Демократскиот сенатор Ворнок победи во вториот круг од Џорџија против Вокер

emalia
0

 АТЛАНТА (АП) - Демократскиот сенатор Рафаел Ворнок го победи републиканскиот противкандидат Хершел Вокер на вториот круг од изборите во Џорџија во вторникот, обезбедувајќи им на демократите целосно мнозинство во Сенатот за остатокот од мандатот на претседателот Џо Бајден и помагајќи да го ограничат преголемиот среднорочен циклус за Републиканската партија во последното големо гласање во годината.


Со втората победа на Ворнок во вториот круг во исто толку години, демократите ќе имаат мнозинство од 51-49 во Сенатот, добивајќи место од сегашната поделба со 50-50 со победата на Џон Фетерман во Пенсилванија. Сепак, ќе има поделена влада, при што републиканците тесно ја сменија контролата во Претставничкиот дом.


На минатомесечните избори, Ворнок го предводеше Вокер со 37.000 гласови од речиси 4 милиони избрани гласови, но не го достигна прагот од 50% потребен за да се избегне вториот круг. Вокер, фудбалска легенда која најпрво се стекна со слава на Универзитетот во Џорџија, а подоцна и во НФЛ во 1980-тите, не можеше да ги надмине купот штетни обвинувања, вклучително и тврдењата дека платил за абортуси на две поранешни девојки.


Победата на демократите во Џорџија го зацврсти местото на државата како бојно поле на длабокиот југ, две години откако Ворнок и неговиот колега демократ од Џорџија, Џон Ософ, победија во вториот круг од 2021 година, што ѝ даде контрола на партијата во Сенатот само неколку месеци откако Бајден стана првиот демократски претседателски кандидат во 30 години што ја освои Џорџија. Гласачите го вратија Ворнок во Сенатот во истиот циклус во кој го реизбраа републиканскиот гувернер Брајан Кемп со удобна разлика и избраа листа на сите републикански уставни службеници од целата држава.


„Ќе работам со кој било за да се завршат работите за народот на Џорџија“, рече Ворнок, првиот црн сенатор во државата, во текот на неговата кампања, поздравувајќи го историски конзервативниот наклон на државата и неговата потреба да ги придобие независните наклонети кон GOP и барем некои умерени републиканци во среднорочна изборна година.


Ворнок (53) го спои тој аргумент со акцент на неговите лични вредности, поттикнати од неговиот статус како постар свештеник на баптистичката црква Ебенезер во Атланта, каде што еднаш проповедаше иконата за граѓански права Мартин Лутер Кинг Џуниор.


ОГЛАС

Поразот на Вокер ги заокружува борбите на републиканците оваа година да победи со неисправните кандидати фрлени од калапот на Трамп, што е удар за поранешниот претседател додека ја гради својата трета кандидатура за Белата куќа.


Новото целосно мнозинство на демократите во Сенатот значи дека партијата повеќе нема да мора да преговара за договор за поделба на власта со републиканците и нема да мора да се потпира на потпретседателката Камала Харис за да прекине исто толку гласови.


Околу 1,9 милиони гласови од вториот круг беа дадени по пошта и за време на предвременото гласање, додека државата беше на пат за силен изборен ден, при што државните функционери проценија дополнителни 1,4 милиони гласови - нешто повеќе отколку во ноемврискиот среден мандат и изборите во 2020 година.


Предвременото гласање и гласањето по пошта не го достигнаа истото ниво како изминатите години, и веројатно вкупниот број на дадени гласови ќе биде помал од вториот круг од изборите за Сенатот во 2021 година. Групите за права на глас ги посочуваат промените направени од државните законодавци по изборите во 2020 година, кои го скратија периодот за вториот круг, од девет недели на четири, како главна причина за падот на предвременото гласање и гласањето по пошта.


Изборните службеници пријавија неколку проблеми при обработката на предвремените гласови и сумирањето на гласачките ливчиња дадени во вторник, но имаше одредени одложувања. Во округот Лоундес во јужна Џорџија, двајца работници на гласање доживеаја сообраќајна несреќа на пат кон канцеларијата за окружни избори со мемориските картички од гласачките машини на една област. Официјален претставник на Лоундс рече дека член на одборот за локални избори отишол на местото на несреќата за да ги земе мемориските картички за да може да продолжи табелирањето.


Вокер имаше корист за време на кампањата од речиси неспоредливото признавање на името од неговата фудбалска кариера, но сепак беше оптоварен со прашања за неговата подготвеност за функција и обвинувања за лицемерие.


ОГЛАС

Мултимилионер бизнисмен, Вокер ги надувал своите филантропски активности и деловни достигнувања, вклучително и тврдењето дека неговата компанија вработувала стотици луѓе и заработувала десетици милиони долари од продажба годишно, иако записите покажуваат дека имал осум вработени и просечно изнесувал околу 1,5 милиони долари годишно. Тој сугерираше дека работел како службеник за спроведување на законот и дека дипломирал колеџ, иако не го сторил ниту едното ниту другото.


Тој беше обвинет од две поранешни девојки дека ги охрабрувал и платил за нивните абортуси, и покрај тоа што ја поддржувал целосната национална забрана на постапката за време на кампањата. Тој ги негираше тврдењата на двете жени.


Тој, исто така, беше принуден да признае за време на кампањата дека добил три деца вонбрачно за кои никогаш порано јавно не зборувал. Мајката на едно од тие деца изјави за Дејли Бист дека Вокер не го видел својот млад син од јануари 2016 година и дека морал да биде изведен на суд за издршка на децата - во директен конфликт со годините на Вокер кои ги поминал критикувајќи ги татковците кои биле отсутни и неговите повици за црнци. особено да играат активна улога во животот на нивните деца.


Неговата поранешна сопруга рече дека Вокер еднаш држел пиштол на главата и и се заканил дека ќе ја убие.

Uytredfgs Uytredfgs Uytredfgs Uytredfgs Uytredfgs Uytredfgs Uytredfgs Uytredfgs

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies