Езерото Кари го тужи најголемиот округ во Аризона, барајќи да го поништи нејзиниот пораз

emalia
0

 Г-ѓа Лејк, која ги поттикна лажните тврдења дека изборите во 2020 година биле украдени од Доналд Трамп, ја загуби трката за гувернер на Аризона со 17.000 гласови.


Кари Лејк, поразениот републикански кандидат за гувернер на Аризона, поднесе тужба во петокот оспорувајќи ги резултатите од изборите што беа потврдени од државата оваа недела.


Тужбата на г-ѓа Лејк дојде откако таа помина неколку недели давајќи серија јавни изјави и објави на социјалните мрежи со цел да сее сомнеж во исходот на натпреварот што го загуби со повеќе од 17.000 гласови од нејзината противничка од Демократската партија, Кејти Хобс. Таа загуба беше потврдена во документите потпишани во понеделникот од г-ѓа Хобс, која моментално ја извршува функцијата државен секретар.


Поранешна водителка на вести, г-ѓа Лејк ја центрираше својата кандидатура на лажни конспиративни тврдења дека претседателските избори во 2020 година биле украдени од Доналд Џ. Трамп, кој ја поддржал. Во изминатиот месец, г-ѓа Лејк, нејзината кампања и другите сојузници бараа сметки за денот на изборите од гласачите на социјалните мрежи и на митинзите.


„Ако процесот бил нелегитимен, тогаш се и резултатите“, рече г-ѓа Лејк на Твитер во петокот вечерта, откако ја објави својата тужба. „Останете во тек, луѓе“.


Г-ѓа Хобс го нарече тужбата на г-ѓа Лејк „неоснована“ во сопствената објава на Твитер, опишувајќи го како „најновиот очајнички обид да се поткопа нашата демократија и да се исфрли волјата на гласачите“.


Г-ѓа Лејк ја тужеше г-ѓа Хобс, како и официјални лица во округот Марикопа, кој го опфаќа Феникс и е најголемиот округ во Аризона.


Тужбата тврди дека изборите биле корумпирани во округот Марикопа и дека таа треба да биде прогласена за победничка. Поднесокот од 70 страници се потпира на мноштво наводи, кои се движат од сметки на гласачи и вработени во анкети до избирачки броеви кои тврдат дека гласачите се согласиле со г-ѓа Лејк за лошото управување на изборите. Некои од наведените не доаѓаат од изборите минатиот месец, туку од натпреварот во 2020 година. Други наводи ги обвинуваат функционерите за погрешно постапување за учество во напорите за отстранување на дезинформациите за изборите.


Филдс Мозили, портпарол на округот Марикопа, рече дека судскиот систем е соодветно место за кампањи за да се оспорат резултатите.


„Округот Марикопа го почитува процесот на изборен натпревар и со нетрпение очекува да сподели факти за администрацијата на општите избори во 2022 година и нашата работа за да обезбедиме секој легален гласач да има можност да го даде својот глас“, рече г-дин Мозили.


Голем број од оние кои се наведени како експерти во тужбата и еден од адвокатите кои го поднесоа случајот - Курт Олсен - се дел од лабавата мрежа за негирање избори, предводена од Мајк Линдел, претприемач на компанијата за перници, кој турка теории на заговор за изборните машини. од почетокот на 2021 година. Друг адвокат на Лејк, Брајан Блем, го застапуваше изведувачот Сајбер Нинџи за време на партизанската ревизија на изборните резултати на округот Марикопа во 2020 година минатата година и исто така ги застапуваше надзорниците во округот Кочиз оваа година во тужба поради обид да се изврши рачно броење план за ревизија.


Правната постапка на г-ѓа Лејк дојде откако во петокот беа поднесени тужби и од двајца други републиканци од Аризона кои ги загубија своите среднорочни избори: Марк Финчем, кој се кандидираше за државен секретар и Абе Хамаде, кандидат за државен обвинител. На г-дин Хамадех, кој заостанува зад својот противкандидат со 511 гласови во трката што се пребројува, во неговата тужба се приклучи и Републиканскиот национален комитет.


Г-дин Хамадех претходно поднесе тужба кон крајот на минатиот месец, барајќи да ги поништи изборите, но тужбата беше отфрлена од судијата на округот Марикопа поради предвремено поднесена. Неговата нова тужба - поднесена во округот Мохаве, републиканско упориште каде што освои 75 отсто од гласовите - е потесна од онаа на г-ѓа Лејк, тврдејќи дека не ја доведува во прашање валидноста на изборите. Но, како и г-ѓа Лејк, г-дин Хамадех бара наредба да се поништат изборните резултати и да се прогласи за победник, тврдејќи дека не наведува широка измама, туку „одредени грешки и неточности“. На Твитер доцна во петокот, г-дин Хамадех напиша дека „округот Марикопа се соочи со невидени и неприфатливи прашања на денот на изборите“.


Ден Бар, адвокат на противникот на г-дин Хамаде, Крис Мајес, рече дека тужбата е „заснована на шпекулации“ и не содржи „нема вистински факти“. Тој рече дека планира да поднесе предлог за отфрлање и преместување во округот Марикопа на почетокот на следната недела.


Г-дин Финчем, еден од неколкуте кандидати за државен секретар низ целата земја, кој ги негираше резултатите од претседателската трка во 2020 година, загуби со повеќе од 120.000 гласови. Во својата тужба, поднесена во округот Марикопа, г-дин Финчем тврдеше дека Аризона „мизерно не успеала“ да спроведе „целосни, фер и сигурни избори“ и побара од судот да ги прогласи изборите „поништени“ и да го именува за победник.


Таа тужба ја поднесе Даниел Меколи, кој исто така ја претставуваше округот Кочиз во неодамнешниот неуспешен обид да го негира потврдувањето на изборните резултати.


Еден од адвокатите на г-ѓа Лејк, г-дин Олсен, исто така беше вклучен во претходна федерална тужба поднесена неуспешно во име на г-ѓа

jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr jdr

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies