Последна цел на амбасадата на САД во серијата писма-бомби во Шпанија

emalia
0

 1 декември (Ројтерс) - Експерти за отстранување бомби во четвртокот деактивираа писмо-бомба во Амбасадата на САД во Мадрид, шеста таква направа испратена до цели од висок профил во бран што ја поттикна Шпанија да ја засили безбедноста и да вети дека нема да се одврати од поддршката Украина.


Кампањата започна со пакет испратен до премиерот Педро Санчез на 24 ноември, поттикнувајќи го Мадрид да ја засили безбедноста околу јавните згради. Од средата, слични уреди беа испратени и до Министерството за одбрана, базата на воздухопловните сили, производителот на оружје и украинската амбасада - каде што еден службеник за безбедност беше полесно повреден.


Оглас · Скролувајте за да продолжите

Министерката за одбрана Маргарита Роблес, која во четвртокот беше во посета на украинскиот пристанишен град Одеса и се сретна со својот украински колега Олекси Резников, рече дека писмените бомби нема да ја одвратат Шпанија да ја поддржи „праведната кауза“ на Украина.


напис-промпт-уреди

Регистрирајте се бесплатно на Ројтерс и дознајте ја целата приказна


„Она што мора да биде многу јасно е дека ниту една од овие испораки или која било друга насилна акција нема да ја промени јасната и цврста посветеност на Шпанија, земјите од НАТО и Европската унија да ја поддржат Украина“, рече таа.


Најнови ажурирања

Мишел од ЕУ го повика Кси да користи „влијание“ врз Русија во врска со војната со Украина

Надвор од бањата: геотермални меури за загревање на домовите во Унгарија

Студеното време може да предизвика прекин на електричната енергија во Франција следната недела

Затворениот лидер на протестите во Белорусија излезе од интензивна нега - сојузник

Земјите на ЕУ нудат изземање за финансиските услуги од правилата за „due diligence“.

Последниот пакет беше пресретнат во Амбасадата на САД од безбедносни службеници, а подоцна беше активиран во контролирана експлозија од страна на шпанската полиција.


Во средата, пакет адресиран до украинскиот амбасадор во Шпанија беше активиран во амбасадата на земјата додека службеник за безбедност го истражуваше тоа, предизвикувајќи му полесни повреди на рацете и потрес на мозокот. Сега е засилено обезбедувањето и околу амбасадите.


Оглас · Скролувајте за да продолжите

Подоцна во средата, Инсталаза, производител на оружје во Сарагоса, североисточна Шпанија, кој испрати повеќе од 1.000 ракетни фрлачи C90 во Украина, доби уште еден пакет. Во четвртокот, базата на воздухопловните сили во која се наоѓа сателитски центар на Европската унија, шпанското Министерство за одбрана и Амбасадата на САД, исто така, добија пакети.


УКРАИНА ПОКАЖУВА СО ПРСТ ВО МОСКВА

По детонирањето на пакетот испратен до украинската амбасада, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба им нареди на сите амбасади на Киев во странство „итно“ да ја зајакнат безбедноста.


Амбасадорот на Украина во Шпанија, Серхи Похорелцев, се чини дека ја обвини Русија.


„Имаме инструкции од Министерството во Украина дека со оглед на ситуацијата мораме да бидеме подготвени за секаков вид инциденти... Руски активности надвор од земјата“, изјави тој за шпанската телевизија ТВЕ во средата.


Русија ја нападна Украина пред девет месеци во, како што ја нарекува, „специјална воена операција“ која Киев и Западот ја опишуваат како неиспровоцирано, империјалистичко грабање земјиште.


Шпанија испрати или се обврза да испрати воена и хуманитарна опрема за поддршка на Украина во конфликтот, вклучително и ракетни фрлачи земја-воздух, батерија од шест лесни хаубици, муниција и панцир и лесно оружје, како и нудење на своите воздухопловци обука во воздух. одбраната во Шпанија.


Осомничена експлозивна направа скриена во плик испратена до воздухопловната база Торехон де Ардоз


[1/10] Се гледа како амбулантно возило излегува од воздухопловната база во Торехон де Ардоз, откако сомнителна експлозивна направа скриена во плик била испратена до базата, во пресрет на двајца други испратени до цели поврзани со шпанската поддршка на Украина , среде руската инвазија на Украина, надвор од Мадрид, Шпанија, 1 декември 2022 година. REUTERS/Виолета Сантос Моура

 

Прочитај повеќе

Во четвртокот, на Твитер профилот на руската амбасада во Шпанија беше објавено соопштение во кое се осудува „секаква закана или терористички акт“ во врска со петте писма-бомби, „особено насочени кон дипломатска мисија“.


„Ненадејни пламени“

Доставувањето писма-бомби низ шпанскиот главен град предизвика затворање на патишта и сообраќаен хаос околу големите дипломатски и јавни згради.


Говорејќи пред да се најде најновиот пакет во Амбасадата на САД, заменик-министерот за внатрешни работи на Шпанија рече дека првите индикации сугерираат дека првите пет пакети биле испратени од Шпанија.


Рафаел Перез, помладиот министер одговорен за безбедност, на прес-конференција рече дека рачно изработените уреди биле испратени во кафени пакувања кои содржат запалив прав и жица што би генерира „ненадеен пламен“, наместо експлозија.


Пакетите биле адресирани до раководителите на институциите во кои биле испратени.


Еден уред бил чуван недопрен за истражни цели, рече Перез, додека другите биле активирани од безбедносните сили во контролирани експлозии.


„Се чини дека сите тие се испратени од земјата, но ние го базираме ова на раните визуелни инспекции без сè уште да имаме детален технички извештај“, рече тој.


Перез рече дека сè уште не изгледа неопходно

UyRFD UyRFD UyRFD UyRFD

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies