Војна во Украина: Цивилите бегаат од Херсон додека руските напади се интензивираат

emalia
0

 Тринаесетгодишната Ника Селиванова со двете раце направи облик на срце, мавтајќи се со својата најдобра пријателка Инна која беше притисната на стаклената преграда што го делеше влезниот хол на железничката станица во Керсон од чекалната.


Неколку моменти претходно, тие се гушкаа, солзи им течеа во очите. Ина ја бакна Азија, тенко куче дакел завиткано во топло ќебе, носено од Ника во раце.


Девојките не знаеја кога би можеле повторно да се видат.


Семејството на Ника го напушташе Керсон, не сигурно каде ќе завршат на крајот. Засега тие се упатија кон западниот град Хмелницки, надевајќи се дека таму ќе добијат некаква помош.


Изминатите неколку дена во Керсон едноставно беа премногу за мајката на Ника, Елена.


„Порано, тие [руските сили] не гранатираа седум до 10 пати на ден, сега е 70-80 пати, цел ден. Премногу е страшно“. рече Елена. „Ја сакам Украина и мојот драг град. Но, мораме да одиме.


Елена и нејзините три ќерки се меѓу повеќе од 400 луѓе кои го напуштија Херсон од Божиќ, по наглото зголемување на интензитетот на бомбардирањето на градот од страна на руската војска.


Во вторникот беше гранатирано породилиште во болница. Никој не беше повреден, но дополнително ескалира страв меѓу луѓето.


Елена замина со воз, во евакуација олеснета од украинската влада.


Автомобили го евакуираат Керсон на божиќното утро

Наслов на сликата,

Овие автомобили возеа од Керсон на божиќното утро

Стотици луѓе си заминуваат сами, на контролниот пункт што води од Керсон, се создава редица автомобили, исполнета со преплашени цивили.


Ирина Антоненко беше во солзи кога отидовме до нејзиниот автомобил за да разговараме со неа.


„Не можеме повеќе да издржиме. Гранатирањето е толку интензивно. Останавме цело време и мислевме дека ќе помине и дека ќе имаме среќа. Но, штрајк ја погоди куќата до нашата, а гранатиран е и домот на мојот татко“, рече таа.


Таа планирала да отпатува во Криви Рих, град во централна Украина каде има семејство.


Автомобили горат на улица по руски воен напад, среде рускиот напад на Украина, во Керсон, Украина (24 декември 2022 година)

ИЗВОР НА СЛИКА, РОЈТЕРС

Наслов на сликата,

Оваа слика ги прикажува последиците од еден од многуте удари што го погодија Керсон на 24 декември

Само минатиот месец имаше радосни сцени во Керсон. Заземен од руските сили на вториот ден од инвазијата, градот бил ослободен на 11 ноември.


Блиску до местото каде што масите се собраа веејќи украински знамиња за да го прослават ослободувањето од руската контрола, минофрлачки напад на Бадник остави единаесет мртви, а десетици повредени.


Меѓу загинатите има социјален работник, месар и жена која продавала мобилни SIM-картички - обични луѓе кои работат или го посетуваат централниот пазар во градот.


Тој ден, Херсон бил погоден со минофрлачи 41 пат, според украинската влада.


Русите пукаат од левиот (источен) брег на реката Днепро, каде што се повлекоа; Воден пат стана де факто линија на фронтот на југот на Украина.


Карта што ги прикажува областите на Украина што ги држи Русија

Керсон е стратешки важен регион, кој често се нарекува порта на Крим. Многу аналитичари велат дека Русија сега е принудена на одбранбена позиција овде.


Тешко е да се види што се надева да добие од ударот на Керсон. Освен минофрлачки гранати, видовме и употреба на запалива муниција - огнени искри врнеа врз градот, наменети за палење цели.


Исто така, не е јасно дали украинската војска се обидува да ја врати контролата врз областите на левиот брег на реката.


Овде, во градот, едвај може да се одмори од постојаниот звук на напади од минофрлачки гранати.


Серхи Брешун (56) бил убиен кога спиел. Неговиот дом се урна врз него откако го погоди граната.


Мајката на Серхи го држи неговиот пасош со неговата фотографија

Наслов на сликата,

Пасошот на Серхи е изваден од урнатините на неговиот дом

Дента откако почина, ја сретнавме неговата мајка, 82-годишната Тамара, која дошла да го бара неговиот пасош под урнатините. Документот ѝ бил потребен за неговото тело да биде пуштено од мртовечницата.


„Мора да имав чувство дека нешто ќе тргне наопаку тој ден. Затоа што разговарав со него [по телефон] и го повикав да ја напушти куќата. Тој не го стори тоа и тоа беше тоа. плачеше.


Едвај го завршивме разговорот со неа, а имаше уште силни експлозии.


Осамената потрага на постарата мајка да му даде достоинствено збогување со својот син е опасна, бидејќи ниту еден дел од Керсон не е безбеден.


Тамара (постара жена и мајка на Серхи) е видена во Керсон

Наслов на сликата,

Тамара (82) сега мора да го погреба својот син

Да се преживее овде, без разлика дали е на улица или внатре во домот, е прашање на случајност.


Триесет и деветгодишната волонтерка на Црвениот крст Викторија Јаришко беше убиена во експлозија на минофрлачка граната веднаш пред базата на организацијата во Керсон, неколку метри подалеку од безбедно.


Нејзината мајка Лиудмила Бережна ни го покажа почесниот медал на Викторија.


„Многу сум среќен што ми помогна

rfsdae

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies