Лаутаро Мартинез изгледа лошо на Светското првенство во 2022 година, еве ја причината

Regiana Adela
0

Аргентинскиот напаѓач Лаутаро Мартинез се претстави лошо на Светското првенство 2022. Сепак, има причина зошто играчот на Интер не можеше да ги истакне своите најдобри способности.

Агентот на Лаутаро, Алехандро Камачо изјави дека Лаутаро се повредувал додека играл на овој настан на секои четири години. Зглобот имаше сериозни проблеми па не можеше многу да направи за тимот на Танго.

„Лаутаро Мартинез мораше да прими инјекција [лекови против болки] бидејќи почувствува болка во зглобот“, изјави агентот, цитиран од Goal International.

Лаутаро сè уште има нула голови и асистенции на Светското првенство 2022 година

 

Досега Лаутаро Мартинез не можеше многу да направи на Светското првенство 2022. До сега тој продолжува да биде бомбардиран со критики дека не дава максимален придонес за Аргентина.

Се додека Аргентина не се пласираше во четврт-финалето на Светското првенство во 2022 година, Лаутаро сè уште не можеше да ја отвори славината за гол. Не само тоа, тој не можеше да даде ниту една асистенција за неговите пријатели да постигнат голови.

Лаутаро треба да добие инекција против болки

 

Камачо сметаше дека помалку од оптималниот настап на Лаутаро Мартиез е нешто што се смета за нормално. Згора на тоа, играчот се уште се бори со повреди.

Тој е сигурен дека 25-годишниот играч може веднаш да се претстави добро откако неговата состојба ќе почне да се подобрува.

„Тој работеше напорно за да ја смири болката. Доколку тоа се случи, тој ќе се врати за да се претстави добро на теренот. Лаутаро е играч од светска класа“, изјави Камачо.

Аргентина се подготвува за соочување со Холандија

 

Лаутаро Мартинез всушност можеше да го запише своето име на семафорот кога Аргентина беше поразена од Саудиска Арабија во прелиминарната рунда за Светското првенство. Сепак, голот беше поништен од судијата и неговиот тим не успеа да освои три бода.

„Тој е личност која секогаш размислува, но неговиот гол што не беше дозволен против Аргентина против Саудиска Арабија, па тоа му ја отежна работата“, објасни тој.

Опаѓачкиот настап на Лаутаро го натера Џулијан Алварез да има неочекувани пари. Сега се верува дека фудбалерот на Манчестер Сити ќе ја замени својата позиција на првите редови. Тој дури има постигнато два гола за Аргентина.

Самата Аргентина моментално се подготвува за соочување со осминафиналето на СП 2022. На тој дуел ќе се судри со Холандија. Секако се очекува Лаутаро Мартинез или Хулијан Алварез да бидат во борбена состојба за да можат да постигнат голови против Де Орање.

xds xds xds xds xds xds xds xds xds

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies