Зошто Вокер Цимерман е лидер што му треба на USMNT на Светското првенство 2022 година

emalia
0

 Дали Вокер Цимерман го манифестираше ова?


Како 9-годишно дете, Зимерман гледаше повторливи моменти за време на Светското првенство во 2002 година. Се сеќава дека САД стигнаа до четвртфиналниот натпревар против Германија. Неговите родители приредија забава на Светското првенство на нивната улица, а децата трчаа обвиени со американски знамиња со лицата обоени во црвена, бела и сина боја.


Кога имал 12 години, на прозорецот од неговата спална соба имал знак USMNT што неговата мајка Беки вели дека можела да го види кога легнал на долниот кревет на спрат.„Тој рече: „Го ставив таму, мамо, за да можам да го видам и да се сетам која е мојата цел“, вели Беки. „Тој го однел на колеџ и ставил американско знаме на неговиот ѕид исто така“.


КЛИКНЕТЕ ТУКА ЗА ПОВЕЌЕ СПОРТСКИ ПОВЕЌЕ НА FOXNEWS.COM


Вокер Цимерман од Соединетите Држави позира за време на официјалната сесија на портрет на Светското првенство на ФИФА Катар 2022 година на 15 ноември 2022 година во Доха, Катар.

Вокер Цимерман од Соединетите Држави позира за време на официјалната сесија на портрет на Светското првенство на ФИФА Катар 2022 година на 15 ноември 2022 година во Доха, Катар. (Патрик Смит - ФИФА/ФИФА преку Getty Images)


Сега Зимерман, двократен бранител на годината во МЛС лигата за Нешвил СЦ, ќе започне како центар бек за САД на Светското првенство во Катар, кое започнува на 20 ноември.


„Мислам дека сè уште не кликна, големината на тоа“, вели Цимерман додека се подготвува да игра на својот прв Светски куп. „Тоа е онаму каде што се надевав дека ќе бидам уште кога бев дете. И сосема искрено, тоа е местото каде што очекував да бидам. И мислам дека тоа верување беше многу важно за моето патување, да имам доверба во себе и да се уверам вложи труд за да стигнеш до каде што сакаш да бидеш“.


На 29 години, Цимерман е еден од постарите играчи во списокот на Грег Берхалтер, кој има предизвик за излез од групата Б, соочени со Велс, Англија и Иран. Со тим кој има големо искуство во големите натпревари, но суштински нула искуство во Светското првенство, играчите ќе се потпрат на врските што ги изградија и ќе бараат лидери во соблекувалната за да ја поттикнат довербата.


Тоа е местото каде што доаѓа Цимерман.


Тој е еден од најголемите лидери на тимот и ќе биде повикан да дејствува како таков. Даг Алисон, неговиот тренер на Универзитетот Фурман, вели дека Цимерман е „Тим Тебоу на фудбалот“ поради неговото лидерство и посветеноста на неговата вера. Тој, исто така, „ја сака идејата дека е чесно да ја претставуваш својата земја“, вели неговиот татко, Дејвид.„Ако некој прави нешто погрешно, тој го истакнува тоа, а ако некој постигне гол, тој е првиот што ќе скокне врз него“, вели Алисон.


За време на групната фаза, Цимерман ќе има полни раце работа, бидејќи директно ќе се спротивстави на играчи како Герет Бејл и Хари Кејн, иако Алисон вели: „Тој нема да биде исплашен од имињата“.


„Тоа е како во „Храбро срце“, „Сега кој е со мене?“ Па, Вокер не си ја средува косата за џабе“, продолжува Алисон, повикувајќи се на долгата руса коса на Цимерман како Тор. „Тој ќе оди во битка, а вие сакате да одите со него. Тоа е она што тој го носи“.


*** *** ***


СП 2022: МАШКИОТ ФУДБАЛЕК ТИМ НА САД ДОБИ ПОДДРШНИ ПИСМА „ТЕД ЛАСО“


Неговата мајка вели дека Цимерман бил „стругач од самиот почеток“.


Тој беше најмладиот од тројцата браќа и најмладиот од деветте момчиња кои живееја во ќорсокакот на Vendue Drive во Лоренсвил, Џорџија. Секогаш се обидуваше да се впушти во она што го прават постарите деца, дури и кога беше премногу мал. На 9 месеци, тој стана и одеше преку тепих од 8 на 11 во дневната соба директно до неговата мајка. Нема бебешки чекори, само станав и одеше. „Беше лудо“, вели Беки.Вокер Цимерман #25 од Нешвил СЦ за време на натпреварот од осминафиналето на МЛС Купот против Лос Анџелес Галакси во спортскиот парк Дигнити Хелт на 15 октомври 2022 година во Карсон, Калифорнија.

Вокер Цимерман #25 од Нешвил СЦ за време на натпреварот од осминафиналето на МЛС Купот против Лос Анџелес Галакси во спортскиот парк Дигнити Хелт на 15 октомври 2022 година во Карсон, Калифорнија. (Шон Кларк/Гети Имиџис)


Кога неговите браќа Досон и Картер сакале да имаат маалски штанд за лимонада, го регрутирале 2-годишниот Вокер да им биде промотор. Тимски играч од почетокот, седеше на врвот на ладилникот, без кошула, со каубојски чизми на себе.


„Кој ќе попушти мало момче кое седи таму за рекламирање? вели Дејвид. „Сите застанаа.


Цимерман ги следеше своите браќа во спортот. Играа се, од фудбал до бејзбол до кошарка. Кога имал 12 години, Цимерман рекол дека ќе се занимава со професионален спорт, иако во тоа време не знаел кој. Една година подоцна, играјќи за младинската репрезентација до 14 години, тој се посвети на фудбалот.


„Се чувствував навистина силно дека тој ќе игра професионално“, вели Беки. „Сите мои момчиња беа атлетски, но тој имаше вистинска страст. Онаква каква што слушаш каде момците остануваат доцна, а гледаш низ прозорецот и тие постојано шутираат кошеви, жонглираат со топката и „Мамо, излези и фрли ја Топката за да можам да ја улетам против куќата!' Мислам дека беше постојано. Не можете да го научите тоа. Имаше глад.


Цимерман играше за локалниот клуб ГСА, а кога беше

Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link Source Link

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies