Зошто Мајкл Харис II од Braves ги заслужи признанијата за дебитант на годината во НЛ пред тимскиот колега Спенсер Страјдер

emalia
0

 Здраво на сите. Доаѓам кај тебе од минатото. Неодамнешното минато, т.е. Ова го пишувам на 5 октомври. За вас е 14 ноември, денот кога се откриваат резултатите од гласањето за дебитант на годината во MLB. Се надеваме дека штотуку бевте сведоци на диви и незаборавни октомври и ноември со плејофот на МЛБ во 2022 година. Знаете кој е шампион, а јас не. Јас сум толку љубоморен.


Зборувајќи за љубомора, секогаш бев љубоморен на наградите и гласачите во Куќата на славните додека растев. Се трудам никогаш да не го разнишам тоа чувство, бидејќи сега кога ја имам таа привилегија, ја сфаќам неверојатно сериозно. Играчите го заслужуваат тоа, навивачите го заслужуваат тоа и искрено, со оваа награда тоа го бара името.


Тоа е наградата за дебитант на годината Џеки Робинсон. И како гласач за почести за дебитант на годината во НЛ, ќе бидам проклет да гласам за нешто со името на Џеки Робинсон на него и да не ја работам домашната задача.


Подолу е објаснување на моето гласачко ливче, на кое се наоѓаат двајца Храбри на врвот во Мајкл Харис II (кој ја освои наградата во понеделникот вечерта) и Спенсер Страјдер.Мајкл Харис

21-годишникот ја помина 2021 година во High-A, откако беше избран во третото коло од средното училиште во 2019 година. Тој ја започна оваа сезона во Double-A. Храбрите го унапредуваа на мајстори -- прескокнувајќи го Triple-A -- додека се справуваа со некои проблеми на теренот во раната сезона. Меѓу нив беше и Роналд Акуња Џуниор кој сè уште се опоравува од скинатиот ACL минатата сезона и потребата да ја зајакне одбраната.


Харис повеќе од одговараше на сметката. Играше исклучителна одбрана на централниот терен. Тој беше оценет добро во секоја напредна метрика, седејќи на 93-от перцентил во аути над просекот и 86-ти перцентил во скокот од надвор. Тој имаше девет зачувани одбранбени возења и 1,2 одбранбена ВОЈНА.


Како малку бонус, и на неговиот палка не му требаше многу време за да дојде наоколу. На 114 натпревари (441 појавување на таблички), Харис постигна 0,297/.339/.514 кога просечната линија за коса е .243/.311/.395. Тој објави 134 OPS+ и 136 wRC+.


Дури и во нешто повеќе од 2/3 од цела сезона, Харис имаше 27 двојки, три тројки, 19 домашни трки, 64 RBI, 75 трчања и 20 украдени топки во 22 шанси. Тој објави 5.2 WAR на Baseball-Reference и 4.8 на Fangraphs. Ако ја екстраполирате неговата ВОЈНА на цела сезона на работа, тој би бил на околу 7,4. За оние што се помалку запознаени, општо упатство за WAR е дека 2-плус е редовен стартер, 5-плус е ниво на Ол-стар и 8-плус е ниво на МВП.Едноставно, ова беше сеопфатен настап на рок-ѕвезда од играч кој немаше тонско искуство по средното училиште и веројатно не се ни очекуваше да остане на ниво на голема лига на почетокот по неговото повикување.


Спенсер Страјдер

Страјдер имаше свој настап на рок-ѕвезда. Тој ја започна сезоната како долго олеснување и беше префрлен во ротација на 30 мај. Тој искашла пет трчања (три заработени) во 4 1/3 ининги тој ден. Ќе има само неколку други лоши излети на остатокот од патот, но тоа беа неограничени.


Севкупно, Strider беше 11-5 со 2,67 ERA (154 ERA+) и 1,00 WHIP (технички 0,995), кои се блескави бројки со оглед на просеците во лигата од 3,96 ERA и 1,27 WHIP. О, и тој постигна 202 удари во само 131 2/3 ининг. Тој не се квалификуваше за титулата во ЕРА, но ако се квалификуваше, ќе водеше во стапката на удари (К/9) со речиси два целосни удари.


Ако ги погледнеме бокалите со најмалку 100 ининги, 38,3 K% на Strider ги џуџести останатите мајстори (Карлос Родон е втор со 33,4 со Кристијан Хавиер со 33,2 и Шохеи Охтани со 33,1). Тој постигна двоцифрен број во удари шест пати, кои заостанаа само шест фрлачи (Родон, Охтани, Герит Кол, Корбин Барнс, Брендон Вудраф и Роби Реј) и постигна само 20 стартови.


Човече, Страјдер беше толку добар. Но.


Да, но.


Сè уште е „само“ 131 2/3 ининг со директно влијание. Мислам дека почетните бокали се намалуваат наспроти играчите со позиција понекогаш премногу грубо, бидејќи стартерот со голем обем на работа и одлична превенција од трчање, исто така индиректно им помага на точакот, на другите стартни бокали (со тоа што го одржуваат таблата посвежа и му дозволуваат на менаџерот да го заштити стартерот со тоа што ќе бидат поагресивни со стрелата) па дури и со одбраната (да ги оставиме да останат посвежи со тоа што ќе удрат повеќе напаѓачи).


Само мислам дека во овој случај, Харис беше толку добар што Страјдер ќе мораше да биде толку добар во текот на поголем број на ининги. Можеби ако го достигне опсегот од 155, тоа би го занишало во негова насока. Можеби помалку. Сè што знам е она што всушност го видовме, а јас го имам Харис со поголема вредност.


Мојот глас:


1. Харис

2. Страјдер


Сè уште имам трето место и ќе го сфатам подеднакво сериозно. Дури и ќе истакнам добар број дополнителни играчи кои не добија сериозно внимание.


Трето место

Брендан Донован, кардинали - Донован беше непроценлив за кардиналите, започнувајќи ги игрите на прво, второ, трето, кратка патека, лево поле, десно поле и назначен напаѓач. Погоди просечно и се качи на база на висока клип. Тој објави 4.1 ВОЈНА во 125 натпревари. Ќе видам дали некој ќе ме убеди дека имал аSource Link Source Link Source Link Source Link Source Link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies