Тајрел Тери, 31-виот избор на Маверикс за 2020 година, се повлекува од кошарката на 22 години: „Почна да ме уништува“

emalia
0

 Тајрел Тери, избраниот број 31 на Далас Маверикс за 2020 година, се повлече од кошарката во четвртокот со искрена порака објавена на Инстаграм во која се наведува неговата борба со анксиозноста.


„Денес решив да се откажам од играта која формираше голем дел од мојот идентитет. Нешто што го води мојот пат уште од кога ги направив првите чекори“, напиша Тери.


„Додека постигнав неверојатни достигнувања, создадов незаборавни спомени и стекнав доживотни пријатели... ги доживеав и најтемните периоди од мојот живот. До тој степен што наместо да ме изгради, почна да ме уништува“.


Во пораката се напишани фотографии кои ја прикажуваат кратката кариера на Тери. Објавата вклучуваше фотографии од неговото време како млад купер во неговиот роден град Минеаполис, потоа средното училиште Де Ла Сал, Стенфорд и на крајот Далас.Тери помина една сезона со Маверикс и настапи на 11 натпревари. Тој пропушти некои натпревари поради „лични причини“, пред да биде отфрлен.Тој исто така играше за Г лигата и забележа два настапи со Мемфис Гризлис.


Тери беше возбудлив предлог-перспектива кој изненади многумина кога се пријави за нацртот и стана првиот еден и завршен во историјата на програмата на Универзитетот Стенфорд. Таму имаше просек од 14,6 поени, 4,5 скока и 3,2 асистенции по натпревар. Тој го забележа и најголемиот процент на слободни фрлања (,891) во Pac-12.


Тој беше виден како се распаѓа на драфтот на ESPN кога Маверикс го повикаа неговото име.„Почнав да ја презирам и да се сомневам во вредноста на себе, многу повеќе отколку што можеа да видат или знаат оние околу мене“, напиша Тери.


Тој, исто така, опиша тешки симптоми, вклучително и „наметливи мисли, будење со мачнина и наоѓање дека се борам да земам нормални вдишувања поради карпата што ќе седне на моите гради, а која се чинеше дека тежи повеќе отколку што можам да носам“.


Пораката на Тери објасни дека иако тој може да биде познат „како биста, неуспех или губење талент“, тој им е благодарен на оние што го поддржале и им се извинува на оние што ги „изневерил“.


27 септември 2021 година; Далас, Тексас, САД; Чуварот на Далас Маверикс, Тајрел Тери (1) се фотографира за време на медиумскиот ден на Далас Маверикс во центарот на Американ Ерлајнс. Задолжителен кредит: Џером Мирон-САД ДЕНЕС Спорт

Поранешниот чувар на Далас Маверикс, Тајрел Тери се пензионира на 22 години. (Џером Мирон-САД ДЕНЕС Спорт)

Менталното здравје во НБА

Лигата стана уште поискрена за менталното здравје во 2018 година, кога Демар Дерозан на Твитер напиша: „Оваа депресија го извлекува најдоброто од мене…“ Тој подоцна разговараше со ѕвездата на Торонто за неговата борба со менталното здравје. Тоа интервју ја инспирираше ѕвездата на Кливленд Кавалирс, Кевин Лав да напише есеј за Players Tribune, со наслов „Сите поминуваат низ нешто“.


Заедно, Дерозан и Лав поттикнаа тековен разговор што ја натера НБПА да започне нова програма за ментално здравје и благосостојба неколку месеци подоцна.


Кенса Гантер започна да служи како директорка на програмата за ментално здравје и благосостојба на НБА „Минд Здравје“ во 2020 година и разговараше со Вашингтон пост за хуманизацијата на спортистите.


„Да се биде одличен и да се биде елитен не те ослободува од тоа да бидеш човек“, рече таа. „Сметаме, ако имате пристап до сите овие финансиски ресурси, ако живеете во очите на јавноста и сте исклучително талентирани на теренот и сте способни да ги правите овие извонредни работи за кои ние другите би можеле само да сонуваат, како би можеле имате некакви проблеми? Ова ја отфрла идејата дека луѓето се успешни затоа што не доживуваат неволји и попрво го хуманизира тој разговор велејќи: „Оваа личност која е успешна, исто така, се справува со предизвиците и учењето како да управува и да се движи со тие предизвици е дел од она што придонесува за нивното успешно патување.“

hds hds hds hds hds hds hds

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies