Криглата на поранешниот функционер на Бајден, Сем Бринтон, ослободена по кауцијата одредена од 15.000 долари

emalia
0

 Поранешниот нуклеарен функционер на администрацијата на Бајден, кој се соочува со значителна затворска казна за наводно кражба на багаж на два аеродроми, беше уапсен во средата во Лас Вегас.


Семјуел Бринтон, кој беше назначен да служи како заменик-помошник секретар за потрошено гориво и отстранување на отпад во Министерството за енергија (DOE) во јуни, се појави на судско сослушување во округот Кларк, Невада, каде што обвинителите и правниот тим на Бринтон се договорија за кауција. во случајот е одреден на 15.000 долари. Исто така во средата, Бринтон беше резервирана од страна на Метрополитен полициски оддел во Лас Вегас (LVMPD) со необработен налог за апсење и пуштен на слобода, според судските записи.


На Бринтон за време на судското рочиште му беше наредено „да се држи подалеку од проблеми“ како услов за кауција, покажаа судските записи.LVMPD објави фотографија од резервација откако Бринтон беше обработен во притворскиот центар во округот Кларк во средата.


СЕМ БРИНТОН, НЕБИНАРЕН СЛУЖБЕНИК НА БАЈДЕН, Украл накит вреден 1.700 долари ВО ВТОРА КРАЖБА НА БАГАЖ: ПОЛИЦИЈА


Полицијата во Лас Вегас во средата резервирала небинарен поранешен нуклеарен службеник Сем Бринтон во притворен центар во округот Кларк, Невада.

Полицијата во Лас Вегас во средата резервирала небинарен поранешен нуклеарен службеник Сем Бринтон во притворен центар во округот Кларк, Невада. (Метрополитен полициски оддел во Лас Вегас)


Минатата недела, Бринтон беше обвинет за голема кражба во врска со кражба на торба вредна 3.670 долари на меѓународниот аеродром Хари Рид во Лас Вегас во јули. Полицијата тврди дека во налогот за апсење, исто така, издаден минатата недела, Бринтон намерно украл куфер со накит во вредност од 1.700 долари, облека во вредност од 850 долари и шминка во вредност од 500 долари од рингишпилот за багаж на аеродромот, откако патувал од Вашингтон, ДЦ, до Лас Вегас.


Поради високата парична вредност на чантата, Бринтон се соочува со 10 години затвор и парична казна од 10.000 долари.


АДМИН НА БАЈДЕН НЕМА ДА КАЖЕ АКО НЕБИНАРЕН СЛУЖБЕНИК СЕ ОБВИНЕ ЗА КРАДЕЊЕ НА ЖЕНСКИ БАГАЖ СЕШТЕ СЕ ПЛАЌА


Детективите од Лас Вегас првично го затворија случајот откако не беа во можност да го идентификуваат осомничениот. Сепак, тие повторно го отворија по извештаите во вестите во ноември дека Бринтон бил обвинет во сличен случај во Минесота.


На 26 октомври, обвинителството во Минесота го обвини Бринтон за кражба на куфер вреден 2.325 долари од рингишпил на багаж на меѓународниот аеродром Минеаполис-Сент Пол во септември. На Бринтон за тоа кривично дело му се заканува затворска казна до пет години и треба да се појави пред судот во Минеаполис во понеделник.Официјален владин портрет на Сем Бринтон.

Официјален владин портрет на Сем Бринтон. (Оддел за енергетика)


DOE, пак, во понеделникот објави дека Бринтон ја напуштил агенцијата, но не сакаше да ја коментира причината за заминувањето. Портпаролот на DOE рече дека на агенцијата не и било дозволено да коментира за персоналните прашања.


Сенаторот Џон Барасо, Р-Вјо., рангиран член на Комитетот за енергија и природни ресурси, изјави за Fox News Digital во средата дека ги обновува повиците до DOE и секретарката за енергетика Џенифер Гранхолм да го разгледаат безбедносниот сертификат и процесот на проверка на одделот во светло на кривичната пријава против Бринтон.


КЛИКНЕТЕ ТУКА ЗА да ја добиете АПЛИКАЦИЈАТА FOX NEWS


„Јасно е како ден дека престапниците не треба да поседуваат безбедносни сертификати“, изјави Барасо за Fox News Digital. „Со месеци барав одговори од Министерството за енергетика за нивниот неуспешен процес на безбедносно овластување. Секретарот Гранхолм не обезбеди ништо“.


„Кога луѓето се назначуваат на критични позиции со важни одговорности за националната безбедност, Американците мора да бидат уверени дека може да им се верува“, рече тој. „Одделот мора да започне темелна истрага за процесот на проверка. Тие треба да одговорат на легитимните прашања за надзор. Тоа е во наш национален безбедносен интерес“.


Бринтон првично се најде на насловните страници во текот на летото бидејќи беше еден од првите федерални функционери кои се идентификуваа како небинарни. Бринтон претходно објави дека е членка на таканаречените Sisters of Perpetual Indulgence, драг квин група.

trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd trefd

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies