Играчи за пенали во 1 издание на Светското првенство

Regiana Adela
0

Пеналите на фудбалските натпревари често се нарекуваат високи пет. Овој термин имплицира дека факторот среќа може да биде многу влијателен во изведувањето пенали. Сепак, се разбира, изведувачите на пенали не можат да се потпрат само на хокејот.

Напорните тренинзи и менталната подготовка мора да бидат во сопственост на играчот за да биде успешен на пенали. Особено ако се случи пенал-рулетот на Светското првенство. Не секој играч може добро да ја изврши задачата да биде извршител на толку голема сцена.

Така, следната линија на играчи заслужуваат да бидат наречени шампиони на пенали на Светското првенство. Тие имаат одиграно 2 пенали во 1 издание на Светското првенство и секогаш успевале да ги претворат своите удари во голови.

Ова се шампионите во пенал рулетот во едно издание на Светското првенство .

Хорхе Буручага во Хозе Серизуела (1990)

 

Низ историјата, само шест селекции се соочиле со казни двапати во 1 издание на Светското првенство. Една од нив е Аргентина. Тимот Танго се сретна во две височини на Светското првенство во Италија 1990 година.

Поставката е четврт-финалето против Југославија и полуфиналето против Италија. Како резултат и двете ги доби Аргентина. Има двајца аргентински играчи кои двапати беа назначени за извршители и успешно ги извршуваа своите обврски. Тоа се Хозе Серизуела и Хорхе Буручага.

Буручага е офанзивен играч за врска кој е добар во постигнување голови во текот на неговата кариера. Во меѓувреме, Серизуела игра како одбранбен играч, но често добива назначување да биде изведувач на пенали. Тие успешно ја одведоа Аргентина до финалето на Светското првенство во 1990 година, иако на крајот не успеаја да победат.

Фернандо Иеро го даде Рубен Бараја (2002)

 

Репрезентацијата на Шпанија одигра и два пенали, поточно на Светското првенство Кореја/Јапонија 2002 година. Нивната прва успешна победа над Република Ирска во осминафиналето. Сепак, второто изведување пенали заврши со пораз од домаќинот Јужна Кореја.

Шпанија двете изведувања на пенали ги започна со истите двајца играчи, а тоа се Фернандо Иеро и Рубен Бараха. Тие се покажаа како доверливи бидејќи секогаш успешно ги извршуваат своите должности. За жал, неуспехот на пенали на Хоакин Санчез против Јужна Кореја го заврши патувањето на Шпанија.

Селсо Борхес и Џанкарло Гонзалес (2014)

 

На Светското првенство во Бразил 2014 имаше 2 селекции кои мораа да се соочат со 2 пенали. Костарика е една од нив. Лос Тикос навистина изгледаше изненадувачки на Светското првенство додека не стигнаа до четврт-финалето.

Тогашните чекори на Костарика во нокаут фазата започнаа со победата над Грција во осминафиналето на пенали. Сепак, во четврт-финалето дојде редот на Костарика да си оди дома на пенали. Загубија од Холандија со 3-5.

И покрај тоа, има двајца играчи од Костарика кои сепак заслужуваат пофалби. Селсо Борхес и Џанкарло Гонзалес преку своите егзекуции успеаја да ги срушат грчките и холандските голови. Борхес особено се покажа дека има ментален челик бидејќи секогаш успеваше да биде првиот удар за својата екипа.

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies