Драматично видео покажува како крајбрежната стража спасува човек кој претерал на крстарење на Карневал

emalia
0

 Патникот кој падна од брод за крстарење доцна навечер во средата беше спасен во четвртокот навечер.


28-годишниот маж околу 14 часот и 30 минути бил пријавен за исчезнат од екипажот на Carnival Valor. на 24 ноември, според соопштението за печатот издадено од крајбрежната стража на САД. Спасувачките екипи брзо беа собрани. Екипажот на носачот на големо, идентификуван како Кринис, го забележал човекот во водата и ја предупредил крајбрежната стража за неговата позиција. Тој беше спасен околу 20:25 часот, на околу 20 милји јужно од Југозападниот премин, Луизијана.


Човекот, кој не е идентификуван, бил „одговорен, но покажувал симптоми слични на хипотермија“ кога го пронашол екипаж на крајбрежната стража и добил итна медицинска помош на аеродромот Лејкфронт во Њу Орлеанс, изјави за CBS News ситниот офицер на крајбрежната стража Рајан Грејвс. Тој е во стабилна состојба.


Крајбрежната стража сподели видео снимка од спасувањето на Твитер, покажувајќи го моментот кога човекот бил пронајден и донесен во хеликоптер на агенцијата.Мет Луполи, портпарол на Карневал, изјави за CBS News дека мажот бил во бар со неговата сестра во средата навечер, и исчезнал откако заминал да го користи тоалетот. Неговата сестра, чиј идентитет исто така не е објавен, ја предупредила екипажот за неговото отсуство кога тој не се вратил во својата соба преку ноќ.


„Ние сме премногу благодарни што овој случај заврши со позитивен исход“, рече поручник Сет Грос, координатор на мисијата за пребарување и спасување во секторот Њу Орлеанс. „Потребен беше целосен тимски напор од стражарите на крајбрежната стража, екипите за одговор и нашите професионални поморски партнери кои оперираат во Мексиканскиот Залив за да го лоцираат исчезнатиот поединец и да го одведат на безбедно. случајот можеше да има многу потежок крај“.


Тимот за нега на Карневалот „дава поддршка на членовите на семејството на исчезнатиот гостин кои пловеа со него и останаа на бродот“, рече Луполи. Бродот е на пат за Козумел, Мексико.


„Многу ги цениме напорите на сите, особено на американската крајбрежна стража и на морнарот кој го забележа гостинот во водата“, изјави Луполи за CBS News.

JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR JATFR

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies