Се продлабочува конфузијата околу тоа дали некој од 4-те студенти од Универзитетот во Ајдахо бил цел на фатални прободувања

emalia
0

 Детективите не знаат дали еден или повеќе од четворицата студенти на Универзитетот во Ајдахо убиени во нивниот дом надвор од кампусот минатиот месец биле конкретно цел, соопшти полицијата во средата - што можеби е нивното најсилно отстапување досега од нивните претходни изјави.


Полицијата вели дека реагира конкретно на информациите за кои велат дека обвинителството објавено оваа недела за убиствата во колеџот во Москва: дека „осомничениот(ите) конкретно гледале во оваа резиденција“ и „дека еден или повеќе од станарите несомнено беа мета“.


Тие информации објавени од обвинителството „биле погрешна комуникација“, соопшти полицијата во средата.


„Детективите во моментов не знаат дали резиденцијата или некој од станарите биле конкретно цел, но продолжуваат да истражуваат“, се вели во полициското соопштение.


Деталите за она што обвинителството го соопшти оваа недела не беа веднаш достапни. Си-Ен-Ен побара појаснување за полициската изјава во средата до московската полиција и обвинителството на округот Латах.


Полициското соопштение од средата, исто така, се разликува од изјавите што самата полиција ги даде претходно за тоа дали студентите биле мета.


Четворицата студенти – Итан Чапин, 20; Кејли Гонкалвес, 21; Ксана Кернодл, 20; и Медисон Моген (21) - беа пронајдени избодени до смрт на 13 ноември во дом надвор од кампусот во Москва, превртувајќи го градот во кој нема снимено ниту едно убиство од 2015 година.


01 убиство во Ајдахо cnn

Полицијата на државата Ајдахо додава патроли во универзитетскиот кампус додека училиштето бдее за 4 студенти убиени во нерешени прободувања

На 15 ноември, московската полиција соопшти дека прелиминарно „верува дека ова бил изолиран, насочен напад и дека нема непосредна закана за заедницата во целост“, и дека „доказите укажуваат дека ова бил цел напад“.


Сепак, следниот ден, полицијата отстапи од некои од тоа, велејќи дека всушност не може да каже дали има закана за јавноста.


Сепак, како што истрагата напредуваше, властите јавно тврдеа дека инспекторите веруваат дека убиствата биле цел, вклучително и за време на полициската прес-конференција на 20 ноември.


Локалните, државните и федералните агенции за спроведување на законот сè уште работат на утврдување кој е одговорен за убиствата. Спроведени се најмалку 150 интервјуа и добиени се повеќе од 1.000 совети од јавноста, велат од полицијата.


Ниту еден осомничен не е идентификуван, а оружјето за убиство - за кое се верува дека е нож со фиксно сечило - не е пронајдено. Властите рекоа дека не ја отфрлиле можноста повеќе од едно лице да е вмешано во убодите.


Луѓето кои присуствуваа на бдеењето за четворицата убиени студенти од Универзитетот во Ајдахо ја исполнија куполата Киби пред почетокот на настанот, среда во Москва, Ајдахо.

Луѓето кои присуствуваа на бдеењето за четворицата убиени студенти од Универзитетот во Ајдахо ја исполнија куполата Киби пред почетокот на настанот, среда во Москва, Ајдахо.

Студентите се сеќаваа на бдеењето на кампусот

Полициското соопштение од средата дојде на денот кога заедницата на кампусот се собра да им оддаде почит на убиените студенти.


Универзитетската заедница се собра во ASUI-Kibbie Activity Center – исто така познат како Kibbie Dome – за да ги почести животите на четворицата студенти. Претставниците на училиштето и три од четирите семејства зборуваа за тоа како четворицата ќе бидат пропуштени по нивната ненадејна смрт.


„Околностите што не доведоа овде вечерва - тие се страшни“, рече Стејси Чапин, мајката на Итан Чапин. „Најтешкиот дел – не можеме да го промениме исходот“.


Медисон Моген и Кејли Гонкалвес беа пријатели уште од 6-то одделение, рече Стив Гонкалвс.


„Тие штотуку се најдоа, и секој ден заедно правеа домашна работа, заедно доаѓаа кај нас дома, споделуваа сè“, рече тој. „На крајот, тие умреа заедно, во иста соба во ист кревет“.


Присутните стојат во куполата Киби додека членовите на семејството зборуваат во средата за нивните убиени најблиски во Москва, Ајдахо.

Присутните стојат во куполата Киби додека членовите на семејството зборуваат во средата за нивните убиени најблиски во Москва, Ајдахо.

„Кога ќе ве погледнам сите вас момци, постои само еден начин ова да се подобри малку, да се излечи малку... вие само ќе треба да се сакате“, додаде Гонкалвес.


Бен Моген, таткото на Медисон Моген, сподели спомени за нејзината љубов кон музиката во живо, за нејзината напорна работна етика и за тоа колку е значајно за него тоа што таа можела да доживее љубов со своето момче.


Иако не е јасно колку долго ќе трае истрагата или „зошто во овој ужасен чин“, заедницата „сите ќе помине низ ова заедно“, рече Блејн Еклс, декан на студенти на универзитетот.


Тој, исто така, ги охрабри сите „да ги раскажуваат забавните приказни, да се сеќаваат на нив во убавите времиња и да не дозволуваат нивните животи да се дефинираат со тоа како умреле, туку наместо тоа да се сеќаваат на нив за радоста што ја ширеле и за забавните времиња што ги споделувале додека живееле“.


Еклс, исто така, ги потсети студентите на различните ресурси што им се достапни, како советување и споделување

hedsfwrt hedsfwrt hedsfwrt hedsfwrt hedsfwrt

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies