Рангирање на колеџ фудбал во 2022 година: TCU, Алабама наслови победници на CBS Sports, губитници за сезоната

emalia
0

 Редовната сезона на колеџ фудбалот во 2022 година заврши. CBS Sports се одрази на падот и ги оцени победниците и губитниците, вклучувајќи ги TCU и Алабама. Од конференции до тимови, некои претсезонски предвидувања не успеаја.


Колеџот фудбалски плејоф финализиран во последен момент со тогашниот бр. 4 УСЦ паѓа во Јута на натпреварот во шампионатот Pac-12, отворајќи ја вратата за Стејт Охајо да стигне до фајнл-форот по поразот од Мичиген и да се начука на натпреварот во шампионатот во Биг Десет. Повеќегодишните конференциски сили Алабама, Клемсон и Оклахома направија чекор назад пропуштајќи го плејофот на ЦФБ.


Како и да е, тимот на Кирби Смарт од Џорџија остана на својот терен додека бранителот на националниот шампион Булдог ја водеа табелата и го заработија носител број 1 во плејофот на ЦФБ. Во меѓувреме, програмата на TCU доживеа целосно заживување под раководството на првиот годишен тренер на Роговите жаби, Сони Дајкс, на патот кон обезбедувањето на местото бр. 3 на CFB плејофот и финалистот на трофејот Heisman во бекот Макс Дуган.


Роговите жаби беа миленици на колеџ фудбалот оваа сезона, правејќи непоразена регуларна сезона пред да паднат во Канзас Стејт во продолженијата на натпреварот од големите 12 шампионати. Сепак, целосниот пресврт под водство на Дајкс беше доволен за да ги задржат во плејофот на ЦФБ, само една година по 5-7. Помеѓу „Hypnotoad“ како вирална сензација и изненадувачката кампања на Дуган за Хајсман, инаугуративната сезона на Дајкс со TCU не можеше да помине многу подобро - и го награди со наградата тренер на годината во Волтер Камп.


Волонтерите беа уште едно изненадување, особено во првата полусезона. Откако имаше само 7-6 во 2021 година, Тенеси можеше да добие гостински победи против ривалите Флорида и ЛСУ во неколку недели, заедно со историскиот пораз над Алабама дома следната недела. Да не беше кинењето на бекот Хендон Хукер за крајот на сезоната на ACL за време на поразот на Волс од Јужна Каролина, приказната на Тенеси можеби ќе се одвиваше поинаку со прекршок од највисоко рангираниот.


Конференцијата која се чини дека умира, со тимови кои наскоро ќе се приклучат на други конференции, ја доживеа својата најдобра севкупна година во последното сеќавање. Пак-12 ќе имаше тим што ќе го претставува во плејофот на ЦФБ за прв пат од 2016 година, ако одбраната на УСЦ не попушташе против Јута на натпреварот од шампионатот Пак-12. И покрај недостатокот на застапеност во плејофот на ЦФБ, конференцијата треба да биде воодушевена со шест тима рангирани во АП Топ 25. Се пишува нова приказна со преземањето на Дејон Сандерс како главен тренер и за Колорадо. Додека иднината е неизвесна на запад, Pac-12 напредуваше во 2022 година.


Додека Џејхокс се сопнаа во последната половина од сезоната, нивниот ран успех не може да се прецени. Тим кој имаше комбинирани две победи во текот на претходните две сезони извојува победа над рангираниот тим на државата Оклахома за да стане квалификуван за боул за прв пат од 2008 година. Кој знае колкав успех би можел да го има овој тим ако почетниот бек Џејлон Даниелс не се повреди. Без оглед на тоа, ова може да биде знак за подобри работи пред Канзас, со главниот тренер Ленс Лајполд заклучен до 2029 година.

ytfr ytfr ytfr

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies