Продажбата на билети за турнејата на Тејлор Свифт повторно ја разочара фановите поради Ticketmaster

Regiana Adela
0

„КАКО Е ВЕЌЕ ПАДЕН TICKETMASTER ??????“, напиша еден корисник на Твитер во вторникот.

Почетната страница на Ticketmaster беше привремено исклучена во вторникот, бидејќи обожавателите ја преплавија страницата за да добијат билети за турнејата „Eras“ на Тејлор Свифт.

„КАКО Е ВЕЌЕ ПАДЕН TICKETMASTER ?????? #TaylorSwiftTix“, напиша една обожавателка, повторувајќи ја фрустрацијата на илјадници „Свифти“, прекарот за тврдокорните обожаватели на Свифт, кои се борат да го видат својот омилен изведувач на нејзината прва концертна турнеја од пред пандемијата.

Турнејата на Свифт во САД во 2023 година, која започнува во март во Аризона и завршува во август во Лос Анџелес, има 52 датуми на концерти (Свифт неодамна додаде 17 датуми на оригиналната објава на турнејата).

Таков хаос околу продажбата на билети - иако ги фрустрира навивачите - исто така не е невообичаен. Во последниве години, купувањето билети за концерти стана сè поконкурентно и поскапо, бидејќи Ticketmaster и неговата матична компанија, Live Nation, преземаа се поголем дел од бизнисот со музичка турнеја.

Реакцијата против компаниите кои издаваат билети, исто така, се зголеми: кога голем уметник најавува турнеја, фановите неизбежно се жалат на социјалните мрежи за високите такси на Ticketmaster и непровереното скалпирање. Побарувачката за големи претстави како онаа на Свифт сега е толку голема што фановите понекогаш може да завршат да плаќаат највисоки долари за билети што дури и не постојат.

„Кога се случуваат такви работи, тоа е малку фрустрирачко затоа што ја отворате вратата за многу луѓе кои се наивни, импулсивни или исто како мене со зафатен живот кои само ги сакаат овие билети“, рече Јара Ривера, која била толку воодушевена од турнејата на Свифт што купила билети во вредност од 1.500 долари преку друга платформа, Ticketfaster, не сфаќајќи дека официјалните билети сè уште не се ни во продажба.

„Едноставно е непријатно затоа што... Искрено мислам дека сите се супер возбудени [за турнејата на Свифт]“.

До вторник наутро, Ticketmaster беше во тренд на Твитер, а обожавателите ја преплавија страницата со поплаки. „Swifties“ исто така беше во тренд на Твитер.

Некои фанови објавија дека редот е „привремено запрен“, предизвикувајќи неизвесност дали и кога некогаш ќе добијат билети

Ticketmaster и Live Nation не одговорија на барањата за коментар. Во изјавата за CNN, портпаролот на Ticketmaster рече дека „страницата не е прекината“ и дека „луѓето активно купуваат билети“.

Во твит, сметката за поддршка на обожаватели на Ticketmaster рече: „Свесни сме дека обожавателите може да имаат периодични проблеми со страницата и итно работат на решавање“.

Неколку часа подоцна, Ticketmaster им даде на фановите уште едно ажурирање на Твитер, пишувајќи дека „има историски невидена побарувачка со милиони кои се појавија да купат билети за претпродажбата на TaylorSwiftTix“.

Платформата за издавање билети побара оние кои чекаат во редица „цврсто да висат“.

„Редите се движат и работиме на тоа да ги поминеме навивачите што е можно побрзо“, напиша Ticketmaster, додавајќи дека времето за западните брегови кои сакаат да набават билети е поместено од 10 часот наутро попладне до 15 часот. PT.

Од 13:05 часот. Е.Т., „продадени се стотици илјади билети“, рече Ticketmaster.

source link source link source link source link source link source link source link source link source link source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies