Преживеаните од Холокаустот се обраќаат до TikTok за да ја научат новата генерација да не заборава

Regiana Adela
0

Тие споделуваат сведоштва од прва рака на социјалните мрежи, а младите слушаат.

Во неодамнешното видео на TikTok, 98-годишната Лили Еберт им кажа на своите 1,9 милиони следбеници за бројот на Аушвиц истетовиран на нејзината подлактица: A-10572.

Како и многумина преживеани од Холокаустот, Еберт не зборуваше за искуството со децении. Но, тогаш нејзиниот правнук Дов Форман почна да ги снима нејзините приказни и да ги објавува на TikTok, вклучувајќи го и видеото од 24 секунди за нејзината тетоважа, кое привлече повеќе од 22 милиони прегледи.

„Бевме бројка и не третираа само како бројки“, рече Еберт во видеото.

Еберт, кој беше во еден од последните возови што превезуваа унгарски Евреи во Аушвиц во 1944 година, и Форман се меѓу растечката група на влијателни лица и редовни луѓе кои ги користат социјалните мрежи за да ги едуцираат своите следбеници за Холокаустот. Сметките стануваат популарни во време кога бројот на живи преживеани се намалува, а едукаторите на холокаустот се обидуваат да откријат како да ги зачуваат сведоштвата од прва рака на начин кој е достапен за новата генерација.

Креаторите велат дека делото станува сè поважно бидејќи славните личности со голем број следбеници, како што е Је, раперот порано познат како Канје Вест и Кајри Ирвинг од НБА, неодамна дадоа антисемитски коментари. Вест има 31,8 милиони следбеници на Твитер. Еврејското население ширум светот е 15,3 милиони, според Еврејската агенција за Израел.

Луѓето кои ги користат нивните сметки за да ги едуцираат следбениците велат дека е тешко да се разбере сериозноста и обемот на Холокаустот само преку учебници и лекции по историја. TikTok им овозможува на преживеаните да зборуваат со генерација која можеби знае малку за истребувањето на 6 милиони Евреи во Европа за време на Втората светска војна.

Форман го започнал ТикТок на својата прабаба за време на пандемијата кога имал 16 години: „Јас и реков: „Сакам да почнам да поставувам видеа од вашата приказна на Тикток.“ И на почетокот таа се насмеа и рече: „Јас“. не танцувам.“

Помалку од две години подоцна, сметката има 32,2 милиони лајкови, над 500 видеа, а двајцата објавија бестселери, „Ветувањето на Лили“.

„Никогаш не можев да сонувам дека можеме да допреме до толку многу луѓе како што тоа го правиме на социјалните мрежи“, рече Еберт во е-пошта до NBC News. „Мојата генерација е последната што беше сведок на Холокаустот. Што ќе се случи кога ќе заминеме и последните?“

Тоа е прашање на кое се обидува да одговори инфлуенсерката на TikTok, Монтана Такер (29). Сензацијата на социјалните мрежи позната по нејзините слатки видеа за танц има 8,7 милиони следбеници на TikTok и 2,8 милиони на Instagram.

Тие следбеници учат преку нејзината нова серија документарни филмови на TikTok „Како да: никогаш да не заборавиш“ дека таа е и внука на двајца преживеани од Холокаустот.

Таа неодамна отпатува во Полска за да го проследи искуството на нејзините баба и дедо за време на Холокаустот со Зак Џефај, образовен водич за холокаустот со JRoots, организација која ги носи младите луѓе во историските еврејски локации низ целиот свет.

source link source link source link source link source link source link source link source link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies