Позицијата на Ханси Флик во тренерското столче на германската репрезентација е безбедна

Regiana Adela
0

Германската фудбалска федерација, ДФБ, одлучи да го задржи Ханси Флик како селектор на националниот тим. Слабото достигнување на Германија на Светското првенство во 2022 година, Катар, не ја налути ДФБ на Флик и не го поддржа проектот што тој го спроведува за да се соочи со претстојниот европски куп во 2024 година.

Одлуката ја донесе ДФБ на итен состанок што се одржа во средата попладне по локално време (8.12.2022). Претседателот на ДФБ, Бернд Нојендорф, ја повтори својата поддршка за Флик.

„Веруваме дека Евро 2024, што ќе се одржи во Германија, може да биде можност за враќање назад“, рече Нојендорф, цитиран од официјалната веб-страница на ДФБ.

Уверен дека Флик може да ја доведе Германија во подем

 

Со проектот што го спроведува Флик од првичното назначување, ДФБ е сигурна дека Дер Панцер може да има многу да каже на Европскиот куп 2024 година. Според Нојендорф, сега нема потреба да се менуваат тренерите.

 

„Нашата цел е да бидеме успешни во однос на постигнувањата. Уверени сме во присуството на Ханси Флик. Со него можеме да се натпреваруваме со овој тим“, изјави Нојендорф.

Флик Ветување

 

Во меѓувреме, Флик вети дека ќе ја предводи Германија да биде одличен на Европското првенство 2024. Тој изјави дека неговиот лош рекорд на Светското првенство во 2022 година бил важна лекција за него.

Ние како тим можеме да постигнеме подобри резултати отколку во Катар. Таму потфрливме. Мораме да учиме од грешките“, изјави Флик.

Имаше гласина дека Флик е отпуштен

 

Позицијата на Флик беше на работ. Покрај тоа, Оливер Биерхоф поднесе оставка од функцијата спортски директор на ДФБ по неуспехот на Германија.

Има индикации дека со заминувањето на Биерхоф, Флик ќе биде отпуштен. Се шпекулираше дека Томас Тухел е негова замена. Сепак, се покажа дека е скршено.

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies