Внимавајте, Лионел Меси сака да шета на Светското првенство во 2022 година

Regiana Adela
0

Лионел Меси е навистина различен од повеќето играчи. Само на Светското првенство во 2022 година тој е главно пеш. Сепак, токму кога се движеше, играчот на Пари Сен Жермен (ПСЖ) запали црвено знаме.

Во статистиката објавена од Атлетик , Меси е играчот кој најмногу одел во групната фаза на Светското првенство 2022. Забележано е дека Меси одел 4,6 километри, или дури 4,265 метри.

Очигледно, одењето на Меси е како нешто безопасно. Меѓутоа, во овој момент Меси всушност ги покажува своите заби.

Режимот на одење на Меси е опасен режим

 

Поранешниот менаџер на Меси во Барселона, Пеп Гвардиола изјави дека пешачењето е најопасниот момент за Меси. Изгледаше исклучен од играта. Сепак, токму на прошетката најмногу се вклучи.

"Кога тој (Меси) оди, тоа е моментот што најмногу ми се допаѓа. Тоа не значи дека тој не е вклучен, тоа е кога е вклучен во играта. Тој ја движи главата, лево и десно. Тој знае што ќе се случи." - изјави Гвардиола, пренесена од Give Me Sport .

Меси гледа наоколу

 

Понатаму, Гвардиола откри дека при одење Меси внимавал на околината. Како да има мапа во очите, која може да ги открие празнините и слабостите во одбраната на противникот.

„Не трча, но секогаш внимава што се случува. Веднаш чувствува слабост во одбраната на противникот. Неговите очи и мозок веќе знаат каде е празниот простор во одбраната“, изјави Гвардиола.

Меси изгледа добро за време на Светското првенство во 2022 година

 

Меси навистина има голема улога во репрезентацијата на Аргентина на Светското првенство 2022. Тој е најдобар стрелец во Аргентина досега, со три гола и една асистенција.

Не само тоа, Лионел Меси е и највисокиот просечен шут (4,8 пати по натпревар) и клучен пас (3,3 пати по натпревар) во Аргентина во моментов. Сега, заедно со неговата способност да го набљудува вселената, изгледаше уште поопасно.

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies