Постигнувањата на Лионел Меси со Аргентина на Мундијалот, речиси шампион!

Regiana Adela
0

Лионел Меси е еден од најдобрите фудбалери на сите времиња. Неговото појавување се слушна откако стана чудесно дете кое вртоглаво скокна со Барселона.

Не е ни чудо што неговата земја, Аргентина, веднаш го повикала во репрезентацијата кога бил млад. На Светското првенство, самиот Меси настапи во пет изданија, вклучително и во 2022 година

Не можејќи да го освои трофејот на Светското првенство, кариерата на играчот со прекар Ла Пулга се смета за помалку од совршена. Само 4-та годишна турнирска титула која не е освоена во текот на кариерата.

Додека ги чекаме овогодинешните резултати, да се навратиме на достигнувањата на Лионел Меси со Аргентина на Светското првенство !

Да ја води Аргентина до четвртфиналето на Светското првенство Германија во 2006 година

 

Светското првенство во Германија во 2006 година беше почеток на патувањето на Лионел Меси на четвртиот годишен турнир. Во тоа време тој беше само млад играч кој имаше среќа да може да настапи на Светското првенство.

Самата Аргентина сè уште се потпира на високи играчи, како Рикелме до Ернан Креспо. Меси беше гледач на првиот меч. Нему му беше дадена само можност да настапи против Србија и Црна Гора на следниот натпревар.

 

Впечатливо е дека Ла Пулга играјќи само 16 минути успешно постигна 1 гол и 1 асистенција. Тој доби можност да игра од првата минута и во третиот натпревар.

Самиот Меси ја предводеше Аргентина до четврт-финалето. Тој што не се играше во тоа коло мораше да види како колегите губат од домаќинот Германија.

Назад во четврт-финалето на Светското првенство во Јужна Африка 2010 година

 

Пред околу 4 години, Лионел Меси брзо се развиваше како една од светските ѕвезди. Тој исто така стана главен фокус на Ла Албиселес на Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка. Впрочем, од него беше побарано да биде капитен на вториот натпревар од групата против Грција.

И покрај тоа што се појави во целост за време на играта на Аргентина, Меси постигна нула голови на настанот таа година. Аргентина, која настапи перфектно во групната фаза, успеа да се пласира во нокаут фазата.

Повторно, Германија стана камен на сопнување на Аргентина во четврт-финалето. По поразот на пенали, овојпат Аргентина беше расчистена од Дер Панцер.

Европскиот претставник четири пати погоди против Аргентина. Во меѓувреме, линијата за напад на Ла Албиселесте под команда на Меси не успеа да постигне ниту еден гол.

Речиси го освои Светското првенство во Бразил 2014 година

 

На Светското првенство во 2014 година, перформансите на Лионел Меси го достигнаа својот врв. Тогаш тој беше нареден како главен капитен на Ла Албиселесте.

По нула голови во претходното издание, Меси се појави жесток на Светското првенство кое се одржа во Бразил. Само во групната фаза Ла Пулга има постигнато четири гола.

И покрај тоа што не успеа да постигне гол во нокаут фазата, Меси успешно ја одведе Аргентина до финалето. Љубителите на фудбалот предвидуваат дека ќе го освои својот прв трофеј на Светското првенство.

Всушност, Меси повторно мораше да ги гризе прстите. Германија е непријателот кој секогаш не успеваше Аргентина да го освои Светското првенство. Тогаш Аргентина загуби со 0-1 од Германија во топ партија.

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies