Светско првенство 2022: Одбраната на Мароко е сè уште најцврста

Regiana Adela
0

Мароко стана тим за темна коњи на Светското првенство во Катар 2022 година. Покрај тоа што можеше да оди до четврт-финале, тимот на Atlas Lions се покажа како тимот со најдобра одбрана.

Мароко досега има примено само еден гол на четири одиграни натпревари. Од прелиминарното коло до осминафиналето на Светското првенство во 2022 година, никој не може лесно да ги затресе своите мрежи. Неодамна, Шпанија беше фрустрирана.

Следниот предизвик, Мароко ќе се соочи со Португалија во четвртфиналниот натпревар на Светското првенство 2022 година во сабота, 10 декември 2022 година. Може ли Мароко да продолжи да ја одржува својата мрежа чиста и да напредува во полуфиналето?

Цврстата одбрана на Мароко е тестирана од силни тимови

 

Мароко го започна своето патување на Светското првенство во 2022 година доста тешко. Разбирливо, тие треба да се придружат во групата Б со златната генерација на Белгија и вицешампионот на оваа манифестација минатата сезона, Хрватска. Не само тоа, тие треба да се справат и со Канада, за која се предвидува дека ќе биде и темен коњ.

Изгледајќи како аутсајдер, Мароко беше изненадувачки во можност да го одржи тимот на Ватрени до реми 0-0. Потоа, изненадувачки можеа да ја победат Белгија со 2-0 и на крајот да ја совладаат Канада со 2-1.

 

Голот што Канада го постигна против Мароко беше првпат да примат мрежа на Светското првенство 2022. И тоа се случи поради автоголот на Најеф Агуерд.

Не е признаен од противничките играчи

 

Не застана тука, изненадувањата продолжија и во осминафиналето на СП 2022 против Шпанија. Мароко успеа да покаже цврста одбрана во меч кој траеше 120 минути. Не мал број од нив попуштија иако продолжија да бидат бомбардирани.

Впрочем и при изведувањето на пенали Мароко не прими гол и победи со 3-0. Тоа значи дека мароканската одбрана чувана од Ромен Саис, Наиф Агуерд, Нусаир Мазрауи, Ахраф Хакими и Јасин Буну е како упориште до кое е тешко да се пробијат европските гиганти.

Мароко сега е соочен со заканата од Португалија

 

Сега, цврстината на мароканската одбрана ќе ја тестира Португалија. Секако дека треба да внимаваат на муницијата што ја има нивниот противник. Дополнително, острината на тимот на Selecao das Quinas се покажа кога ја победија Швајцарија со 6-1 во последниот натпревар во претходната фаза.

Португалија е вистинскиот противник да ја тестира вистината за одбраната на Мароко, која се смета за најцврста на Светското првенство во 2022. Според Fotmob , Португалија беше една од најпродуктивните натпреварувачи до четвртфиналето со Англија.

Освен петкратниот освојувач на „Златната топка“, Кристијано Роналдо, кој може да експлодира во секое време, Мароко мора да внимава и на Гонкало Рамос, кој постигна хет трик против Швајцарија, Рафаел Леао, Бруно Фернандеш и Жоао Феликс.

Ќе биде интересно да се види како тие двајца ќе се натпреваруваат. Тимот со најцврста одбрана (Мароко) се соочува со тимот со најсмртоносна нападна линија (Португалија). Кој ќе се пласира во полуфиналето?

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies