Највисокиот републиканец во Домот на Интел ги осудува повиците на Трамп за суспендирање на Уставот поради изборите во 2020 година

emalia
0

 Пратеникот Мајк Тарнер (Охајо), врвниот републиканец во Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом, во неделата го осуди предлогот на поранешниот претседател Трамп да го суспендира Уставот поради неоснованите тврдења за масовна изборна измама на претседателските избори во 2020 година.


За време на гостувањето во емисијата „Соочи се со нацијата“ на Си-Би-Ес, модераторката Маргарет Бренан го праша Тарнер дали ја осудува објавата на Трамп во саботата во која се повикува на „прекинување на сите правила“, вклучително и оние во Уставот, поради неговите изборни претензии.„Апсолутно“, одговори Тарнер. „И верувам, одговарајќи на вашето прашање, дека луѓето сигурно ќе земат предвид ваква изјава додека оценуваат кандидат.


Трамп официјално влезе во претседателската трка за 2024 година минатиот месец, а објавата го означува најновиот пример на некои во Републиканската партија да го критикуваат поранешниот претседател од неговата најава.


„Јас, пред сè, жестоко не се согласувам со изјавата што ја даде Трамп“, рече Тарнер за CBS. „Трамп даде 1.000 изјави во кои не се согласувам“.


Другите во партијата, како пратеникот Дејвид Џојс (Р-Охајо), сепак, одбија да го осудат предлогот на Трамп за време на појавувањето на неделното ток-шоу коло.


Поранешниот претседател, исто така, се соочи со осуда во последните денови поради вечерата со Је, раперот порано познат како Канје Вест и белиот супрематист Ник Фуентес во Мар-а-Лаго минатиот месец.


Мекарти вели дека задржувањето на републиканците за гласање за претседател би било „трошење на ова мнозинство“

Мекарти: „Адам Шиф повеќе нема да биде во Комитетот на Интел кога ќе станам спикер“

Вие пред вечерата се соочивте со контроверзии околу неодамнешната низа антисемитски коментари, поради што изгуби повеќе партнерства со брендови, а неколку дена по вечерата со Трамп, Је ги пофали Адолф Хитлер и нацистите за време на појавувањето на Infowars.„Ова е грозно“, му рекол Тарнер на Бренан кога го прашале за вечерата.


„Мислам дека сите и осудуваат и се шокирани и се згрозени и гадени од фактот што, дури и оваа година, во 2022 година, имаме некој што би дал такви изјави, сепак имаме некој што би се вклучил во разговор со некого. кој дава такви изјави“, рече Тарнер.

kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse kkrfdse

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies