Урнебесно загаденото зимско временско покривање на спортскиот новинар од Ајова стана вирално

emalia
0

 „Како да ја добијам должноста на stormchaser 7 (автомобил)? ... Тоа нешто се загрева.


Секој кој некогаш видел пренос на локални вести за време на зимски временски настани ја знае вежбата - метеоролог внатре ви го покажува радарот, барем еден репортер во живо од возило што зборува за условите на патот и еден (или неколку) известувачи на улица, раскажувајќи само колку е ладно на нивната локација и ве советуваат вас, гледачот, да останете дома.


Но, еден храбар спортски репортер заглавен на зимско време во Ватерло, Ајова, реши да се фрли малку со своите ажурирања на отворено.


Марк Вудли од филијалата на NBC KWWL направи неколку смешни потсмевови во текот на повеќечасовната утринска емисија на која му беше задолжена да му помогне на 22 декември. .


„Ова е она што го добивате кога ќе го замолите спортистот да дојде за да покрие снежна бура во утринската емисија“, напиша тој на објавата.„Нормално се занимавам со спорт, ух, сè е откажано овде во следните неколку дена, па што е подобро да го замолите спортистот да дојде околу пет часа порано отколку што вообичаено ќе се разбуди и ќе се истакне на ветрот и снегот. и студот и кажи им на другите да не го прават истото“, се потсмева тој во еден момент на видеото. „Не ни сфатив дека има 3:30 (шоу) исто така наутро до денес“.


Во друг момент, тој се шегува дека посакувал да бил во автомобил и да ги ажурира условите на патот.


„Таа работа е загреана“, вели тој. „Отвореното моментално, ух, не се загрева“.


Веднаш, неговото урнебесно известување за зимското време стана вирално и до прес-конференцијата, имаше скоро 20.000 лајкови на Твитер.


Вудли, кој по потекло е од Ајова и е многу навикнат на зимското време, за TODAY.com вели дека не може да поверува по што е познат на интернет.


„Од сите работи по кои мислев дека ќе бидам познат во мојот живот, стар репортер за временска прогноза не беше на списокот“, се смее тој за TODAY.com.


Тој објаснува дека како и многу бизниси, така и KWWL во последно време е со краток персонал. Вудли беше ангажиран во вторникот да му помогне на тимот на утринското шоу во четвртокот, откако повеќето спортски настани беа откажани како резултат на временските услови.


„Никој не ми кажа што правам“, раскажува тој ДЕНЕС. „Сега помислив дека можеби ќе бидам во студио или во автомобил или нешто слично - не надвор кога температурата се искачува на минус 40 со студот на ветерот!


Препорачано


УБАВИНА

28 фен за кои фризерите и купувачите велат дека вредат за парите


УБАВИНА

Овој „таен“ чистач го прави миењето на четките за шминка многу полесно и побрзо

Тој вели дека некои луѓе на интернет ја испрашувале станицата затоа што го ставиле надвор на студ, но објаснува дека бил само „30 метри од вратата на зградата“ и само надвор околу шест минути одеднаш.


„Би влегол 10 минути, би бил надвор шест минути“, вели тој. „Значи, мислам, имав топло место прилично блиску до местото каде што бев“.


Вудли вели дека бил во живо 14 пати во период од три и пол часа, а видеото со суперрез е преземено од сите тие хитови. Тој забележува дека тие навистина ја сфаќаат бурата „многу сериозно“, но тој едноставно „отсекогаш бил еден вид гадна личност“.


„Знаете, тоа е некако моја личност и претпоставувам дека излезе“, се смее тој. „Но, јас сум шокиран од она што се случи последните неколку часа.


Неговиот твит беше виден од луѓе ширум светот и ретвитуван од луѓе како Џад Апатоу - кој го нарече Вудли „легенда“ - како и спортскиот коментатор Рич Ајзен и спортската личност Рекс Чепмен.


Вудли вели дека наскоро ќе се врати на својот вообичаен вечерен распоред и спортско покривање, но - како и повеќе од 100 милиони други низ САД - ќе биде заглавен во студеното време додека не помине зимската бура.


Моќното невреме носи обилни врнежи од снег, силен ветер и опасно ниски температури во централниот дел на Соединетите држави и го нарушува патувањето за одмор низ целата земја. Од четврток навечер, илјадници летови се веќе откажани.


Се очекува временскиот настан да прерасне во бомбашки циклон во петок и се предвидува влошување на условите во остатокот од неделата.


Што се однесува до Вудли, тој се шегува дека и покрај тоа што е роден и израснат од средниот запад, „секоја година, овој период од годината доаѓа наоколу, ние сме како: „Човеку, зошто живееме овде? А потоа следната година, сè уште сме тука“.


„Поминав 46 години во временски услови каде воздухот ти го повредува лицето. Затоа не знам дали сум најпаметната личност, но сепак сум тука“, се смее тој.

ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr ufdgr

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies