Астон Мартин ги објаснува причините за потпишувањето на Фернандо Алонсо за Ф1 2023 година

Regiana Adela
0

Годините не се пречка за Фернандо Алонсо да учествува во Формула 1. Всушност, следната сезона Шпанецот ќе биде на гридот  со Астон Мартин. 

Секако, многу луѓе се прашуваат која е причината Астон Мартин да го закачи Алонсо кој повеќе не е млад. Мајк Крек како  директор на тимот, исто така, објасни кои фактори го натерале неговиот тим да го привлече да го регрутира сопственикот на две светски титули во Формула 1.

Класичните подвизи на Алонсо 19 сезони во Формула 1

 

Името Фернандо Алонсо во Формула 1 веќе не е доведено во прашање. Поминаа 19 сезони во кои 41-годишниот тркач беше вклучен во трката со нечистотија, откако првпат дебитираше во сезоната 2001 година со Минарди.

 

За тоа време, Алонсо успеа да издлаби 32 победи, 22  пол-позиции и 98 топ три пласмани. Двете последователни шампионски титули во сезоните 2005 и 2006 година со Рено беа доказ за успехот на Алонсо кога брзо се натпреваруваше на патеката.

Неверојатна приказна Алонсо доживеа пад по сезоната 2013, никогаш повеќе не победи!

 

Сепак, одличната приказна на Алонсо се намали по сезоната 2013. Тоа е затоа што тркачот со автомобил број 14 нема победа од сезоната 2014 до сега.

Навистина, Алонсо сè уште можеше да се качи на подиумот 3 пати помеѓу 2014 и 2022 година. И покрај тоа, перформансите на Алонсо сè уште се во центарот на вниманието бидејќи тој повеќе не може да заврши пред трката.

Всушност, Алонсо „отстапи“ од Формула 1 две сезони откако го заврши својот четирисезонски мандат со Мекларен. Тоа се случи во 2019 и 2020 година пред конечно да се врати на настанот што го направи неговото име со приклучување на Алпине во сезоната 2021 година.

Мајк Крак: Неправедно е да се цени Алонсо од условите на влечење победи низ годините

 

Недостатокот на победи искусни од Алонсо доведе до понеповолна оценка од голем број страни кога избувна веста за неговиот преселба од Алпин во Астон Мартин. Исто така, се поставуваат прашања за тоа зошто Астон Мартин би сакал да соработува со тркач кој долго време не победил на трка.

Мајк Крак рече дека судењето на Алонсо, кој долго време не победил, не е праведна работа. Човекот од Луксембург смета дека автомобилот што го користел бил еден од факторите што предизвикале Алонсо да не ја заврши трката на пол-позицијата.

„Ако ги погледнете болидите што тој ги возел, тие не беа победничките болиди во претходните неколку години. Затоа не е фер да се суди според бројот на победи и подиуми“, изјави Крек за  Racing News 365 .

tjdf tjdf tjdf tjdf tjdf tjdf tjdf tjdf tjdf

 

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies