Северна Кореја истрела балистичка ракета бидејќи вети „пожесток“ воен одговор на САД и сојузниците

Regiana Adela
0

Северот ја лансираше ракетата со краток дострел кон морето неколку часа откако ги предупреди САД, Јапонија и Јужна Кореја за нивната неодамнешна средба на врвот.


Северна Кореја лансираше балистичка ракета со краток дострел кон нејзините источни води во четвртокот, соопшти војската на Јужна Кореја, неколку часа откако Северот се закани дека ќе изврши „пожестоки“ воени одговори кон САД, зајакнувајќи ја својата безбедносна посветеност кон своите сојузници Јужна Кореја и Јапонија.

Војската на Јужна Кореја забележала лансирање од северната источна крајбрежна област Вонсан во 10:48 часот (20:48 ч. среда по ET), се вели во соопштението на Здружениот генералштаб на Јужна Кореја. Се наведува дека Јужна Кореја го зајакнала надзорот над Северна Кореја додека ја одржува воената подготвеност во тесна координација со Соединетите држави.

Тоа беше првата севернокорејска балистичка ракета истрелана во последните осум дена и најнова во низата тестови во последните месеци. Северна Кореја претходно соопшти дека некои од тестовите биле симулации на нуклеарни напади врз јужнокорејски и американски цели. Многу експерти велат дека Северна Кореја на крајот би сакала да ја зајакне својата нуклеарна способност за да одземе поголеми отстапки од своите ривали.

Претходно во четвртокот, севернокорејскиот министер за надворешни работи Чое Сон Хуе предупреди дека неодамнешниот договор на самитот САД-Јужна Кореја-Јапонија за Северот ќе ги остави тензиите на Корејскиот Полуостров „понепредвидливи“.

Изјавата на Чое беше првиот официјален одговор на Северна Кореја на трилатералниот самит на претседателот Џо Бајден со неговите јужнокорејски и јапонски колеги на маргините на регионалниот собир во Камбоџа во неделата. Во нивната заедничка изјава, тројцата лидери силно ги осудија неодамнешните ракетни тестови на Северна Кореја и се согласија да работат заедно за зајакнување на одвраќањето, додека Бајден ја потврди посветеноста на САД да ги бранат Јужна Кореја и Јапонија со целосен опсег на способности, вклучително и нејзиното нуклеарно оружје.

Чое рече дека самитот САД-Јужна Кореја-Јапонија ќе ја доведе ситуацијата на Корејскиот полуостров во „понепредвидлива фаза“.

„Колку САД се поостри на „засилената понуда за продолжено одвраќање“ на своите сојузници и колку повеќе тие ги интензивираат провокативните и блефирање воени активности на Корејскиот полуостров и во регионот, толку пожестока (на Северна Кореја) воена противрекција ќе биде директно пропорционално на тоа“, рече Чое. „Тоа ќе претставува посериозна, реална и неизбежна закана за САД и нивните вазални сили“.

source link source link source link source link source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies