Рахим Стерлинг ги заврши своите работи, сега е подготвен повторно да ја брани Англија

Regiana Adela
0

Репрезентацијата на Англија доби добра вест во пресрет на дуелот против Франција во четвртфиналето на Светското првенство 2022 година во недела, 11 декември 2022 година во утринските часови WIB. Еден од нејзините водечки играчи, Рахим Стерлинг, се шпекулира дека ќе се врати за да му се приклучи на главниот тим во Катар.

Стерлинг накратко се вратил во Англија бидејќи неговата куќа била ограбена. По завршувањето на личните работи, сега играчот на Челзи е на пат да се врати во Катар, и е подготвен за борба против Франција.

Стерлинг ќе стартува на клупата

 

Како што пренесува Дејли Експрес , иако се врати во тимот, Стерлинг најверојатно нема да игра уште од раните минути против Франција. Тој ќе го започне натпреварот од клупата за резерви.

 

„Рахим Стерлинг ќе се врати во својата англиска база во Катар. Напаѓачот на Челзи се врати во Англија за да се грижи за семејните работи, а сега е подготвен да се врати да ја брани Англија“, се вели во официјалното соопштение на ФА.

Сè уште е потребно искуство во фунта

 

Присуството на Стерлинг секако е инјекција на енергија за Англија. Тој е еден од искусните играчи во тимот на Герет Саутгејт. На Светското првенство во 2022 година, тој даде своја боја на линијата на фронтот за „Трите лава“.

Заедно со Букајо Сака, Хари Кејн, Фил Фоден и уште неколку играчи, Стерлинг направи опасна комбинација на англиската фронт линија. Оваа комбинација е и она што досега има дадено 12 гола за Англија.

Франција не е случаен противник

 

За Англија, Франција очигледно не е случаен противник. Победата над Полска во осминафиналето ја одразува нивната сила, како актуелни шампиони на Светското првенство.

Како резултат на тоа, присуството на Рахим Стерлинг е потребно за да се даде друга димензија на англиската напаѓачка линија. И покрај тоа што подоцна ќе дојде од клупата, барем сепак може да има позитивно влијание на првата линија на Англија за да и се закани на Франција во четвртфиналето на Светското првенство во 2022 година.

tdpd tdpd tdpd tdpd tdpd tdpd

 

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies