Рангирање моќ на играчи во НБА од 15 декември, со Бредли Бил и Зак ЛаВин во главните улоги

emalia
0

 „Беше на 15 декември, неофицијалниот почеток на трговската сезона во НБА, кога во текот на целата лига, 90% од играчите имаат право да добијат договор, дури и Марвин Бегли. Генералните менаџери им нудат на играчите многу, со надеж дека друг ќе плати прилично денар. Незадоволните ветерани бараат нови тимови, бидејќи визиите за првенства ги исполнуваат нивните соништа.


Ќе ви го поштедам остатокот од мојот лош обид да ја рекреирам „Ноќта пред Божиќ“ како буквар за трговската сезона. Повеќето слободни играчи кои најдоа договори во текот на летото, вкупно 74 играчи, сега можат да бидат спакувани во друг тим за празниците. Најраниот трејд во сезоната на кампањата 2021-22 не се случи до новата година, но пакетот од 18 тимови во рок од два натпревари на место за играње турнир може да инспирира одредено движење пред да се сврти календарот, а ако не т, добро, каква е штетата во подготвувањето на оваа листа за купување.


Ви го претставувам рангирањето на моќта на играчите во НБА од 15 декември на најинтригантните играчи со кои сега може да се тргува. Рангирањето ги иззема играчите како шпицот на Њујорк Никс, Џејлен Брунсон, бидејќи ниту една од страните веројатно нема да биде незадоволна од нивната среќа во животот толку наскоро во нивното ново партнерство. Меѓу изземените се и чуварот на Денвер Нагетс, Брус Браун и чуварот на Сакраменто Кингс, Малик Монк.


Конечно, специјално ослободување за ветеранот на Лос Анџелес Клиперс, Џон Вол, бидејќи само Гринч би му го украл подарокот за кој ги помина последните четири години. Среќна трговска сезона на сите, и на сите добра зделка.


1. Бредли Бил, Вашингтон Визардс

Волшебниците би можеле да одат на еден од двата начина ако сакаат рано да отворат трговски дискусии.


Бил и петгодишниот договор вреден 251 милион долари што го потпиша во јули веќе се подобни за размена. Вашингтон му даде клаузула за забрана на трговија, така што тој има право на вето на договорот. Тој, исто така, има поголема вредност за Визардс како домашна ѕвезда отколку во лигата, каде што пакувањето на доволно идни средства за исполнување на стапката на елитните играчи носи голем ризик, така што да се најде фер договор за Бил е огромен потфат.


Откако постигна подобри од 30 поени по натпревар од 2019-2021 година, Бил има просек од 23,1 поени и шутира 31,5% на 3 поени во две сезони оттогаш - забележителен пад, што се совпадна со повреди, вклучително и операција на левиот зглоб во февруари, кои го спречи да игра повеќе од 60 натпревари во една сезона од 2019 година.


Бил сега има 11 години во кариерата, а Визардс немаат освоено плеј-оф серија од 2017 година. Моментално се на 12-то место во Источната конференција, колку што се блиску до најдобрите шанси за лотарија, како и до загарантирано место во плејофот. Трејд Бил, и тие веднаш се кандидати во наградната игра Виктор Вембањама.


Тешко е да се откажете од добрите играчи поради неизвесноста во отскокнувањето на пинг-понг топки, особено неодамнешниот избор на All-NBA кој јасно ја покажа својата посветеност да ја води франшизата низ остар пад.


Вашингтон би можел да направи последна инвестиција во Beal. Сите останати од списокот исто така имаат право да бидат разменети, вклучувајќи го и Делон Рајт и неговиот нов двегодишен договор вреден 16 милиони долари. Има талент во ротацијата. Кристапс Порзингис и Кајл Кузма имаат комбиниран просек од 43,9 поени (47/34/77 шутерски поделби), 16,6 скока и 6,2 асистенции по натпревар. Монте Морис е сигурен шпиц. Бил, Порзингис, Кузма и Морис ги надминуваат противниците со 13 поени на 100 значајни поседи во пристојна големина на примерокот.


Волшебниците можат да ги поврзат платите, вклучително и платите на Вил Бартон што истекува 14,4 милиони долари, со млади играчи (помалку од инспиративна група составена од Џони Дејвис, Кори Кисперт, Дени Авдија и Руи Хачимура) и идните драфт средства по оваа сезона (Њу Јорк Никс поседуваат нивниот избор од првиот круг за 2023 година заштитен со лотарија).


Што би можел да добие Вашингтон за тој пакет и дали ќе биде доволно да ги издигне од просечноста? Паскал Сијакам е веројатно премногу богат за крвта на Вашингтон, дури и ако Торонто Репторс беа подготвени да го преселат за да избегнат плаќање на неговиот следен договор. Џон Колинс не прави многу повеќе од тоа да ги направи поконкурентни на ниво под најниските конкуренти на Истокот. Тешко е да се најдат играчи рангирани помеѓу Сијакам и Колинс кои се А) достапни и Б) вредат вложените средства за тим кој моментално има темпо од 32 победи.


Одлуката треба да биде појасна штом Визардс ќе го испита пејзажот на почетокот на трговската сезона. Тие можат да тргуваат со Beal, да го задржат сопствениот избор на нацрт и да градат околу нивните потенцијални изгледи. Или би можеле постојано да го бркаат следното скалило на скалата, можеби по цена на овогодинешниот избор и секој вистински успех.


Скролувајте бекап нагоре за да го вратите стандардниот приказ.

2. Зак ЛаВин, Чикаго Булс

„Биковите“ беа на истото место со ЛаВин пред две сезони, кога разменија млад изглед (Вендел Картер Џуниор), платата на Ото Портер Џуниор што истекува од 18,1 милиони долари и два избора од првиот круг за 30-годишниот маргинален Ол. -Ѕвезден центар Никола Вучевиќ. Тие влегоа во обид да изградат победник aзаокружете го ЛаВин, преместувајќи го Лаури Марканен и постапувајќи уште еден заштитен избор од најдобрите осум за да создаде простор за Демар Дерозан и Лонзо Бол во 2021 година.


Најдоброто нешто што некој може да го каже за сите тие потези е тоа што ги направи првопласирана екипа три месеци од минатата сезона. Повредите на Бол и Алекс Карузо ги испратија во текот на следните три месеци до шестото место, каде што веднаш беа елиминирани од плејофот од Милвоки Бакс во пет натпревари. Сега се на 11-то место на Истокот, се борат за живот во плејофот, веднаш од каде што почнаа.


Во меѓувреме, ЛаВин не ја заврши сезоната здрав и бараше артроскопска операција минатото лето на истото лево колено во кое го скина ACL во 2017 година. Не два месеца по најновата процедура на 27-годишниот, Булс направија уште една 215 милиони долари на ЛаВин во сезоната 2026-2027.


Бркањето по почит веќе ги чинеше Марканен, Картер и Франц Вагнер. Тоа би можело да го чини Чикаго неговиот заштитен избор од најдобрите четири оваа сезона и неговиот заштитен избор од најдобрите осум во 2025 година, исто така. До која цел? За надежта дека ќе се здрават и ќе се вратат на својот врв како хартиен тигар за неколку месеци од регуларната сезона?


На Биковите им е подобро да го урнат списокот околу ЛаВин. Вучевиќ ќе биде 32-годишен слободен играч на крајот од сезоната, а 33-годишниот Дерозан има уште една година од договорот. Лос Анџелес Лејкерс може да направи очајнички потег и за двајцата. Карузо носи вредност за плејоф тим, како и Андре Драмонд и Горан Драгиќ (и двајцата се подобни за тргување денес). Во тој момент, Чикаго би можел да го направи достапен и LaVine, ако некој би заменил нешто вредно за често повредена ѕвезда чија експлозија е во опасност да пукне со максимални пари.


Биковите стигнаа до постсезоната еднаш со ЛаВин и победија во еден плејоф натпревар. Тие се два натпревари со 45,2% шанси да го задржат својот заштитен избор од топ-четворица на топ-натоварениот драфт, и тоа би било далеку подобро од шансите Чикаго да освои нешто што ќе биде последица на договорот со ЛаВин.


Ол-стар чуварите Зак ЛаВин и Бредли Бил се двајцата најдобри (и најскапи) играчи кои ќе влезат на трговскиот пазар во НБА на 15 декември. (G Fiume/Getty Images)

Ол-стар чуварите Зек ЛаВин и Бредли Бил се двајцата најдобри (и најскапи) играчи кои ќе влезат на трговскиот пазар на НБА на 15 декември. (G Fiume/Getty Images)

3. Џејмс Харден, Филаделфија 76ерс

Која од многуте суперѕвезди кои играа заедно со Харден - од Кевин Дурент и Расел Вестбрук (по два пати) до Двајт Хауард, Крис Пол, Кајри Ирвинг и сега Џоел Ембиид - останаа со убави спомени од последниот пат кога играа заедно? Односите на теренот се пренесоа меѓу сите нив, и тоа треба да биде вистинска грижа за Ембиид во средината на третата сезона по ред MVP-калибар.


Харден има 33 години и е во својата трета последователна сезона на велосипед поради проблеми со повреди и кондиционирање, што е значително побавен чекор од верзијата која секоја година беше кандидат за МВП во топ-трите од 2016-20. Тој ќе има одлука да донесе летово за опцијата од 35,6 милиони долари што ја има за следната сезона.


Филаделфија мора да се подготви за кој пат ќе избере Харден.


Сиксерси имаат скор 15-12, петто место на Истокот, ниво или два подолу, токму на местото каде што беа минатата сезона, кога загубија во полуфиналето на Источната конференција по четврти пат во пет години. Харден зеде намалување на платата од 15 милиони долари за да можат да ги ангажираат Пи Џеј Такер, Дануел Хаус и Монрезл Харел. Тие, исто така, сега се подобни за тргување, а можеби и тие се сточна храна за друго преструктуирање околу Embiid и Harden.


Или можеби Харден не е решението за кое 76-те се надеваа дека е. Харден и Ембиид беа најсмртоносните пик-ен-рол комбинација во лигата откако минатата сезона го добија некогашниот МВП, а Филаделфија ги надминува противниците со 10,6 поени на 100 поседи кога тие двајца го делат подот оваа сезона. Тоа би можело да биде доволно за извршниот директор на Сиксерс, Дерил Мори, да се држи до својот план, но исто така би бил залог против рекордот на патеката во плејофот на неговите двајца најдобри играчи, од кои ниту еден не ги исполни високите очекувања на таа сцена.


Ако Харден се откаже, дали Филаделфија навистина треба да инвестира повеќе години од славата на Ембиид во партнер кој старее во опаѓање? Ако Харден се одлучи, 76ers ќе бидат посветени на спарувањето по 30-тиот роденден на Ембиид. Доволно е да размислите за преместување на Харден пред да ја донесе таа одлука, особено ако следниот месец нема причина за оптимизам, но тоа ќе бара да се најде тим подготвен да тргува со вистински средства за него.


4. Колин Секстон, Јута Џез

Откако извршниот директор на Јута, Дени Ајнџ, ги договори Донован Мичел и Руди Гоберт во текот на летото, неговиот тим стартуваше со 10-3 зад куп играчи купени во замена за двата Ол-старови. Оттогаш имаат 6-11, сопственици на опаѓачки нето рејтинг. Резултатот е рекорд од 16-14 што влегува во трговската сезона, доволно добар за пласман на турнирот во плеј-ин и седум победи подобри од кој било тим во лотарија од 14%

ogt ogt ogt ogt

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies