На Арсенал му се врти бидејќи Габриел Жесус се повреди на Светското првенство во 2022 година

Regiana Adela
0

Репрезентацијата на Бразил мораше да загуби играч во средината на настанот на Светското првенство во Катар 2022 годинаГабриел Жесус беше испратен дома со повреда на коленото во групната фаза против Камерун. Дури ни Хесус не можеше да ја одбрани својата земја, која веќе се пласираше во четврт-финалето.

Отсуството на Габриел Жесус ќе ја намали длабочината на бразилскиот состав на првите редови. Сепак, Арсенал беше тој кој повеќе настрада. Топџиите уште долго ќе го губат Хесус бидејќи неговата повреда е доста тешка.

Габриел Жесус го повреди коленото кога Бразил против Камерун

 

Репрезентацијата на Бразил дојде на Светското првенство во 2022 година носејќи прилично голем број напаѓачи. Затегнатоста на напаѓачката линија на Бразил натера неколку играчи да бидат подготвени да станат резервни играчи. Еден од нив е Габриел Жесус, кој всушност игра добро со Арсенал во 2022/2023 година.

Жесус одигра само неколку минути на првите два натпревари на Бразил во групната фаза. Тој штотуку стана стартер кога Бразил го одигра третиот натпревар од групата против Камерун.

 

Во тоа време, тимот на Самба веќе се погрижи да се квалификува во нокаут рундите. Селекторот на Бразил Тите ротира неколку играчи.

За жал на Габриел Жесус, кога доби шанса да стартува, го погоди повреда. Исус исто така бил извлечен и подоцна изјавил дека неговата состојба е доста тешка. Всушност, тој мораше да оди на операција за да му се врати коленото.

По операцијата, Габриел Жесус може да отсуствува 1-3 месеци

 

Официјалната веб-страница на Арсенал потврдува дека операцијата на коленото на Габриел Жесус е завршена. Сепак, се разбира, тој не можеше веднаш да игра. Исус мораше да оди на рехабилитација, или процесот на закрепнување, и тоа може да потрае долго време.

На страницата Goal пишува дека Исус може да биде надвор од теренот најмалку 1 месец. Во меѓувреме, Гардијан споменува проценка од 3 месеци. На Исус му требаше доста време пред да може повторно да се појави.

Самиот Габриел Жесус имаше проблеми со лигаментите на коленото во 2018 година. Тогаш отсуствуваше околу 2 месеци па пропушти 12 натпревари за Манчестер Сити. Може да биде, нешто слично треба да се доживее овој пат.

Габриел Жесус одигра важна улога за Арсенал досега оваа сезона

 

Репрезентацијата на Бразил можеби нема да страда премногу иако мора да го загуби Габриел Жесус среде Светското првенство 2022. Тимот на Самба сè уште има многу врвни напаѓачи на кои може да се потпре. Сепак, повредата на Жесус ќе го фрли Арсенал во неред.

Причината е, откако се приклучи во летото 2022 година, Хесус веднаш стана важен играч за Топџиите. Само во неговите први 5 настапи, тој можеше да постигне 3 гола и 3 асистенции  за Арсенал. Досега колекцијата на Хесус има вкупно 5 гола и 7 асистенции  на 20 натпревари во сите натпреварувања.

Навистина, Хесус нема постигнато гол за Арсенал од 1 октомври 2022 година. Сепак, тој сè уште има важна улога напред. Исус не е само голгетер , тој исто така може да отвори простор и да комбинира додавања со своите соиграчи за да гради напади.

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies