поранешни хрватски репрезентативци стануваат персонал на Светското првенство 2022 година

Regiana Adela
0

Хрватската репрезентација драматично се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство во Катар 2022 година. Успешно ги елиминираа азиските претставници Јапонија преку пенали во осминафиналето.

Успехот на Хрватска не може да се одвои од високата борбеност на играчите. Во хрватскиот табор има важна улога и за тренерите и тимскиот персонал.

Интересно, на Светското првенство во 2022 година на персоналот има четворица поранешни хрватски репрезентативци . Кои се тие?

Дражен Ладиќ

 

Дражен Ладиќ е поранешен хрватски репрезентативен голман со рекорд од 59 натпревари . Тој активно ја бранеше својата земја во 1990-2000 година.

Ладиќ стана главен голман на Хрватска кога заврши на третото место на Светското првенство 1998. На Светското првенство 2022 година, тој беше помошник тренер.

 

Ладиќ ја извршуваше оваа функција од 24 март 2017 година. Оваа 59-годишна фигура беше дел и од хрватската репрезентација кога завршија како второпласирани на Светското првенство 2018 година.

Ивица Олиќ

 

Понатаму, тука е и поранешниот главен напаѓач на хрватската репрезентација Ивица Олиќ. Тој беше предводник на Ватрени, наречен Хрватска, во средината на 2002-2015 година со 104 натпревари, 20 гола и 8 асистенции . 

Олиќ и се приклучи на хрватската репрезентација во пет изданија на Светското првенство. Тој се појави на Светските првенства во 2002, 2006 и 2010 година како играч. Овој 43-годишен маж потоа стана помошник селектор на Хрватска на Светските првенства 2018 и 2022. Олиќ е во штабот на хрватската репрезентација од 19 октомври 2017 година.

Ведран Чорлука

 

Хрватската репрезентација своевремено имаше тврд центар бек во Ведран Чорлука. Тој го имаше своето деби за Ватрени во 2006 година, а потоа ја заврши својата кариера на репрезентативно ниво помагајќи ѝ на својата земја да заврши како второпласирана на Светското првенство 2018. Чорлука забележа 103 натпревари , 4 гола и 4 асистенции .

Повторно беше повикан од хрватската репрезентација на 18 мај 2021 година. Не да се врати на игра, туку како помошник тренер. 36-годишниот поранешен дефанзивец го придружуваше и главниот селектор на хрватската репрезентација Златко Далиќ на Светското првенство во 2022 година.

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies