана за камшик, главен бројач на гласови за демократите во Претставничкиот дом, а претставникот Пит Агилар од Калифорнија за претседател на партиската група, задолжен за испраќање пораки.


Г-дин Џефрис (52), г-ѓа Кларк (59) и г-дин Агилар (43), кои со години се позиционираа како неофицијален заеднички лист и трпеливо го чекаа својот ред, се кандидираа без противење по спикерката Ненси Пелоси, демократката од Калифорнија која ја предводеше партија две децении, по среднорочните избори најави дека ќе се повлече, отворајќи го патот за посвежи лица во врвот на нејзината партија.


Претставникот Стени Х. Хојер од Мериленд, лидерот на мнозинството, размислуваше да се обиде да остане во лидерството и рече дека има поддршка да го стори тоа, но на крајот одлучи против тоа. А, претставникот Адам Б. Минатата недела, г.


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


Расположението беше весело во средата во украсената просторија за сослушување на комитетот спроти Капитол, каде што демократите се состанаа за да ги изберат своите нови лидери.


„Сакаме Пити Пита! пратениците скандираа додека го номинираа г-дин Агилар, користејќи го прекарот што му го дала неговата баба, според двајца луѓе во собата.


Ви благодариме што го прочитавте „Тајмс“.

Претплатете се на Тајмс

Во друг момент, претставникот Тери Севел од Алабама водеше скандирање повик и одговор за г-дин Џефрис, позајмувајќи стих од раперот Биги Смолс, кого Џефрис славно го цитираше на подот во Сенатот за време на првиот импичмент на поранешниот претседател Доналд Џ. судење.


Нов американски Конгрес добива облик

По среднорочните избори во 2022 година, демократите ја задржаа контролата врз Сенатот додека републиканците го превртеа Домот.

Поделена влада: Што значи поделен Конгрес за следните две години? Најверојатно ќор-сокак што може да доведе до затворање на владата и економски превирања.

Демократско лидерство: Демократите на Претставничкиот дом го избраа Хаким Џефрис за свој следен водач, со што за прв пат се вклучи генерациска смена која вклучува жени и обоени луѓе на сите главни места.

Г.О.П. Лидерство: По неуспехот во средината на мандатот, претставникот Кевин Мекарти и сенаторот Мич Меконел се соочија со закани за нивната моќ од охрабреното десно крило.

Подготвени за битка: Иницијативата на прогресивните групи наречена Храброст за Америка спроведува координирани напори за да се спротивстави на новото мнозинство на републиканскиот дом и очекуваните истраги на администрацијата на Бајден.

„Ако не знаете“, извика г-ѓа Севел, „Сега знаете“, повикаа членовите.


Потоа, г-дин Џефрис кимна со главата за историската природа на неговиот избор, велејќи: „Јас стојам на рамениците на Ширли Чишолм и другите“, повикувајќи се на поранешната претставничка од неговиот округ, која во 1968 година стана првата црнка што беше избрана за Конгресот.


Демократите, во најголем дел, рекоа дека недостатокот на конкурентни трки го гледаат како знак на сила и единство, и остар контраст со распаднатата републиканска конференција.


Избори на уредниците


Дали е токсично да се каже на сите да добијат терапија?


Виткање на родовите правила, во животот и во германската граматика


Амазон сака да го прегледа вашиот сон. (Не, благодарам.)

Продолжете да ја читате главната приказна


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


Претставникот Кевин Мекарти, републиканскиот лидер, се бори да ја добие поддршката што му е потребна за да стане говорник во услови на бунт на неговото десно крило. Историски слабите перформанси на среден рок му донесоа на Г.О.П. тенко мнозинство во Претставничкиот дом за следниот Конгрес, што ја отежнува работата за негово водење.


Image Претставничката Кетрин Кларк насмеана и облечена во костум со ѓердан.

Претставничката Кетрин Кларк од Масачусетс беше избрана за камшик, главен бројач на гласови за демократите во Претставничкиот дом.


„Тоа покажува дека демократите се во низа, републиканците се вклучени

dsfgvcb dsfgvcb dsfgvcb dsfgvcb dsfgvcb dsfgvcb dsfgvcb dsfgvcb dsfgvcb

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies